Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Националната програмата за безплатно саниране на панелни блокове ще заработи в началото на февруари. Тогава влиза в сила правителственото постановление с методическите указания по нея, които уреждат реда за кандидатстване и за избор на изпълнители. От тази дата общините могат да започнат прием на заявления за участие, но кога ще стане това във всяка от тях, зависи от степента на готовност.
Пред "Капитал" кметът на Кюстендил Петър Паунов например каза, че общината вече се е запознала с методическите указания и подготвя обществените поръчки за избор на фирми за обследване на сгради. В Стара Загора също се готвят за програмата - назначена е работна група, организират се срещи с домоуправителите, започнала е регистрация на сдружения на етажната собственост.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
13 коментара
Живея в блок със 17 входа. Как се прави сдружение от 350 собственика (а има и апартаменти с по няколко)?
Как, от една страна, не може отделни входове, но от друга - може отделни секции? В нашия блок почти всеки вход е на различно ниво спрямо другия - и по хоризонтала, и по вертикала. Това значи ли, че всеки вход е отделна секция? Ако да - добре, но пък апартаментите са по-малко от 36 на вход... Пак няма да можем да се сдружим значи.
Остъклението? Общината ще реши, че северната фасада трябва да е остъклена, а южната - не. Това значи ли, че който е "различен", ще трябва да си остъклява или премахва остъклението?
Ще трябват още разяснения по програмата.
За това саниране се говори от няколко години, а все още администрацията не е подготвила документите ;).Но пари вече ударно се харчат ;).
Цялата им работа на на другарите е такава - гръмни идеи, много шум, никаква подготовка, липса на адекватна информация, лошо свършена работа, но за сметка на това всички пари са отишли в правилните джобове, че 50% отгоре :).
И един въпрос към автора на статията:
Гаранция на "безплатното саниране":) ще има ли ;)?
Аре, поредната яма за гепене. И продължава подхранването на илюзията на бедния електорат в панелките, че има безплатни неща. Цената за данъкоплатеца е един милиард.
Защо е необходимо регистрирането на сдружение на собствениците (юрическо лице), след като Общото събрание (ОС) на собствениците (както е сега) по силата на чл.30 т.5 от Засона за управление на етажната собственост (ЗУЕС) разрешава да се кандидатства за усвояване на средства по саниране, ремонти и др. С други думи капана е заложен именно в регистрирането на това дружество, където собствениците влизат с апортни вноски т.е. жилищата си. Защо!? Много е просто – юридическото лица може да се фалира, а ОС не може. Като се фалира дружеството хората губят собствеността си. А как могат да напуснат дружеството? По закон (чл.30 от ЗУЕС) това се допуска след изтичането на гаранционния срок на санирането или 5 години. В най-идеалния случай, ако регистрирате днес това сдружение и сметнете 1 година за процедурите, +1 година за самото саниране + 5 години гаранционен срак, най-рано пред 2022 година може да разполагате със собствеността си. Ами ако процедурата се проточи, фирмите дадат по-дълга гаранция – 5-10 години, или се заведат дела за некачествена работа, Какво става?
Няма излизане, няма собственост! Това е скритата цел на цялата програма!
До коментар [#5] от "chiko2006":
"С други думи капана е заложен именно в регистрирането на това дружество, където собствениците влизат с апортни вноски т.е. жилищата си. "
Това откъде го измислихте? Няма такова изискване.
До коментар [#5] от "chiko2006":
Агентурата, много сте под пара тия дни! Измислици премислици, много убедено и простите хора се връзват. Трябва да има ефективни присъди за наистина вредните тролчета като тебе
Някой помни ли едни други "безплатни" проекти със "висок" социален ефект - красива България. Погледнете какво се случи с тези фасади, които бяха "безплатно" ремонтирани и освежени и какъв беше и е ефекта от тях и ще видите резултата от "безплатното саниране", ще имате поглед в бъдещето :)
Кой ще плаща(по договора за безплатно саниране) !?
VII.Прекратяване на договора и специфични условия
Член 8. Настоящият договор се прекратява:
(3) Едностранно от довереника(кмета) с едномесечно предизвестие, в случаите на виновно неизпълнение на задълженията на доверителя(СС) по чл. 5(кой, как и с какъв документ ще установи виновното неизпълнение на задълженията по чл. 5 – ал.5 достъп(до всяко жилище) в 2(дву)!? дневен срок) и ал.7 не осигури склад(колко и какъв никъде не пише?)
Доверителят(СС) дължи възстановяване на разходите (платени или дължими) по действително извършените дейности по чл. 2(всички), както и дължимите неустойки по вече сключени договори(могат да напишат всичко) от страна на довереника(кмета)…
Всъщност политическите партии и техните протежета , които сега много добре знаят слабостите и ги критикуват със "загрижени личица" и много ангажирани погледи,утре ще се възползват най - безогледно точно те , идвайки на власт .
Идеята е много добра , тя е неизбежна във времето,но се прибързва и недообмисля , това оставя съмнения.
Та сутрин като си миеш зъбките с едната ръчичка с другата пази некой да те не резне ,още не отворил очи : )
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.