Свободата на медиите в България продължава да се влошава и тя вече е на 106-о място от общо180 държави, включени в годишния Индекс на свободата на пресата за 2015 г. на базираната в Париж международна организация "Репортери без граници". В новото издание, отразяващо състоянието през миналата година, България слиза с 6 позиции надолу спрямо миналогодишната класация.
Това развитие не е неочаквано. Миналия месец регионалният ръководител на организацията Антоан Ери прогнозира новия спад на България в класацията заради наложените финансови глоби на медии (сред които и "Капитал") от Комисията за финансов надзор. По думите му комисията е превишила правата си и е потъпкала основни права. Така се институционализира цензурата в България, каза Ери. Индексът се гради на набор от критерии, които включват медийния плурализъм и независимостта на медиите, зачитането на сигурността и свободата на журналистите, както и законодателната, институционалната и инфраструктурната среда, в която медиите работят.
България: Взе по-зле
За пръв път страната пада под символичния праг 100, на който бе през 2014 г., и затвърждава тенденцията на драматично влошаване, започнала през 2006 г. Тогава България е била на място 35 от общо 161 държави и във всяка следваща класация слиза надолу.
Индексът за състоянието на медиите в страната този път е почти 33, като за сравнение световният лидер Финландия е с индекс 7.52. Това поставя България на място, което е по-лошо от това на Гвинея, Тимор, Бутан и Непал, почти на една позиция с Република Конго и малко по-добре от Еквадор, Парагвай и Централноафриканската република.
В рамките на Европейския съюз няма страна с по-слаби показатели от България и дори Унгария, която от месеци насам се посочва като пример на европейска държава, в която правителството задушава медиите, е на 65-о място. С по-слаби от България показатели са няколко съседни страни като Черна гора (114 място), Македония (117) и Турция (149).
"Шокиращ спад" на свободата в печата
Журналистите в световен мащаб работят при все по-трудни условия в повечето страни по света и най-вече в кризисните региони на планетата, се посочва в доклада на международната организация. Според нея свободата на печата бележи през 2014 г. "шокиращ спад", по-специално заради действията на групировки като "Ислямска държава" и нигерийските ислямисти от "Боко Харам".
Основни пречки за медиите са "потискането и манипулациите в конфликтни региони като Украйна, Сирия, Ирак и палестинските територии". "Ако в хода на тези войни надделеят пропагандата и цензурата, ще трябва по-решително да браним правата на журналистите", цитират авторите на доклада говорителят на "Репортери без граници" Михаел Редиске.
Сирия е на 177-мо място по свобода на печата. Ирак е на 156-а позиция, Украйна - на 129-а, Израел - на 101-ва. "Всички страни в конфликтите без изключение се опитват да "изключат" независимите медии или да ги използват за собствена пропаганда", констатира "Репортери без граници".
САЩ слизат от 46-о на 49-о място заради събитията в град Фъргюсън, обхванат от безредици след убийството на невъоръжен чернокож тинейджър от полицай. Правозащитниците изтъкват, че при отразяването на размириците е имало незаконни арести на журналисти.
"Главно заради властта на банковите структури" е намаляла свободата на печата в Андора, Люксембург и Лихтенщайн, които губят точки и сега заемат съответно 32-ро, 19-о и 27-мо място в рейтинга.
Свободата на медиите в България продължава да се влошава и тя вече е на 106-о място от общо180 държави, включени в годишния Индекс на свободата на пресата за 2015 г. на базираната в Париж международна организация "Репортери без граници". В новото издание, отразяващо състоянието през миналата година, България слиза с 6 позиции надолу спрямо миналогодишната класация.
0 коментара