Кой е виновен за кашата с дълга
Пренебрежението на финансовия министър към АБВ и ПФ и популистките им залитания предизвикаха кризата в мнозинството


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Само няколко дни след като правителството отчете като едно от най-големите си достижения през 100-те си дни престой във властта "стабилността на управлението", управляващата коалиция преживя поредното сътресение. Или поне така изглеждаше погледнат отвън сюжетът с ратификацията на договора на правителството с четири банки за тегленето на външен заем. Това, което всъщност се случи, е, че въпросът за дълга излезе извън всякакви разумни граници и затъна в територията на икономическия популизъм и политическите борби, където нормалната логика се замества с крещене, а смисълът - с полуистини и абсурдни лъжи. В крайна сметка договорът вероятно ще бъде приет, а случващото се в момента е по-скоро борба за доказване на важността на някои от участниците в управляващата коалиция и политически сметки, които нямат нищо общо с темата за дълга.
Реакцията на опозицията срещу ратификацията беше предвидима като посока, макар и неочаквана като сила - БСП и "Атака" за момент забравиха протестите си в подкрепа на руските сепаратисти в Украйна и съсредоточиха всичките си усилия в сюжета с дълга. Това, което направи тази история по-важна, обаче беше поведението на двама от коалиционните партньори на сегашното управление - АБВ и Патриотичния фронт. Двете формации отказаха подкрепата си и така предложението на правителството не можа да бъде гласувано от парламента тази седмица.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
53 коментара
Темата за дълга е и финансова, и политическа, и морална, и културна, ако щете.
За финансовата и политическа страна да говорят експертите.
Зад драмата с дълга аз виждам в морално естество следното:
- както и с УПФ, решението за нов държавен дълг се взема тайно в неделя вечер от тесен кръг и се съобщава на партньорите в мнозинството и на обществото в деня преди да се внесе в НС;
- никой не направи усилие да обясни на обществото какво налага в рамките на 3 месеца държавата да изтегли общо 24 млрд лв?
- не вярвам финансовият министър да не е знаел какви падежи по външния дълг има през 2015 - 2017 г, та така панически да обявява, че ако предложението не мине през НС , следвал гръцки сценарий;
- правителството се опита да сложи ръка на 6-те млрд от УПФ, след като това не мина, се тръгна на държавен дълг.
Не приемам за смислено оправдание Горановата реплика, че "харчим повече, отколкото изкарваме". Думите му трябва да звучат: "харчим повече, отколкото изкарваТЕ"...
ПФ да са в битка с Атака за електорат? Атака сигурно никога няма да влязат в парламента отново, а ПФ може да стане дори 2ра, за жалост няма да са първа политическа сила...
Единствената политическа партия с грижа за народа са ПФ, всичко останало в парламента е измет :(
Публикувано през m.capital.bg
Всичко това се случва,защото ГЕРБ само на думи са в коалиция.Иначе си умират да управляват сами и да става все на тяхното.
До коментар [#2] от "spikespiegel":Единствената политическа партия с грижа за народа са ПФ
Е нали ПФ както си бяха с грижа за народа така се гушнаха с Баце и тансформаторите ?
Велизар Енчев за какво ги заряза всъщност ?
През първият си мандат Борисов не можеше да се отърве от приказливият Дянков. То не бяха сравнения с Брад Пит, то не бяха пици и локуми. Даже самият Дянков си призна, че малко е попрекалил с говоренето.
Поучен, сега Борисов си избра министър Горанов, мълчащ като комунист на разпит. Пак не се харесва на публиката.
До коментар [#2] от "spikespiegel":
Атака два пъти вече ги броим вън от Парламента, пък те пак се намърдват.
Много оптимистично гледате на следващите избори. Идиотите нямат свършване - я вижте колко народ гласува за "унуката на Кольо лайното".
Мисля, че следващият парламент ще е от 12+ партии - особено, ако се направи задължително гласуването.
Аз веднага мога да ви кажа, кой е виновен. Казва се Румен Гечев от БСП. Той започна тази каша. За съжаление явно БСП владеят още медии в пространството, защото веднага като се изцепи Гечев, че Правителството ще взима изненадващо още милиарди дълг, започна да се разнася и да се вдига шум. Харесаха ми и сметките на Майчето Мановолова с тия 10 000 лв. на всеки от 7 млн. българи, което прави към 70 млрд. лв. дълг :) С подобна цифра ще можем направо да си купим цялата Гърция, че те в момента и толкова ще им е много.
Така че опитната в популизъма опозиция от БСП, просто подхлъзнаха Горанов.
До коментар [#2] от "spikespiegel":
Телевизията вкара и двете партии в парламента (всъщност три ако броим и разпадналата се "Цензура" на Капута) !
Капута вече се спука - телевизионната група която го изстреля в парламентарна орбита вече не е същата , опари се жестоко , а парен каша духа !!
Остават "СКАТ" и "Алфа" - като отрочето на Валерката сериозно западна (ската по принцип е дънна риба -та телевизията в момента като качество е на дъното), а "Бялата Златка" може да е комерсиална ,но не и проста и понеже има журналистически нюх си разви телевизионния продукт (което по всяка вероятност ще го задържи на повърхността) - та при следващи избори ако има букмейкърски залози по скоро бих заложил петаче за "Бялата Златка" !!!
Горанов не можа да разбере за втори път, че не решениията сами по себе си свалят доверието (дали в правителство,личност или институция) , а начинът по който се вземат. Грубиянщината с пенсионните фондове се повтори сега и с дълга, създава се впечатлението, че Горанов (със някакъв кръг, разбира се, в днешно време няма как иначе) взема решенията въпреки останалите.
До коментар [#1] от "D-r D":
Тоест, следователно - Горанов търси пари (много), по възможно най-безболезнен и бърз начин. Предвид връзките му с Пеевски; Предвид преместването на КОЙ от Цецо при Цеко; Предвид изтеклите в Биволъ документи за плачевното състояние на цековата институция, дала целият си капитал на кредит на един грък с офшорки; Предвид още несмененото ръководство на БНБ и на КФН (вероятно също свързано с Койчо Пеевски) - и бързането, и търсенето на едни милиони (милиарди) ми се струва очвадно защо се прави. Жалко, че в България явно не може в днешно време да има бездоганово управление.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.