Кой не иска да се бори с корупцията
Управляващите изоставиха идеята за независим орган за разследване на корупцията, ще развиват потенциала на БОРКОР
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Шансовете България да последва стъпките на Румъния в изграждането на ефективен институционален модел за борба с корупцията все повече се изпаряват. Причините за това не са, че Букурещ върви по грешен път, напротив, а са резултат от очевидното нежелание на върховете на властта - прокуратурата и министър-председателя, да изпуснат неформалния контрол, с който разполагат, защото тази система може да проработи и да разруши сега съществуващите схеми на зависимост и корупция.
В четвъртък пред вицепремиера Меглена Кунева и правосъдния министър Христо Иванов и.д. директорът на БОРКОР Елеонора Николова представи пред журналисти най-накрая готовия модел на Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност, който до този момент е погълнал над 10 млн. лв.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
6 коментара
Охо виждаме коренуване значи ирационалност.Тогава си требе и лимеси/граници.
онова от което се страхуват прокуратурата и министър председателя се нарич страх от творческо разрушение. При минимална промяна може да го преодолеят, но по нашите ширини се мисли само в рамките на предстящия живот, децата кучета ги яли , особено ако се децата на другите
"Едва ли някой от присъстващите на презентацията успя да се ориентира за какво точно са отишли всичките тези средства..."
Не че съм изненадан много, даже щях да се учудя на обратното.Притснява ме обаче броя на хората, които искат да се борят със корупцията.
И за Бойко Борисов и за РБ отношението им към корупцията и борбата с нея ще предопределят политически пътници ли са или имат и по-дългосрочни планове.
За сега не изглежда обещаващо - не искат ли,не могат ли (или и двете), не ни интересува - интересува ни липсата на резултат!
В пост-съветската ера България се движи с едно закъснение от 8-10 години. Ако вземем Полша като успешен пример, до партията и правителството на истинската антикорупция ни делят 2-3 години. Защото в обществото има големи желание и търсене за едно по-честно управление. Търсенето ражда предлагане!
Най-скъпо платения билет за цирк ! И цирка е пародия !
Корупцията е нашата болест!
И да очакваме да се излекуваме от двама трима лекари , и просто неразумно!
А корупцията ни е дълбоко заразила тялото ни!
И без нашето участие ,не можем да бъдем излекувани!
Всяка една страна си намира техния път на лечение!
Не можем да ползваме огледално техния опит!
Имаме много различия!
Но можем да се поучим от принципа им на разрешаване на този проблем!
Или антикорупционните ни мерки и действия е необходимо да се включат всички .
Партии ,учреждения , организации , или всички в Държавата ни!
Защото корупцията вече е стигнала до всички по веригата!
А на части лекуване ,на практика ще доведе до обратното.
А знаете съдбата на болни от злокачествен рак.
А за обществото ни е равносилно на изчезване!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.