Белгия се превърна в основен пазар за българския износ
Малката европейска държава е внесла цветни и благородни метали за 1.17 млрд. лв., основно медни продукти*


Георги Желязков

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Изминалата 2014 беше годината, в която българският износ се преориентира от пазарите извън Европейския съюз към държавите членки. Тази тенденция се наблюдава и в първия месец на тази година. Предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ) показват, че през януари отново има двуцифрено увеличение на годишна база – 15.3% (18.7% през декември 2014 г.). Общото измерено увеличение е 8.9%, тъй като пазарът към държавите извън ЕС продължава негативната тенденция от миналата година и се свива с 6.6%. Българските компании започнаха да се преориентират към пазарите извън съюза през 2010 г., тъй като европейската икономика беше ударена тежко от световната криза.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
9 коментара
"Тук вероятно ключова роля играе медодобивното предприятие "Аурубис България", което изнася меден концентрат до завода на компанията-майка в Олен, Белгия." ... ГРЕШКА... инфото, използвано кат' повод за статия е сгрешено. За Олен сА изнасят МЕДНИ АНОДИ, а не меден концентрат. В завода, от анодите чрез електролиза сА извлича катодна(чиста) мед и шлам, съставен от благородни метали.
"... за ЕС сме изнасяли най-много химични вещества..."
Не знаех, че вече се казва химични вещества , а не химически!?
Поради някаква причина, за тези 1.17млрд, концесионната такса е 1%, в богатата ни и демократична държава.
В Замбия е 85%, Чили 92%, Австралия 96%.
При лошия Путин е 82%.
Публикувано през m.capital.bg
Волен Сидеров да стои по-далеч от това инфо ...
До коментар [#1] от "ДЗВЕР":
Но така или иначе България изнася суровина за Белгия, която я преработва и препраща към Китай, където тя се използва за производство на джаджи, проектирани в САЩ, Западна Европа и Япония, със софтуер създаден предимно там, които после са използвани за всевъзможни услуги, които също предимно там са концентрирани. Тоест, както е упоменато и в статията, пазарът на суровини е на дъното на стълбата на добавената стойност.
А иначе слабото евро (и лев) е добра новина за българските износители: за партньорите извън еврозоната българските стоки и услуги стават по-изгодни и сега е добър момент да се атакуват тези пазари. За партньорите в еврозоната пък вносът от държави извън нея става по-скъп, което също дава възможности на българската продукция да го замести.
Е, горивата ще поскъпнат леко, но те поне са доста ниски в момента, така че това не би трябвало да повлияе драстично.
До коментар [#3] от "Kurti":
Ма другарю путинист... ма спрете са... объркАхте опорните точки, ще имам мъмрене на партийното събрание... то върху промишлени продукти концесионни такси няма... таксите са върху рудата, обаче Аурубис (най-големият реален данъкоплатец в България, понеже вашият Нефтохим с десеторен оборот не плаща никакви данъци) рудници няма. Рудниците ги държите вие, съветските хора (кому принадлежат мините) и по въпроса с концесиите, които плащате или не, трябва да си мълчите. А че Матушката подобно на Зимбабве и за разлика от България изнася непреработени полезни изкопаеми... еми проблемът си е при вас...
До коментар [#3] от "Kurti":
Бог да благослови хората, които не знаят какво да кажат и въпреки това си мълчат.
За справка, коментар №7.
До коментар [#5] от "WOI":
... Аурубис също пра'и рафиниране на мед. От цЕлото количество аноди, износа е 1/3... 2/3 сА рафинират тук. Малка Българиям не мо'е да произвежда 'сичко.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.