Фондът за влоговете ще може да помага на банки с ликвидни проблеми
Помощта ще се дава след съгласуване с БНБ


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Фондът за гарантиране на влоговете ще може да дава заеми на банки, които имат нужда от ликвидна подкрепа, за да се предотврати изпадането им в неплатежоспособност. Това е една от новостите, които се прокарват с пренаписания от Министерския съвет проект на закон за гарантиране на влоговете. В четвъртък той беше приет на първо четене от парламентарната комисия по бюджет и финанси. Промяната на сегашната нормативна уредба идва по линия на европейски директиви, но също и заради забелязани слабости покрай фалита на Корпоративна търговска банка (КТБ). С новия закон ще се дадат допълнителни източници на финансиране на фонда при недостиг на средства и ще се прецизира системата за назначения в ръководството му.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
23 коментара
Къде бяхте, когато срутиха КТБ и толкова хора останаха без парите си?
И за слепите е видно, че бюджетът гледа да е колкото може по-далече от ангажименти към банката на Цеко и тъй като там драмите са зад завоя, бързат законодателно до хвърлят горещия картоф на ФГВБ.
Нищо оригинално.
До коментар [#2] от "D-r D":
Обаче първо трябва да има пари в него. Към момента е на дефицит с 1,6 милиарда.
До коментар [#1] от "глупав българин":
По банкети с "мистър Икономика", не си ли виждал снимки в Интернет.
До коментар [#3] от "Uprsport":
Така е, но такава промяна им дава възможност да си прехвърлят топката. Примерно утре ако гръмне банка, БНБ ще обвинява ФГВБ, ФГВБ ще обвинява КФН, КФН ще обясняват как са си свършили работата пИрфектно, а 10 и ония зад него пак ще се подхилват мазно.
Че то там пари няма и не се очертава да има,докато не върне заема,взет от държавата за покриване на влоговете в КТБ.Дотогава никоя банка да не е посмяла да изпада в криза.Пари няма.
Май че е само подхвърляне на горещият картоф, пари в този фонд няма и няма да има поне близките 5 години докато си изплатят заема за КТБ и понасъберат нещо.
Единствено реално щеше да е ако всичките му дългове и задължения се поемат солидарно от банките независимо и допълнително спрямо вноските но такова нещо не се задава. Така както са го написали излиза, че задачата е този фонд да тегли кредити и отпуска заеми без това да се води държавна помощ защото за нея се иска разрешение от Брюксел. А с какво този фонд ще гарантира заемите си? Май че пак с държавната гаранция.
Слад като му издърпаха всичките пари и го оставиха на минус, сега се готвят и да си го ползват когато си искат, естествено когато се напълни пак с парите на бедния човечец :)
Аз мисля че народа трябва да се поинтересува и да си държи парите в чужди банки извън страната.
Да се надяваме, че ФГВ няма скоро да подкрепя ликвидността на някои банки....., но пък кой знае защо сега се сетиха да правят тази промяна!?
До коментар [#7] от "aussie":
Ами те и банките в България са чужди, какво като са в страната?!
За масовата аудитория разликата между "ликвидни проблеми" на здрави банки и рекапитализиране на източени институции е много тънка. Редно е подкрепата да бъде лимитирана като процент от фонда спрямо пазарния дял, при това да бъде одобрявана както от Брюксел, така и от колегите, които пълнят фонда с вноските си.
Ако банка Х източи фонда, уреждайки се с "ликвидна подкрепа", какво правят другите играчи на пазара? Не може фонда да е празен, тъй като това би довело до висок системен риск. Значи тогава следва финансирането му от данъкоплатците под една или друга форма. Този ресурс обаче също е крайно ограничен, особено при наличието на Валутен съвет. Добре е политиката да е съобразена с ограниченията, наложени върху БНБ. Решението беше да влезем в Банковият съюз, където ще можем да разчитаме на подобен фонд, който хем ще се пълни с по-малки вноски, хем ще има несъизмеримо по-големи възможности, както за ликвидна подкрепа, така и за адекватен мониторинг върху системата. Другият вариант е падане на Борда и развързване на ръцете на БНБ, но кой би заложим политическата си кариера, подкрепяйки подобно решение?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход