Промените в енергетиката, които ще спасяват НЕК
Спират се новите ВЕИ проекти и няма да се плащат милиони на част от топлофикациите и заводските централи


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Спешните мерки в енергетиката, които трябва да запушат растящия дефицит на Националната електрическа компания (НЕК), започнаха да придобиват реални измерения. Вчера парламентарните групи внесоха предложенията си за промени в Закона за енергетиката преди разискването му на второ четене в парламента. В тях няма нищо изненадващо, което досега да не е било коментирано в публичното пространство. Все пак е интересно да се види какво конкретно управляващите са решили да предприемат за спасяването на енергетиката.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
34 коментара
Аз пък искам да се увеличават слънчевите централи, защото това е енергия от Вселената, а не от изгаряне и замърсяване. Ако мога да финансирам, бих си направил къщата със слънчеви панели и акумулиране и ще се изключа от НЕК.
До коментар [#1] от "gimi":
От слънцето ще ти е по-евтино, цените на оборудването паднаха драстично, докато тока от конвенционалните централи поскъпва. Само че малко хора могат да седнат да помислят и да посмятат 10-15 минути.
"Без повече преференции за ВЕИ"-неточност или лъжа?
Ако говорим за Гърция и Сириза, да, там ще се развалят договори с ВЕИ-та! Но в статията се говори за България, където старите задължения към всички ВЕИ-та остават. Независимо дали 90% от тях са присъединени в нарушение. По времето на ЧИЕ управление?
До коментар [#2] от "today":
Човека си казва, че няма паре хич ти му смяташ кое било по-евтино.
Това, че няма паре, обаче не го притеснява да дава акъл за какво да се харчат парите на другите.
"Топлофикация - София", която също продава цялата си електроенергията като високоефективна, т.е. по преференциални цени"
Което означава,че цяла България субсидира по-евтиното парно на софиянци.Иначе всички реват срещу американските централи,а си мълчаха за когерациите.
Да попитам нещо: нек е бюджетно предприятие, нали? И печатът ни информира по колко милиона загуби на ден генерира . Т.е. кой ги плаща? Ти и аз, нали така? Ами аз не искам повече да плащам на предприятие, дето не е кадър да се управлява. И като не искам (с право) какво мога да направя(по кое право)?
А някой запита ли се какъв е смисъла да спасяваме НЕК и каква е ползата от тази структура, освен да размножава чиновници и издържа тяхната почивка по курортите у нас.
Що за закони измъдрят в Прламента "депутатите, които са ни скъи" и много държат да се возят на луксозни нови коли!?!:
"
Интересно в случая е какво ще се случи с "Топлофикация - София", която също продава цялата си електроенергията като високоефективна, т.е. по преференциални цени, макар че тя не е такава. На практика софийското дружество произвежда най-много електроенергия от когенерациите в страната (за 2014 г. 886 654 мегаватчаса), и то на най-високи цени, което означава, че то ще бъде значително ощетено, ако новата поправка засегне и него. Става въпрос за около 210 млн. лв. (сумата е приблизителна, защото до средата на годината действащата цена беше променена), които в момента са приход за топлофикацията и значителен разход за НЕК. Причината за това е вратичка в закона, която казва, че ако дружеството има стартирал проект за модернизация, ТО ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЯТА МУ СЕ ВОДИ ЗА ВИСОКОЕФЕКТИВНА!!!!!!!????????"
Преведено - значи според тиквите в Народното събрание И НИКОЕФЕКТИВНА ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЯ, ДОРИ НАЙ-НИСКОЕФЕКТИВНАТА МОЖЕ ДА СЕ ВОДИ ЗА ... ВИСОКОЕФЕКТИВНА, СТИГА НА НЯКОЙ ГОЛЯМ УМНИК ИЛИ ЕКСПЕРТ ТАМ ДА МУ Е ХРУМНАЛА НЯКОЯ ДАЛАВЕРА ИЛИ ПРОСТО ДА ГИ Е ПОСЕТИЛА ТОВА ГЕНИАЛНИ ПРОЗРЕНИЕ В ПРАЗНАТА МУ ТИКВА.
Забележете и думата - ВОДИ СЕ, демек не е, но си се води!?!
На някои политикономията на социализма още явни им заема малкото гънки, които се лутат в кратуните им!
Точно така, точно с такива и подобни закони и мислене енергетиката бе докарана в това катастрофално състояние, наред с огромните кражби и корупция, разбира се...
За да е ефективна анаргетиката на България трябва да се откчи ом руското влияние.
До коментар [#1] от "gimi":
А вие имате ли представа как изглежда производствения процес при направата на фотоволтаичните (PV) панели?
Фотоволтаичните системи не замърсяват околната среда, но само в процеса на работата си. Замърсяването при тях идва изключително от производствения процес, и като отпадък след края на живота им. А производството им си е от най-мръсните производства!
Използваните понастоящем материали в производството на PV са моно- и поликристален силиций, аморфен силиций, кадмиев телурид и т. нар. CIGS (Copper indium gallium selenide) – полупроводников материал, съставен от смес от медно-индиев и медно-галиев селенид; други материали, които могат да се използват в соларните клетки, са органични бои и полимери.
Няма да ви губя времето да описвам как точно се произвежда един панел, само ще спомена, че за добива на всички (и ред други) елементи от по-горе изброените се ползват високотемпературни (~1900 градуса C) технологични операции, а тези високи температури няма как да дойдат без ... ГОРЕНЕ. Същото онова, мръсно, гадно горене. Но понеже се случва някъде другаде, а не при нас, ние получаваме само готовото изделие, е много по-удобно да се прехласваме пред "безплатната" и "чиста" енергия.
Сегашните технологии на производство на соларни клетки имат толкова много недостатъци. Един от най-съществените такива е сравнително високата енергийна консумация, свързана както с изработката на самите клетки, така и с добива на много от материалите, необходими за тях. Това предполага, че съвременните фотоволтаични системи имат доста ограничена възможност да намалят отделянето на парникови газове в атмосферата. Казано по-модерно- екологичният им отпечатък хич не е малък. Той е по-голям (т.е. в края на краищата вредят повече) от колкото на съвременна ТЕЦ, снабдена с филтри и очистващи системи, и ползваща природен газ като горива (и да, знам как се добива).
Ако се тегли чертата, излиза, че за производството на един PV панел се влага толкова енергия, колкото той НЕ МОЖЕ ДА ПРОИЗВЕДЕ за целия си жизнен цикъл.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.