Какво доведе Алиев в София
"Газпром" и падащите петролни цени активизираха азерските газови проекти
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Въпреки представата, че ниската цена на петрола удря предимно Русия и Венецуела, това не е точно така. Една от най-пострадалите държави от драмите на петролния пазар е Азербайджан, която само преди няколко седмици трябваше да девалвира националната си валута - маната, с 33.5%. Сега Баку се вижда принуден спешно да търси допълнителни приходи, с които да компенсира спадащите печалби от петрола.
Много възможно е това да е една от причините, довели азерския президент Илхам Алиев спешно в София. Преди още да са потекли първите количества каспийски газ към Европа, което се очаква да се случи след 2020 г., Баку вече се вижда принуден да увеличава обещаното. Част от очакваните 10 млрд. куб. метра газ ще стигнат до България и Италия, като минат през Турция и Гърция, след като през 2012 г. Азербайджан и консорциумът "Шах Дениз" избраха този маршрут вместо проекта "Набуко". Музикалният газопровод, който тихо умря преди години, трябваше да мине през България и да достигне до Австрия. Сега обаче Алиев отново заговори за изграждане на газова връзка от Турция към Централна Европа.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
13 коментара
моето мнение ,че газта ще потече много по бързо отколкото се очаква ,поради това ,че технологиите са достатъчно напреднали ,трябва политическа воля и добри цени
Мъжете в семейство Алиеви като че се раждат за ръководители: бащата секретар на Азербайджанскиа ЦК на КПСС, после президент, след това синът. После се чудим защо нещата не вървят.
Тия ако тръгнат да изнасят газ нали Путлер веднага ще прати зелените човечета да организират референдум и да свалят Алиев.
Един път и от нас да зависи нещо.
Медиите в България наистина създадоха ( по идеологически причини) наистина някаква едностранна картина, според която основно Русия и тук-таме някои страни като Венецуела са пострадалите от спадналите цени на петрола.
Истината е че дори една Канада е сред най-пострадалите. Канада, подобно на Русия, има дял на бизнеса със земни горива от около 10% от БВП. От август 2014 досега канадския долар се обезцени с близо 30% спрямо американската валута. Някои големи американски вериги ( като "Target" например) затвориха бизнеса си в Канада главно заради това обезценяване. А канадците вече или спират, или обмислят спирането на редици от социалните си програми.
Азербайджан и Иран крепят интереса на Москва в газовия й поход към Европа, но не мога да разбера, къде е техният интерес?
Отлична енергийна теория. И както се пее в една наша песен "А дано, ама на дали".
До коментар [#5] от "kirsner":
Това е така,защото има свръхпроизводство,и всички хранилища са запълнени!Нищо общо с евтиния петрол!Това за Канада,Русия я тресе друг синдром!
До коментар [#5] от "kirsner":
А еврото от 1.5 на 1.8 за долар, защото Европа е износител на петрол?
До коментар [#9] от "jonson":
По-скоро от 1.5 на 1.08 за доллар, и не защото Европа е износител на петрол, там факторите са други. Но специално в страните-износителки, падането на цените на петрола е една от основните причини за падане на техните валути.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.