Банката за развитие ще рефинансира дружества с лоши кредити
След като миналата година банката щедро кредитира свързани с Делян Пеевски компании, вече ще има лимит на заемите към един клиент или група


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Българската банка за развитие (ББР) ще рефинансира дружества с лоши кредити. За целта е променен уставът й, а инициативата е на финансовото министерство в качеството му на мажоритарен собственик. Обяснението е, че така държавната банка ще помага на бизнеси, за които има шанс да бъдат оздравени и по този начин ще се запазят работни места и производствен потенциал. Рискът е, че опцията може да се ползва за "спасяване" на близки до ръководството и управляващите бизнесмени, а също така и да се подкрепят през задния вход конкретни банки, като им се изкупят лошите портфейли. И това ще става реално с пари на данъкоплатците и без информация защо и как се подбират компаниите, защото тя ще е скрита удобно зад банковата тайна.
Извън това спорно решение в устава е направена вярна стъпка в посока ББР да се върне към замисъла си - да насърчава малкия и средния бизнес. Свит е лимитът на кредитите, които могат да бъдат отпуснати на едно лице или икономическа група, като ограничението е до 10% от собствения капитал на банката, или до 67 млн. лв. Но това е занапред. Концентрацията вече е факт за един. През август миналата година "Водстрой 98" взе от ББР кредит за 46 млн. лв., през пролетта банката рефинансира около 30 млн. лв. задължения на "Булгартабак холдинг", а през 2013 и 2014 г. ББР финансира с над 8 млн. лв. покупката на две мандри от "Лодис инвест". Все свързвани с депутата Делян Пеевски компании.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
31 коментара
"Пак ли тоя Пеевски" - каза кучето и си облиза г@за :)
Иначе сериозно, как този от снимката и неговата компания ще определят кои затруднения са временни?
временните после се оказват постоянни и данъкоплатеца ще плаща..схемата е ясна...
Досега общите събрания се обявяваха веднага. За това научаваме три седмици по-късно. Случайно ли е това, или свързано с промените в устава, и с кои?
“Когато едно частно предприятие фалира, то се прекратява; когато едно държавно начинание фалира, то се разширява.”
Милтън Фридман
Поправка "cinik" върху мисълта на Фридман: “Когато едно частно предприятие фалира, то се прекратява ИЛИ СЕ ПРЕХВЪРЛЯ НА ДЪРЖАВАТА; когато едно държавно начинание фалира, то се разширява"
ББР трябва да се приватизира! Веднага!!!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.