Закон ще регламентира доброволчеството
Неправителственият сектор приветства идеята, но се опасява от прекалено администриране


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Npoterminator: Според мен няма нужда от този закон. Тази свръхрегулация убива свободната инициатива. Ако вие ме накарате да прочета някакъв закон, пък бил той и за доброволчеството, то със сигурност ще ме отегчите, ще отблъснете желанието ми и ще ме превърнете в един апаратчик, лишен от воля и инициатива. Нека спрем правния наивизъм!
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
11 коментара
Естествено. В цял свят го има и е регламентирано. Така държават се освобождава от сума разходи.
Чудя се как комуноидите все още не са казали, че такъв закон ще върне комунистическото бригадирско движение. Вероятно чакат какво ще кажат от амбасадата на САЩ и тогава ще изригнат или пък си мълчат, защото и в САЩ има доброволчество и се страхуват да не засегнат господарите си?!
Доброволчеството посредством закон се легитимира.Дано се приеме като трудова дейност.
До коментар [#3] от "xalikarans":
Че е труд, труд е.
Ама да не поискате и пенсия после.
Значи край на доброволчеството, както и с всичко друго, облечено с регулативна принуда. Регулацията води след себе си номенклатура, номенклатурата - привилегиите, а привилегированите - гнева на простосмъртните
държавата това , държавата онова ...
"They constantly try to escape
From the darkness outside and within
By dreaming of systems so perfect that no one will need to be good."
T S Eliot
Това е голяма глупост. Всичките проблеми в страната решихме, че се захванахме с регулация на доброволчеството? И понеже явно всичко вече сме решили защо да не подложим на регулация и дишането?
Олигофренски прояви като тази ми напомнят колко правилно съм направил като съм напуснал България. Тази страна и след 20 години няма да се оправи.
До коментар [#3] от "xalikarans":
Вие сте уникално куха лейка!
За частта. касаеща застраховките, си мисля, че има просто решение: Доброволните формирования/ или самостоятелното помагане/ при бедствия и аварии да бъдат застраховани към "Гражданска защита" или сектор "Пожарна безопасност и защита". За останалите доброволчески дейности какво пречи организациите, ползващи доброволен труд да ги организират сами застраховането? При преференциални условия?
Необходимо е и задължително минимално обучение за доброволците при аварии и бедствия. При пожарите на Бистрица, Кладница, при наводнението в Мизия видях как голяма част от доброволците, в желанието си да помогнат, създаваха допълнителни рискове.
И ДА, на мнение съм, че има нужда от регламентиране на правила. Не съм сигурен дали трябва да са закон, в България законът е предпоставка за заобикаляне и частна употреба, не за спазване.
"Знам за доста случаи, в които инспекцията по труда глобява организации, които имат доброволци, твърдейки, че се нарушава Кодексът на труда, като не се плаща."
Проблема явно е в инспекцията по труда. Има нужда от премахване на някаква същестуваща регулация, а не от създаване на нова.
Винаги е по-добро да се реши подобен проблем с примахване на съществуваща регуалция, отколкото с добавяне на нова.
За да се правят регулации трябва ясно да се назове какви проблеми се цели да се решат. В случая въобще не е ясно какви проблеми решават с тази регулация.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.