Сега дърветата ни пречат
Кризата с електроснабдяването, която остави над 200 хил. потребители без ток, се дължи колкото на времето, толкова и на занемарената поддръжка
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Обяснението, че зимата отново ни изненада, тази година има малка модификация. След като в първите часове на 7 март аварираха 47 електропровода с високо напрежение, потребителите първо научиха поредната енергийна абревиатура - ЕСО. А виновници за кризата, оставила над 200 хил. потребители без ток, се оказаха не само метеорологичните условия, но и дърветата. "Форсмажорните обстоятелства с безпрецедентния обилен и продължителен валеж от тежък и мокър сняг в съчетание със силния вятър са обективната причина за множеството повреди", обясняват от Електроенергийния системен оператор - ЕСО. "Паднали дървета са причинили скъсване на електропроводите в 90 процента от случаите", допълниха от там.
Държавното дружеството се грижи за гръбнака на електропреносната мрежа у нас - електропроводите с напрежение 400, 220 и 110 кВ. Именно ЕСО свързва основните производители с ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-про", които доставят електроенергията до домакинствата. И за да е още по-голям проблемът, без електроенергията да достига до мрежата на ЕРП-тата, те дори няма как да разберат къде би могло да имат аварии. В случая от ЕВН коментираха, че намесата на държавата, която предостави военен вертолет за облитане на електропреносните мрежи, е била изключително важна.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
28 коментара
Автора,
Вместо да се заяждате с времето и наистина извънредните обстоятелства, на тема "сняг, далекопроводи и дървета", по-добре отидете и питайте Виваком (БТК) и КРС защо в тези райони няма нормални, жични телефони, на които снега не им пречи?
Компанията най-безотговорно се "оттърва" от кабелите и централите в слабо-населените райони, прехвърляйки всички абонати на мобилната мрежа, която, ах, изненада.... не била достатъчно надеждна!!! Ами тя по замисъл и заложени инженерни параметри не е, и това се знаеше, но КРС си "затвори очите"!
Така е в ЦЯЛАТА страна, поголовно! "Капиталиста БТК" не го е еня, че хората остават без връзка!
Там трябва да "хвърчат глави", заедно с КРС, които позволиха да се случи тази дивотия... в 21-ви век!!!
Трябва да кажа, че такива проблеми има и на други места. Миналата година голяма част от Мичиган остана без ток. Имало е проблеми и в Канада(http://en.wikipedia.org/wiki/North_American _Ice_Storm_of_1998) въпреки че там са свиканли на обледеняване и решение съществуват:
http://electricalline.com/taxonomy/term/81/0
За липсата на поддръжка ще си платим прескъпо след няколко години. Техника за милиони се остава да се скапе, а новата е много по-скъпа. Но най-важното ни е точно сега тока да ни е евтин. Няма как да стане.
До коментар [#2] от "orchis":
Не Ви ли прави впечетление,че в Булгаристан е системно?
Ако трябваше днес да се построи електропреносната система, то сигурно по 10-тина години щеше да чака почти всеки клиент за свързване, а цената на киловат щеше да гони поне цените на литър гориво.
Като се обърне колата,пътища много.И у нас философи,колкото искаш,а кой е виновен за всичко,освен лошото време,никой не разбра.Всеки прехвърля отговорността на другите.
Прави се просека така, че дори ако паднат дървета да не закачат жиците.
Толкова ли е сложно???
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.