// К1: Средата / Политика
В информационна война ли сме
Как се провеждат т.нар. психологически операции, които заливат медиите покрай кризата в Украйна
Ако разгледаме руската литература, която третира проблемите на информационната война и психологическите операции, ще намерим и доста интересни примери как подобни инструменти за въздействие могат да се използват и в мирно време. За жалост някои от тях може да открием и разглеждайки публикациите в българските медии. Книгата "Тайни на психологическата война – цели, задачи, методи, форми, опит" на Владимир Криско подробно описва използването на пропагандния инструментариум преди, по време и след военни действия. В нея съвсем ясно е казано, че една от основните задачи е да се всява разкол в редиците на противниковата страна и нейните съюзници, както и да се провокират съмнения във водените от тях вътрешна и външна политика.
"Целите на психологическата война могат да бъдат: а) предотвратяване на възможен военен конфликт; б) отслабване на морала на личния състав на въоръжените сили и гражданското население на противника; в) склоняването им към отказ да участват в бойни действия", се казва в книгата. Друг стратегически елемент от руските психологически операции е критикуването и дискредитирането на политическото ръководство и популярните лидери на потенциалните противникови държави, както и атакуване възгледите на държавното ръководство. По този параграф руската школа за водене на психологическа война различава три вида пропаганда: бяла, сива и черна. Бялата се базира на информация от официални източници, използва проверени данни и не прикрива своите цели. Сивата използва както достоверна, така и непроверена информация и обикновено подбира фактите и мненията си така, че да налага своите изводи и оценки.
Гореописаната инсинуация пък попада в обхвата на друг тип психологически операции – деморализация на противника чрез изграждане на негативно отношение към собствената армия и войната по принцип. Основните направления в при този тип информационно въздействие са две – втълпяване, че войната е безперспективна, че ще има катастрофални последствия за страната и за всеки отделен човек, от една страна, а от друга, че положението е безнадеждно и съпротивата е безсмислена. "Направи ми впечатление, че след подписването на споразумението в Минск, което не беше спазено от сепаратистите с благословията на Кремъл, медиите и социалните мрежи бяха пълни с новини как украинските войски са обградени, обречени и ще бъдат смачкани. Според мен това няма начин да не е стигало до силите в Дебалцево. Това си е метод на психологическа война", коментира по този повод Тодор Тагарев. Паралелно с това се провежда друг тип психологически операции сред собственото население, които се борят с пацифизма и мобилизират хората за поддръжка за бъдещи бойни действия (в англоезичната литература по този повод се използва терминът homefront).
Разделяй и владей
Друга основна задача на психологическите операции е подриването на авторитета на политическото и военното ръководство на противника в очите на собственото население, личния състав на въоръжените сили и световното обществено мнение. Арсеналът от използваните способи е доста разнообразен, манипулативен и безмилостен:
- Ясно разделяне на политическия и военния елит на "добри" и "лоши";
- Тенденциозен подбор на факти от биографията на съответния човек;
- Осмиване на възгледите му;
- Разпространение на дезинформация и лъжливи слухове за него;
- Насочване на общественото внимание към негови грешни и неблаговидни постъпки;
- Използване на негативен език, както и сравнения и епитети, унижаващи личното му достойнство.
Друга задача на психологическите операции, описана в руския наръчник, е всяване на разкол между различните общности сред населението. "Целта е задълбочаването на съществуващите противоречия между различните групи хора до критично ниво и посредством това значително да се намали боеспособността на войските на противника, а също така и способността на населението да се съпротивлява", се казва в книгата. Това се постига чрез акцентиране на различията между отделните социални групи, най-важни от които са социално-класовите и национално-религиозните. Като ефективен пример в тази посока авторите на наръчника дават съветската пропаганда сред украинците и белорусите при нахлуването на СССР в Полша през 1939 г., както и американските психологически операции по време на първата война в Персийския залив, довели до въстание сред кюрдското население.
Паралелно с това се провеждат и точно обратния тип психологически операции – изграждане на максимално позитивно отношение към собствената държава, политика и въоръжени сили в средите на противника. Авторите отбелязват обаче, че това често е доста сложна задача. Като пример те привеждат опитите за пропаганда във Финландия, предхождали Зимната война от 1939-1940 г. Разпространяваните агитационни материали за дружбата между народите на СССР и Финландия провокирали у финландците единствено недоумение и смях.
В сферата на психологическите операции попада и умението да заблудиш противника относно бъдещите си намерения и действия. Това създава предпоставки за неочакван военен удар, отбелязват руските теоретици на информационната война. Като добри примери от историята те разглеждат изненадващите нападения на Сталин над Полша и Финландия, както и на Германия над СССР. Към тях вероятно трябва да добавим и светкавичната операция на руските специални сили в Крим от края на февруари миналата година, когато те успяха да овладеят украинския полуостров в рамките на четири дни, без никой да очаква това.
Друг любопитен и доста характерен елемент от руската информационна война е... възхвалата на руското оръжие. Като последен елемент от стратегически важните мирновременни психологически операции е отбелязано, че "трябва да се доказва качественото преимущество на собствената бойна техника, оръжие, военно обучение и духа на въоръжените сили". По всяка вероятност имате представа за какво става дума, ако сте се сблъсквали с българските издания и сайтове на оръжейна тематика. "В нашите медии е пълно с твърдения как руското оръжие е най-доброто на света. Почти няма нищо за американското. И ако има нещо, то ще е за поредния проблем при изпитанията на F-35. А твърденията за руското оръжие са чисто пропагандни. Да сте видели някой сериозен неспециализиран американски вестник да пише, че американското оръжие е най-доброто на света", коментира по този повод Тодор Тагарев.
Така че следващия път, когато някой ви прати видео от Youtube, в което руски МиГ-29 успява да победи във въздушна битка американски стелт изтребител F-22, имайте предвид, че ви облъчва руска пропаганда. Защото само по-запознатите с бойната авиация ще забележат, че така нареченият МиГ-29 е всъщност американски F-15. Останалите 95% от хората ще получат поредното нагледно "доказателство", че руското оръжие е "непобедимо" и "безаналогово"...
Още по темата
Как информационните войни в интернет подкопават фундамента на свободното гражданско общество
8 ное 2018Как "волята на противника" може да бъде подчинена, без да се унищожава армията му
27 дек 2015Хибридната война срещу американския империализъм се пренесе в градския транспорт
18 сеп 2015"Американска инвазия" за начинаещи
Няколко базови факта, които е добре да знаете за присъствието на съюзнически въоръжени сили в България
10 юли 2015България потъна в нелеп режим на обяснения за складирането на американска военна техника у нас
27 юни 2015Новата дипломация на канонерките
По какъв начин НАТО подсилва югоизточния си фланг и как това засяга България
5 юни 2015България а-ха и да нападне Македония
Или как работи руската машина за пропаганда и дезинформация
20 май 2015Политическата пропаганда с руските туристи пречи на бизнеса
Част от опозицията използва темата като алиби за желанието си да види България извън ЕС
17 апр 2015Станислава, която воюва с НАТО
В Източна Украйна оръжията може и да са временно затихнали, но войната е отворила дълбоки рани и няма да си отиде скоро
11 апр 2015"Външният министър" на "Донецката република": Стига ни да ни признае Русия
Александър Кауфман от непризнатата от никого ДНР смята, че споразумението от Минск е почти мъртво
6 апр 2015В очакване на "зелените човечета"
Министерството на отбраната вече и официално призна, че трябва да се готвим за т.нар. хибридни войни
27 мар 2015Коментари Daily 23 март - Какво ни каза Сърница
И още: Лукарски заговори за "Кръга Капитал": На оръжие, журналисти!; Холивуд в помощ на ЕС
23 мар 2015В Литва, Латвия и Естония притесненията, че руската агресия няма да спре с Украйна, са осезаеми
13 мар 2015Война в главата или глава в пясъка
Как българските медии се превръщат в информационно бойно поле
6 мар 2015Има ли пряка опасност за България?
Непосредствена заплаха няма, но най-големият риск идва от неефективните служби за сигурност
9 яну 2015Русофилите си отмъстиха за "информационната война"
Вестник "Дума" наклевети президента и министъра на отбраната, че искат да хвърлят български войници срещу ИДИЛ
27 сеп 2014Хойт Ий: НАТО не иска война с Русия, но руските войници в Украйна са заплаха
Зам.-помощник държавния секретар на САЩ пред "Капитал"
13 сеп 2014Теория и практика на хибридната война
За какви конфликти трябва да се готви България през следващите години
12 сеп 201465 години след създаването си НАТО е на път да се върне към своите корени на отбранителен съюз
6 сеп 2014Владимир Путин промени възприятието на Европа за собствената й сигурност. Сега въпросът е докъде ще стигне?
5 сеп 2014Ключовата дума предизвика вълнения тази седмица, но по-важното в доклада на България за НАТО е какво ще правим със сигурността си в следващите години
29 авг 2014НАТО де факто се трансформира в европейска армия
Министърът на отбраната Велизар Шаламанов пред "Капитал"
15 авг 2014Токсичната руска пропаганда около кризата в Украйна е колкото неубедителна, толкова и опасна
16 май 2014Да изковем от плуговете мечове
След повече от две десетилетия преструктуриране българските въоръжени сили не изглеждат особено подготвени за заплахите на XXI век
11 апр 2014Андерс Фог Расмусен: Русия се държи като враг
Генералният секретар на НАТО пред "Капитал"
11 апр 2014Анексирането на Крим ще вдъхне нов живот на Северноатлантическия алианс, като това сигурност ще засегне и България
28 мар 2014
Идеите за нови звена и лица в общината звучат красиво, но въпросът е доколко ще са ефективни на практика
7 дек 2019, 1450 прочитания

Предложението на правителството е това да е началникът на отдел "Инспекторат" във ВКП, което не кореспондира с препоръките на Венецианската комисия
7 дек 2019, 2513 прочитания
7 дек 2019, 2961 прочитания
7 дек 2019, 2501 прочитания
7 дек 2019, 1420 прочитания
7 дек 2019, 1307 прочитания
7 дек 2019, 1131 прочитания
"СК 13 Трансстрой" е глобена с 620 хил. лв. още през лятото, но все още не е отстранила дефектите по трасето