За Брюксел БНБ е част от проблема
Европейската комисия разкритикува остро надзора и практиките в банките с местна собственост


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Липсата на качествен банков надзор в България още от миналата година си има етикет с цена. На него с големи печатни букви пише 3.5 млрд. лв., колкото са изплатени на гарантираните вложители в Корпоративна търговска банка (КТБ), и на ръка са дописани още към 2 млрд. лв. загуби за депозанти, облигационери и акционери. С немного голям шанс да се възстанови нещо по-значително като сума и щетите да се намалят чувствително.
За съжаление обаче това далеч не е цялата сметка. Тя не е толкова лесно да се остойности, но вече има и официални измерения, след като Европейската комисия описа надзорните слабости като най-големия макроикономически риск за страната. Банковата криза през 2014 г. и изкристализиралите от нея проблеми в БНБ и надзора й над целия сектор, и по-специално над институциите с местни собственици, стана причина Брюксел да постави България в графата "Прекомерни дисбаланси". Заплахата за нов съществен разход по тази линия не е голяма - прекият ефект е страната да е принудена да очертае и предприеме спешни коригиращи мерки и в почти имагинерен неприлаган досега механизъм да й бъдат наложени санкции.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
40 коментара
Браво, Капитал! Браво, Николай Стоянова! И както се казва "диагнозата" е поставена, да влезнат "хирурзите"!!!
Поредна статия в стил "Изберете НЕ българското"...
Пазарът е отворен и свободен, това, че небългарските банки не могат да предложат добри условия и респективно - да привлекат клиенти, си е само техен проблем. Съдейки по собствения ми опит с УниКредит, например, не се учудвам, че не им се получава, въпреки жалните вопли на ЕК и Капитал...
Моята оценка е категорична: "Тотална неефективност, умишлено затворени очи, зависимости и Корупция". Всички са оплетени и ползват държавен ресурс. Защо Бойко Борисов не уволни моментално, ама първата седмица, Искров и Мавродиев. Защо не изискат Цветан Василев моментално да бъде екстрадиран? Силно разчитах на новото правителство да не замете боклука под килима, като се изразяваше преди време Меглена Кунева. Еее, аз виждам точно това, и не само, ами и гарниране на цялата тази помия с още кредити, и то огромни по обем. Наистина, къде са протестиращите, които не бяха доволни от тегленето на 1-ия милиард на Орешарски, а сега сметката вече е 16 пъти по-висока. Не мислех, че някога ще защитя това същество, предложило КОЙ. Очаквах много и наистина съм разочарован. Бойко Борисов никакви реформи няма да направи, той не може да ги направи. Реформите струват рейтиннг и личен тотален дисконфорт, Бойко никога няма да се съгласи с това. Относно банките - Искров трябваше да бъде отстранен веднага, щом стана ясно, че сам нямаше желание да се разкара. Трябваше да бъде разкаран моментално, но това не стана, няма и да стане. Аз лично не очаквам и нищо положително от финансовия министър Горанов, който си чурулукаше с Кой и бе защитен от Бирисов. Този Горанов се интересуваше само от пари и заяви, че няма какво да прави в парламента, заплатата била малка, семейство трябвало да храни. Това ли ви е морала, правителство?!? Вие ли ще разкриете картите на КТБ, зад които стои целия политически елит?!? Няма да стане, не вярвам! На това, което се прави в момента е тупкане на топката. Никой не иска да стреля и няма да рискува. Просто такъв ни е "политическия" зависим и прост елит!
Да, критиката на Брюксел спрямо банковия надзор е нещо, което само потвърждава изказаните мнения от български анализатори преди Брюксел. Но нали от чужбина трябва да ни го кажат, че да обърнем внимание (може би).но защо забравяте и другия надзор - КФН. И те имат вина за КТБ. Брюксел още не е казал, но това не означава, че ние трябва да си мълчим.
За съжаление управляващите се правят на ни чули, ни видели. Както винаги, трябва да стане белята, и да почнем да си търсим оправдания, а не предварително да се вземат мерки - каквато е и идеята да има надзор на БНБ и КФН. Те ако просто ще стоят да отчитат какво се е случило, тази работа спокойно може да я върши и чистачката в НСИ, като фалира финансова институция ще попълва една бланка с името на фалиралото нещо, както и изчезналата сума и готово.
ако съмненията на ек за дублиране на модела ктб са вернни (а най-вероятно са верни), въпросът е колко ще ни струва като данакоплатци и какви мерки правителството може да вземе. така като гледам има два избора - или ликвидация на ктб-тип банките или рекапитализацията им. и двете ми се струват много противни, най-вече защото не искам да плащам кредитите на някой олигарх....
До коментар [#2] от "Максим Александров":
И на мен малко тази статия ми оставя горчивия прив кус на "чуждите са добри, а местните са лоши" и тактичен намек продайте ги и всичко ще се оправи. Само дето аз едно не мога да разбера - кои точно са чуждите банки? Това че Уникредит са купили Булбанк, не я прави чужда банка. Нали се сещате, че като са я купили не са дошли италианците и са казали: Повече така няма да работите и с тези клиенти също няма да работите. По същия начин са ОББ, ДСК и т.н. 2008 г. като яко ги разтресе кризата навън всички тези стабилни и добри чужди банки се обясняваха, че те всъщност не са чужди и няма майките да източат спестяванията на българина, за да си спасят собствените задници, че се бяха яко набълбукали със загуби. Не помноте ли как тогава Искров обясняваше, че чужди банки няма в България, защото всички работят под надзора на БНБ и спазват българските закони, които били по-строги от тези в ЕС и другите страни? А до него Левон поклащаше глава одобрително.
Да не би в другите страни, от които са майките да са цъфнали и вързали? Да не би да нямат нарушения там, че ми ги изкарвате всичките в бяло? В процедурата на ЕК България е в една група с Германия, Франция, Италия... да ви припомня и че в Италия 9 банки не издържаха стрестестовете на ЕЦБ есента. Да припомня, че в Гърция масово се теглят депозитите от Алфабанк и НБГ. Да ви припомня и че само преди 2 седмици някъде кредитния рейтинг на Райфайзен банк (Австрия) бе намален с лоши перспективи. Миналата година кредитния рейтинг пък на Уникредит бе намален до ниво джънк. Е, това ли са стабилните банки у нас?
Иначе съм съгласна на 100% с ЕК, че за КТБ трябва да има хора, които да понесат отговорност и то не само от надзора, а от Прокоратурата. Не е сериозно това, човекът заради когото българите и България бяха ощетени с 3.5 млрд. лв. да се разхожда на свбода само на няколко километра от България и държавата да не може да направи нищо, за да го върне тук и той да отговаря пред съда за действията си. Ако е невинен да дойде и да го обясни и да обясни на хората как се стигна до тук и да посочи виновните.
Всичките свине са в една кочина, и са омазани с едни и същи лай....Пълна свинщина цари навсякъде
Капитал, аз ако бвх автор на тази статия щях да започна с припомяне на дефиницията на думата "ДЕБИЛ"!
Истината е, че има много безобразия и нарушения, дори престъпления в банките по света. Но в България поради това, че от 25 години протече едно масово и тотално, варварско разграбване на пари и активи на държавата и хората по предварително плнирана и отиграна на етапи схема, парите основнио изтекоха към Москва или нейни хора, а тези, които останаха или се върнаха в България преобладаващо отидоха в ръцете на неграмотни или полуграмотни простаци с огромни претенции и очевидни комплекси поради криминалното им минало, съзнание и обвързаности, голяма част от тях и генетично обременени. С подчертан престъпен нагон и липса на елементарно възпитание и основни познания, която липса крият зад кухи докторски степени и други фалшиви титли и знания...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.