Брюксел критикува остро банковия надзор на БНБ

Практиките в банките с местна собственост са основната причина България да бъде поставена срeд държавите в ЕС с прекомерни макроикономически дисбаланси

Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Европейската комисия постави България в графата "Прекомерни дисбаланси", което е последната крачка преди започване на процедура, предвиждаща корективни мерки и евентуални санкции.

Основната причина, както става ясно от прессъобщението на институцията, са притесненията за практиките в банките с местна собственост, които може да имат "значителни последствия за финансовия сектор и макроикономическата стабилност". Огромната част от доклада на ЕК за България е посветена на банковия сектор, като основните изводи са, че кризата от лятото на 2014 г. е "разкрила институционални и надзорни слабости", появили са се притеснения за "надеждността на разкриваните от финансовия сектор данни". Присъдата на Брюксел спрямо БНБ е, че "без задълбочено външно прочуване не може да се гарантира стабилността на финансовия сектор".


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

30 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    karen_walker avatar :-|
    karen_walker
    • - 2
    • + 46

    И какво като си критикува...не виждам в България нещо да се променя. Далаверата си върви (при всяко правителство от 2001-ва година насам БЕЗ ИЗКЛЮЧЕНИЕ), кучетата си лаят, и всичко пак си е по старому.

    Нередност?
  • 2
    greenday avatar :-@
    greenday
    • - 1
    • + 105

    "Присъдата" на Брюксел за БНБ сама по себе си е основание незабавно да се избере нов гуверньор на мястото на Иван Искров. Очевидно е, че БНБ дълги години не си е вършило работата, за да ни поставят в графата на "прекомерните дисбаланси". И, ако Марио Драги още не е разбрал, спокойно могат да се командироват специалисти с добър английски, които да му обяснят какво се е случвало (или по-скоро не се е случвало) в банковия надзор у нас. Така да приключи сагата с настоящото ръководство на БНБ.

    Време е да се потърсят обяснения от Румен Симеонов, който шест години ръководеше "Банков надзор", включително и в периода от 2010 г. до 2013 г., защото доклада се отнася за неговата дейност. Трябва да се поискат обяснения и от останалите членове на управителния съвет на БНБ, начело с Калин Христов и Димитър Костов, какво точно са правили през годините за големите си заплати. Може ли Нели Кордовска, в качеството си на главен директор в банковия "надзор", да обясни какво е свършила, освен да внася и тегли големи валутни депозити в брой, при това в банки с българска собственост?

    Нужни са съвсем нови хора, с опит, познания и нови идеи, необременени с връзките си (с управителния съвет на банковата асоциация, например), които да поемат централната банка и да възстановят доверието в нея!

    Нередност?
  • 3
    petianp avatar :-|
    petianp
    • + 26

    Доклада хубаво, но какво следва от това? Ако се направи реална преоценка на експозициите на фирмите, т.е. преоценка на ниво кредитополучател /секеторен анализ, риск мениджмънт, финансов анализ и оценка на обезпечението/ най-вероятно ще се получи отрицателен капитал в повече от една банка....., а доста от банките ще трябва да увеличават собствения си капитал за да покрият изискването за мин. капиталова адекватност!
    В този ред на мисли, от българските институции очаквам "НИЩО", т.е. никакви реални действия!

    Нередност?
  • 4
    rosiraycheva50._ avatar :-|
    Роси
    • + 39

    Боросов,не се прави на европеец и пръв приятел на Юнкер и Меркел,ами слушай,какво ти говорят хората.Уволнявай наред в БНБ и КФН,за да се спаси ,каквото може.Постоянно ни удрят по главата и пак не разбираме защо.

    Нередност?
  • 5
    kardinalat avatar :-|
    kardinalat
    • - 4
    • + 21

    До коментар [#2] от "greenday": Хора НЯМА! Явно трудно се вдява този елементарен факт. НЯМАМЕ ДОСТАТЪЧНО КОМПЕТЕНТНИ И ПОРЯДЪЧНИ ХОРА ЗА ЕДИН УС НА БНБ! НЯМАМЕ!

    Нередност?
  • 6
    greenday avatar :-|
    greenday
    • + 47

    До коментар [#3] от "petianp":

    За да не сравняваме несравними неща, Европейската централна банка въведе единна система за преглед на активите на банките (Assets Quality Review Phase 2). Там има ясни критерии за наличието и качеството на клиентската информация, обезпеченията и т.н. Най-вече се изисква различен от досегашния (за повечето банки у нас) поглед върху прогнозируемостта на очакваните загуби.

    Ако банките имат достатъчно мозъчен капацитет и политиката по управление на рискове е добре обмислена, никой не може да им наложи да внасят допълнителни капитали.

    Тук бих искал цитирам "великия" Иван Искров в обръщение към приятеля му Левон Хампарцумян (реч пред Асоциацията на банките в България, 06.12.2012 г., от сайта на БНБ):

    "БНБ осъществяваше прецизно надзорното наблюдение върху кредитните институции....

    ....Присъединяване към единния надзорен механизъм на този етап означава, че България би доверила защитата на нашата финансова стабилност на институция, в която ще доминират представители на страни, в които имаше надзорни провали по време на кризата, и която самата досега не е имала никакъв надзорен опит..... ЕЦБ обаче тепърва ще трябва да трупа надзорна експертиза.

    Ако една страна с доказано ефективен и стриктен банков надзор като България предостави отговорността за надзора над банковата си система на някакъв сега изграждащ се орган, е все едно държавата да повери единствената си ядрена подводница да я управлява професор по ядрена физика, който не е ходил в казармата!"

    Да ни е жив и здрав и Иван и "ефективния" надзор!

    Нередност?
  • 7
    greenday avatar :-|
    greenday
    • - 3
    • + 37

    До коментар [#5] от "kardinalat":

    Имаме, но БНБ затриват инакомислещите и порядъчни хора! Сигурен съм, че имаме, даже познавам такива. Не гледайте постоянно присъстващите в пресата и приятелите на Искров в ръководствата на банките.

    Нередност?
  • 8
    kardinalat avatar :-P
    kardinalat
    • - 9
    • + 7

    До коментар [#7] от "greenday": Де ги? Един Гаврийски, Пламен Илчев, Мартин Заимов........ И дотук!

    ДСК, ОББ, Пощенска, Уникредит няма кой да дадат от мениджмънта си. Ако са умни, не са почтени. А ако са почтени - не са умни.

    Нередност?
  • 9
    heyco avatar :-|
    heyco
    • - 7
    • + 16

    Който внимателно прочете това, разбира че анализът не е присъда към БНБ, а към финансовата стабилност. В проблемните банки има 20 млрд. лева депозити, от тях около 75-80% (ако е както при КТБ) ще са гарантирани. Това означава нови 15-16 милиарда държавен дълг уважаеми данъкоплатци, отгоре на тези 16, които току що бяха гласувани.

    Нередност?
  • 10
    info111 avatar :-|
    info111
    • - 3
    • + 21

    Ами това?
    АМИ СЕГА?

    "Ивайло Мутафчиев в сделка с бандата на Мила Георгиева

    "Универсалните" са източвали ПИБ, но прокуратурата смачкала разследването?

    Автор: Биволъ

    Дата на публикуване февруари 25, 2015


    Шефката на банда за убийства, палежи и разпространение на наркотици Мила Георгиева броила на един от собствениците на ПИБ Ивайло Мутафчиев 359 873 лв. за апартамент от 157 кв.м. и гараж в луксозна кооперация в кв. Изток – сочат документи в имотния регистър. Година по-късно тя дарила апартамента на сина си Михаил, който също е обвиняем, но се укрива.

    Имотът е купен с ипотечен кредит от ПИБ за същата сума, като ипотеката е заличена на 27.01.2015, седмица след като на Георгиева и синът й Мартин бяха повдигнати обвинения.

    Според прокуратурата незаконните дейности на бандата продължавали от 2012 до нейното разбиване.

    Самият Мутафчиев е направил доста изгодна сделка. Той купил два еднакви апартамента в кооперацията от Елана Холдинг през 2006 за 272 840 лв или по 136 хил. лв. за апартамент. Година по-късно продава единия от апартаментите на Мила Георгиева 2,5 пъти по-скъпо, при това сделката е финансирана с кредит от собствената му банка, която прибира лихвите.

    Убийства, палежи, наркотици, източване на ДДС и на банка

    Мила Георгиева е известна на правоохранителните органи и от разработката „Универсалните“ за източване на ДДС в особено големи размери. Доведената дъщеря на бившия шеф на митниците Христо Кулишев беше обвинена през 2012 заедно с Иван Георгиев Танев -Универсалния, син на бившия земеделски министър Георги Танев. Тя беше арестувана на летището в Белград и екстрадирана в България, където и беше предявено обвинение за престъпления срещу данъчната система. По-късно Георгиева излезе на свобода, а Иван Танев изчезна.

    (Не)случайна сделка?

    От изнесеното дотук излиза, че с приходи от престъпната дейност на Мила Георгиева е изплащан ипотечен заем към ПИБ, парите от който е прибрал в собствения си джоб мажоритарен акционер в банката.

    Връзките на ПИБ с кръга на « Универсалните » обаче не се изчерпват с тази имотна сделки между Мутафчиев и Георгиева, която би могла да бъде и случайно стечение на обстоятелствата.

    Разследване на Медияпул показа, че прокуратурата е смачкала производство срещу банката за безстопанственост при отпускането на кредити за общо 46 627 763 евро на кухи фирми. Поръчител по кредитите е Иван Танев, известен с прякора си « Универсалния », който е издирван от Интерпол с червена бюлетина. В договора е вписана и фирма на бившия активист на ДБГ Георги Цанков, която се прочу с доставката на боб с червеи и захар на двойни цени за бедните.

    Из договор за банков кредит 000LD-L-000325/21.04.2012
    Из договор за банков кредит 000LD-L-000325/21.04.2012
    В доклад на БНБ по случая, цитиран от Медияпул, са направени изводи, че авалистът Иван Танев „е бил привилегирован за банката, ползвал се е с нейното доверие, в резултат на което е нарушена последователността в целия кредитен процес, регламентиран във вътрешните правила за кредитиране“. По същество става дума за източване на огромни суми от банката.

    Делото е поето от Специализираната прокуратура където наблюдаващият прокурор преценява, че материалите по случая с двата кредита с авалист Иван Танев трябва да бъдат отделени в друго производство - за „особено тежък случай на безстопанственост в особено големи размери“. Наказанието за такова деяние е затвор от 1 до 10 години, а отговорност трябва да се търси от ръководни кадри в ПИБ.

    Казусът е пратен по компетентност в Софийската градска прокуратура (СГП),където настъпва обрат. Смачкано е производството за безстопанственост и е образувано е дело по чл.248а от НК – „който, за да получи облекчени условия за кредитиране, представи неверни сведения, се наказва с лишаване от свобода до една година и с глоба от 1000 до 3000 лева“. Отговорни по този текст са само кредитополучателите и поръчителят, но не и банкерите.

    „СГП на практика игнорира доклада на БНБ и мнението на колегата си в спецпрокуратурата за „особено тежък случай на безстопанственост в особено големи размери“, с което отговорност е трябвало да бъде търсена от ръководни кадри в ПИБ, а наказанието би било от съвсем друг характер – затвор от 1 до 10 години и лишаване от право за заемане на държавни и публични длъжности и упражняване на определена професия или дейност.“ – пише Медияпул.

    В разследването на „Универсалните“, в което се е включила и ДАНС обаче има данни дори за по-тежки обвинения, като изпиране на парите от престъпната дейност на бандата през кипърските сметки на ПИБ – научи Биволъ. Тези данни са били напълно игнорирани от държавното обвинение.

    Аферата на ПИБ с бандата на „Универсалните“ категорично потвърждава и някои изводи, направени в доклад до Държавния департамент на САЩ от 2006 г. Тогава посланик Джон Байърли пише, че ПИБ е „гнила ябълка“, с непрозрачна офшорна собственост, стъпила с единия крак в легалния бизнес, а с другия “в най-тъмните сфери на престъпния свят”. Факт е, че едва ли може да се намери по-тъмна сфера от тази на бандата за убийства, палежи и разпространение на наркотици."

    Биволь

    https://bivol.bg/ивайло-мутафчиев-в-сделка-с-бандата-на.html

    Нередност?
Нов коментар