Бедни заради здравето
Световната банка потвърди срива на здравния модел: българите плащат сами 47% от разходите си за лечение, а здравната каса покрива 40%


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
"Железен контрол". Това обеща новият управител на здравната каса д-р Глинка Комитов на изслушването за избирането му. Експертът с 32-годишен опит, голяма част от който е натрупан през последните години в обществения фонд, обяви, че ще контролира строго разходите на здравни вноски, лекарите и качеството на медицинските услуги. Инструментите за контрол, които д-р Комитов, а и неговите предшественици настояваха да се създадат, обаче все още не съществуват. Вероятно въвеждането им ще срещне огромна съпротива, както и голяма част от мерките за реформа, които предлага здравният министър д-р Петър Москов. А причината за това може да се открие в нов доклад, който Световната банка е представила на правителството и който "Капитал" успя да види. В доклада се анализира целият здравен сектор в България и се правят препоръки за реформи.
Основна причина за увеличаващата се бедност в България е доплащането на медицински услуги с лични средства, казват експертите в доклада. Парите на здравната каса допринасят само за 40% от всички изразходвани средства за здраве, но са 10% от бюджета на правителството и над 3% от БВП. Документът е в работен вид и все още не са готови актюерските разчети за вариантите да се управляват тези пари. Според анализа на банката обаче парите за здраве, изглежда, няма да намаляват. Възможно е да се изпълняват стриктно фискалните правила и да се наложи таван на държавните разходи за здраве, но това най-вероятно ще доведе до по-нататъшно увеличаване на плащането на медицински услуги с лични средства.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове