Под натиска на Брюксел: България трябва да прочисти банковата си система
До април правителството би трябвало да представи своя план за действие пред еврокомисията


Георги Желязков

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Проваленият надзор над банките, особено тези с местен собственик, събори страната в групата на европейските страни с най-висок икономически риск. Рязкото пропадане означава засилен мониторинг от страна на Европейската комисия. Но най-вече трябва да има конкретно действие на местна територия - рязко засилване на надзора от страна на БНБ. За три месеца управление коалицията не предприе нищо за подобряване на контрола над финансовите институции, а дни след доклада на Брюксел за дисбалансите и БНБ, и финансовото министерство мълчат за проблема. Но под натиска на ЕК ще трябва да се начертаят мерки и то още през април.
Далечната заплаха от констатациите на Брюксел е наказателна процедура за България и финансови санкции. Трайният ефект обаче ще е, че външните инвеститори ще виждат страната в най-рисковата категория.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
42 коментара
Стигнагхме до точката: няма читави и кадърни! А единиците, който имаме - НЕ СТИГАТ за един УС!
Искров, що не си подадеш оставката като за на4ало
Нищо ново под слънцето. Още 1997 год. се доказа че БГ собствениците на банки са пладнешки айдуци. Затова на БГ банки нямам вяра.
Малко късничко реши европейската комисия да започне да се притеснява за кухите и измамни отчети на някои от българските банки, според мен. Но както ние българите обичаме да се успокояваме винаги, когато се касае до реалните резултати от "висококвалифицирания усилен труд на великите ни управляващи - експерти и патриоти" - "ПО-ДОБРЕ КЪСНО, ОТКОЛКОТО НИКОГА!".
"... Основният извод на експертите от Брюксел е, че от началото на световната криза двете групи започват да показват напълно различно представяне - българските растат бързо, но качеството на отпусканите кредити е под съмнение."
Ей, такава глупост не бях чувал, а още по-малко, че никой от Брюксел не знае за подобно нещо и мога да Ви го гарантирам. И не само, ако погледнете статистиката по време на кризата, най-голям ръст имат чуждестранните банки. Брюксел обръща внимание на дисбалансите - тоест разликата в показателите отчитащи стойността на активите. Именно при чуждестранните банки, там проблемите са много по големи... Ама както и да е... Дано наистина някой да се хване и да разпъне всички договори на всички банки за да се спрат тези спекулации, защото с всеки изминал ден глупостите постигат все по-високи върхове...
Прочистването трябва да започне от БНБ и Иван Искров, след това наред!
"Прочистване" е много хубава дума , да видим мераклиите за
" ПРОЧИСТВАЩИ " сега и може би , най - накрая...
Нанай кеш пари в депозит в Родна , Българска банка !!!
Къде отиваш ти , може би....
Луканови Економики , Виденови инфлации , Бисерови изсулвания Цветанови КТБ-та...
Клатете тъпаците дето Ви вярват, те никнат като гъби след дъжд .
А ЕК не иска ли да изпревари и следващите скандали като предложи от сега прочистване и в милицията (за да я направи на полиция), прокуратурата и съда. Така поне няма да чакаме до следващият резил преди и Европа да види, че "управляващите" трътляци на практика нито са избираеми, нито представят нас (наслението) нито имат представа какво правят ...
А какво стана с така широко рекламирания международен одит на нашите банки???
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.