ВСС отстрани председателката на СГС заради "Червеи"
Лозан Панов призова цялото ръководство на съда да подаде оставка и заедно с Христо Иванов внесе предложение за дисциплинарни производства срещу Янева и Желявска
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Единодушно Висшият съдебен съвет (ВСС) отстрани от длъжност председателя на Софийски градски съд (СГС) Владимира Янева. Предложението беше внесено сутринта от главния прокурор Сотир Цацаров с мотив, че срещу Янева има образувано наказателно производство във връзка с разписаните от нея разрешения за специални разузнавателни средства по делото "Червеи". Тя е разследвана за престъпление по чл. 284в от НК (длъжностно лице, което противозаконно разреши [...] да се използват специални разузнавателни средства [...] се наказва с лишаване от свобода от една до пет години и с глоба до пет хиляди лева).
Миналата седмица стана ясно, че има множество данни, че Владимира Янева е допуснала редица нарушения при разрешаването на СРС-тата по делото "Червеи" - нарушаване на местната подсъдност, правното основание за отпускане на СРС, техния срок и др.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
27 коментара
Браво, най сетне добри новини от БСС. Владимира Янева има толкова нагъл и високомерен поглед. Не мога да я гледам в лицето.
Определено много добри новини!
Само заради Червеи ли?
А останалите и нарушения??? Кога магистратите ще започнат да носят отговорност за действията и бездействията, при това в двоен размер? Та те не само трябва да познават идеално закона, ами и да следят за спазването му, затова техните действия трябва да се следят внимателно, всичко да е максимално прозрачно, и нарушенията да се наказват максимално строго.
Не се отавяйте на еуфорията да ви завземе. Поредното "НИЩО" се случи. И Цв. Цв. е с присъда ........... но нека незабравяме и кой сега е премиер. Колкото и гръмки интервюта да има от сега нататък нищо няма да се промени. Всичко това е жалко и гадно, но така работи системата. Случайни събития няма.
Малее кога стана 1ви април :)
"Единодушно Висшият съдебен съвет (ВСС) отстрани от длъжност председателя на Софийски градски съд (СГС) Владимира Янева. Предложението беше внесено сутринта от главния прокурор Сотир Цацаров с мотив, че срещу Янева има образувано наказателно производство във връзка с разписаните от нея разрешения за специални разузнавателни средства по делото "Червеи"."
Всички решения в болшевишка Русия са се приемали "единодушно".
Това досъдебно/"наказателно"/ производство е образувано от прокуратурата и нищо не означава, докато лицето, срещу което е образувано не получи окончателно влязла в сила присъда.
Конституция на Република България - Чл. 31. (1) Всеки обвинен в престъпление следва да бъде предаден на съдебната власт в законно определения срок.
(3) Обвиняемият се смята за невинен до установяване на противното с влязла в сила присъда.
Ето още един цитат, касаещ образуването на досъдебни/"наказателни"/ производства : - “За съжаление, познавам лекотата, с която едно лице може да бъде привлечено към наказателна отговорност. Въпреки увереността ми, че това не може да става системно, в отделни случаи може да стане и поръчково. Бизнес конкуренти могат да разчистят сметката чрез “услугата“ на някой прокурор да започне наказателно преследване и скоро след това да го прекрати поради необоснованост“, пише през 2012 г. в книгата си “Проблеми на наказателната политика в република България“, не кой да е, а бившият главен прокурор Борис Велчев. С тази книга Велчев стана професор.
Очевидно няКОЙ много иска да прикрие това, което е извършил със съдията, като му припише собствените си грехове. Искащият разрешение от съдията, за използване на СРС е длъжен /по ЗСРС/ да мотивира писмено искането си. Ако мотивите му са законосъобразни в 99% от случаите съдиите подписват разрешението. Но не са длъжни. Могат и да откажат и отказът им е необжалваем. Съдията не може да влияе на заявителя и на прилагащата СРС структура как да изпълнят даденото Разрешение. Преднполага се, че те трябва да го направят спазвайки закона. Разрешението за прилагане на СРС/в което е включен и срокът за прилагането му/ подписано от съдията, се изпълнява от прилагащата СРС структура. Ако съдията е подписал еднократно Разрешение за прилагане на СРС за срок от З00 дни/което е малко вероятно, едва ли има толкова глупав председател или зам - председател на Окръжен съд, в случая СГС/ тогава не само ВСС но и прокуратурата трябва да се занимава с него. По вероятно в случая обаче е съдията да е разписвал няколко разрешения едно след друго, на който общият срок е 300 дни. Тогава от гледна точка на закона нарушение няма.
ЗСРС: ето само част от видовете СРС:
Чл. 6. При подслушването - чрез използване на технически средства, слухово или по друг начин се усвоява устна, телефонна или електронна комуникация на контролирани лица.
Чл. 7. При проследяването - зрително и чрез използване на технически средства, се установява, разкрива и документира движението на контролирани лица.
Чл. 8. При проникването чрез използване на технически средства се установяват фактически данни, намиращи се в помещения, и вещи, ползвани от контролирани лица.
"Обект на СРС е била автоматизираната информационна система, като общият срок на разрешеното СРС е бил 300 дни – над срока по закон", се посочва в съобщение на прокуратурата."
Навсякъде в закона, когато се говори за проследяване и подслушване става дума за "лица" - за да стане още по - ясно това са физически лица, индивиди, човеци, хора, а не "системи". Не може да се подслушва и проследява "система". Щом няма разписани от съдия разрешения за прилагане на СРС срещу лица, а в същото време има разрешение за прилагане на СРС, вероятно срещу обект/ЗСРС има предвид - сграда, помещение, автомобил, някакво затворено пространство, в което се влиза и от което се излиза, но не и "система"/, което няма как да е само "наблюдение", без подслушване и проследяване има нагло заобикаляне на закона, който се е явявал пречка. Възможно е заявителят да е убедил далият разрешението за прилагане на СРС съдия, че "системата" е обект/по смисъла на ЗСРС/ с пълното съзнание, че преследва други резултати, за което съдията няма как да знае. С други думи мрежата съвсем законно е хвърлена за камъни, но тези които са я поръчали са знаели че в нея неизбежно, ще се улови и риба, което вероятно е било и целта.
Скандалът наистина е грандиозен. Но разрешението на съдията е най - несъществената му част.
Другарката Янева ... (другарска критика, която се изслушва с наведена глава). За това предлагам, да наложим на другарката Янева сурово наказание: порицание. или дори мъмрене. Моля да гласуваме. Който е ЗА другарката Янева да бъде порицана - моля да си вдигне ръката. Приема се. Преминаваме към следващата точка от Дневния Ред.
Дано това да е началото на нормалността в съдебната система и да не спре дотук.
В тази държава безнаказаностт и липсата на отговорност са повсеместни и хронични. В случая с "Червеи" грубо е погазен закона. Закон, който е писан в полза на едно общество, но излиза, че се чете и прилага според нуждите и трактовката на една малка недосегаема общност от политици, магистрати и икономически свързани лица...
Бушончето гръмна.Почват от най-глупавия.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.