Дишай трудно
Белодробните заболявания се влошават рязко от мръсния въздух според проучванията на лекарите
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Близо 50 хиляди българи с хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) не смеят да излязат на улицата, когато замърсяването на въздуха е по-високо от допустимите норми, студено е и прахът се е наслоил по улиците. Причината е, че е научно доказано, че ХОББ (най-тежката форма на хроничен бронхит или съчетанието на бронхит с белодробен емфизем) се обостря от концентрацията на финните прахови частици и това може да доведе до кризата. А при ХОББ просто се задушаваш от кашлица.
Годишно само за лечението на няколко от най-тежките белодробни заболявания – астма, ХОББ и бронхопневмония, общественото осигуряване плаща около 200 млн. лв. по видимите данни на здравната каса. Липсва статистика обаче колко възрастни и деца са боледували тежко и невъзвратимо, колко е изгубила икономиката от лошия въздух. Сумата, платена от здравната каса, изглежда скромна на фона на годишните разходи за белодробни заболявания в ЕС, голяма част от които се дължат точно на лошия въздух и надхвърлят 380 млрд. евро. Според данни в годишния доклад на Европейската белодробна фондация и Европейското респираторно дружество продължителността на живота в Европа намалява средно с 8.6 месеца поради лошото качество на въздуха.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Вече писах под другата статия, но не е излишнно пак да го спомена:
В Германия големите градове въведоха за автомобилите специални плакети, с които се удостоверява, че съответните автомобили не замърсяват въздуха. Тези, които не отговарят на критериите, нямат право да се движат в градовете.
Опасявам се обаче, че у нас ще трябва на 80 % от автомобилите да забранят да се движдат в големите градове.
"Статистиката е повече от печална – 15-20% от населението на България е с ХОББ,"
В началото на статията са "близо петдесет хиляди".
Ехоооо...
До коментар [#2] от "lekapoleka":
Може би 50-те хиляди са болните с най - тежка форма на ХОББ, които "не смеят да излязат на улицата, когато замърсяването на въздуха е по-високо от допустимите норми, студено е и прахът се е наслоил по улиците."
Имам близки с астма, които при лошо време взимат със себе си при излизане помпите си, а не остават вкъщи.
А към авторката - пише се "фини", а не " финни" прахови частици
А защо да не се вземат мерки за стимулиране на тичането, което по естествен път изкарва ФПЧ от белите дробове и по традиция се прави по-често на места, където замърсяването на въздуха е по-малко? Защо не се покрият с подходяща настилка зони в парка, за да могат хората да тичат по тях без страх от артрит на старини? Защо винаги трябва да се вземат най-интуитивните решения без изобщо да се замисляме? Едва ли е по-добре да използваме коли с по-високо отделяне на въглероден двуокис, за да не се отделя ФПЧ... Замърсяването винаги е било бич за големите градове и това едва ли ще се промени в бъдеще.
До коментар [#2] от "lekapoleka":
Да не говорим, че са написали и "финните". Драги "капиталисти", хайде вземете да си наемете един редактор (предлагам и себе си), който да ви оправя малко статиите, че се излагате много в последно време. Преди малко четох "отхвръли"..
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.