Банките ще бъдат проверени от чужди одитори
Ревизиите ще бъдат направени от компаниите, които ползва ЕЦБ, обясни финансовият министър


Георги Желязков

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Активите на банките в България ще преминат през цялостна външна оценка, за да се прецени тяхното качество. Това каза за "Капитал Daily" финансовият министър Владислав Горанов. Одитът няма да се извършва от Българската народна банка (БНБ), която и сега по закон трябва да прави месечни доклади за състоянието на активите. "За извършването на оценката Министерството на финансите ще търси компаниите, които правиха одита на европейските банки преди присъединяването им към банковия съюз през миналата година", обясни министърът.
Външната оценка ще се прави, за да се върне доверието в банковата система, обясни Горанов. То се загуби, след като БНБ допусна години наред КТБ да раздава кредити на свързани лица без обезпечение. Сега централната банка няма как да убеди обществото, че надзорът не е допуснал подобни практики и в други финансови институции. По думите на Владислав Горанов в предстоящия външен одит участието на БНБ ще е ограничено до създаване на екип, който да направи заданието към проверяващите.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
49 коментара
Финансовият министър е на мнение, че таксите по извършването на ревизията трябва да бъдат платени от търговските банки.
Според мен таксите трябва да бъдат платени от ръководството на БНБ. Ако си бяха вършили работата за която им се плаща, нямаше да има нужда от такива ревизии.
Ааа дръжте си ги и Искров и Стоенча и на изборите ще питате къде ни избягаха гласовете.
Мислех да си задам въпросът малко вулгарно, но все пак ще попитам културно: за какво ни е БНБ и защо косвено да им плащаме заплати. Ако Централната банка не е най-добре запозната със състоянието на банките, защо да си въобразяваме, че някакви костюмарчета, когато влязат в банките веднага ще разберат за проблемите. Най-яркото доказателство е КПМГ - толкова години да не може одитът им да установи такива фрапантни нарушения говори или за некомпетентност или за някакъв умисъл да се скрие истината. Още повече, че отдавна имаше слухове, а и статии за свързаност и нарушения.
И ако външният одитът докаже, че има проблеми, въпросът е какво са правили и одиторите и БНБ ?
А дали изобщо ще има външен одит, хм..., малко е съмнително, защото кой ще плаща и за това ???
Защо финансовият министър предпочита да се праща на одитори, вместо БГ да се присъедини към Европейския банков надзор?
Та банките и сега са задължени да предоставят в БНБ одити от сертифицирани компании. Като КПМГ
Ако отново Каролев мен ще работи за външен консултант, то оценката е ясна. Ако пък оценката се прави по правилата на БНБ за "одита" на КТБ след особения надзор, то всички банки са за затваряне! Е що тогава да ручаме жабетата? сега ще почне говорилня, ама кой да плати, защо сега, ама нека планираме.....
БНБ да наеме тези които "одитираха" КТБ и да вземаме пуканките! Мои пари в банки в БГ нямам!
Какво ще правим, ако излязат лоши данни за някои банки? Щото някак си, е доста съмнително само КТБ да е гнила ябълка... при толкова занижен контрол от страна на БНБ и одиторите.
Та - министърът и правителството първо да решат какво ще правят при такава ситуация... че да не ги изненадат новите одити... И да не стане картосрут в държавата.
Есента? Тъкмо Искров да има време да си избере по-далечна дестинация.
Аз не разбирам какво още чакат Горанов и Борисов и за Мавродиев, за да преценяват дали се е провалил или не.
Както Иван Искров на времето категорично се уплете в лъжи и се компроментира - първо с уверенията си години наред, че всички с българските банки не само било наред, вкл КТБ, но и че дори сме били пример за останалите в ЕС и че влизането ни в Европейския банков съюз и надзор било нарушение на суверенитета ни и други простотии, а след това отиде на другата крайност с абсурдни обвинения за откраднати КЕШ 200 милиона от Цветан Василев с торби и откраднати кредитните досиета от КТБ, и се стигне до тоталното му падение И ПРЯК УДАР СРЕЩУ БАНКИТЕ И ФИНАНСОВАТА СИГУРНОСТ С НЕЛЕПОТО ИЗЯВЛЕНИЕ-"ОПРАВДАНИЕ", ЧЕ НЕ САМО ЧЕ НЕ СА СИ ВЪРШИЛИ ТОВА, ЗА КОЕТО ОСНОВНО ИМ СЕ ПЛАЩА НА БНБ И НЕ СА ПРОВЕРЯВАЛИ, КОНТРОЛИРАЛИ И РЕГУЛИРАЛИ КТБ (И ОТЧЕТИТЕ И АКТИВИТЕ И АКТИВНОСТИТЕ ТАМ), НО И ...НА ДРУГИТЕ БАНКИ, ЗАЩОТО ... ЗАКОНЪТ ИМ ПРЕЧЕЛ!?!?!?
С което този, който трябва да е пръв и най-важен защитник на доверието, банките и банковата система ИМ НАНЕСЕ ЖЕСТОК УДАР, ПОРЕДНИЯТ!
Така и Мавродиев в свои изявления публично призна, че има двоен аршин като председател на друг много важен финансов регулатор - КФН, като дори и в едно и също интервю и изказване призна, че ... ПИБ ИМ БИЛА ПОДНАДЗОРНА, А КТБ ... НЕ!
Което освен, че е очевадна лъжа и абсурдно твърдение, е и явна простотия!
Какво повече им трябва на Борисов и Горанов за да преценяват дали Мавродиев си е свършил работата или не?
Просто да попитат, ако не знаят, специалисти да им обяснят каква точно е работата на КФН и Мавродиев и КОИ СА ПОДНАДЗОРНИТЕ ИМ ЛИЦА И КАКВО Е РЕАЛНОТО ИМ СЪСТОЯНИЕ.
И има ли вина КФН за огромната кражба "КТБ", която И ТЕ Е ТРЯБВАЛО ДА СЪНАБЛЮДАВАТ ЗАЕДНО С БНБ, а и в Комисията за финансова стабилност, мисля, в която влизат: председателят на БНБ, председателят на КФН и ... финансовия министър!!!
След дъжд качулка...
Публикувано през m.capital.bg
#фалитбанк
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.