Грозни и глобени
Заради нарушения ЕК санкционира България с 14% от сумата, отпусната за възстановяване на исторически паметници и туристически атракции


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
е глобата за България по двете спрени оси на "Регионално развитие"
Помните ли онази фреска на художника Елиас Гарсиа Мартинес с изображение на Исус Христос в испанското село Борха, която една 80-годишна дама реши да "реставрира" по своя инициатива? От деликатно изображение на Христос с много висока художествена стойност, макар и захабено от времето и лошата поддръжка, картината се превърна в портрет на някакво кривогледо маймуноподобно същество. Крайният резултат беше толкова смешен, че медиите раздухаха историята, а световно неизвестният параклис в Северозападна Испания изведнъж се оказа обект на интерес от десетки хиляди туристи.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
6 коментара
Интересно, има ли някакъв проект, който да е осъществен по правилата?
От тук изброените не мога да не отбележа бутафорията Цари мали град, изграден върху нищо и обединен около мотото "Една легенда се завръща" (измислена вероятно от Божидар Димитров, в която има много исторически несъответствия и е пълна глупост, но на нейната основа той, разбира се, е написал поредната си книга). Поръчката по този незначителен по размери обект е построен не от някоя малка строителна фирма, а от мощния Главболгарстрой. Какъв интерес и какво съвпадение - Симеон Пешов е от Белчин. Говори се, че Георги Първанов чрез подставени лица има хотелски комплекс в минералните бани и ето ти безплатната реклама на мястото, за което никой не беше чувал. Рекламата, разбира се, я плащаме ние.
Мартинес никога не е бил голям художник и общото мнение за въпросния триптих с Христос беше, че не е с "много висока художествена стойност", а точно обратното.
Разбира се, опитът за реставрация беше безумен, ама хайде да не преувеличаваме достойнствата на оригинала!
Аз лично съм доста резервирана към тези глоби. Доста често чиновниците в ЕП си пишат закони и правила без дори да се замислят дали реално те са приложими. Не веднъж се е оказвало, че хубаво написаните на книга правила, практически са неосъществими. Интересното тук е (не дали, а) колко от общините в другите страни от ЕС са глобени по същата схема? Сигурна съм, че и там не са малко. Така поднесена статията излиза, че сме най-голямата трагедия в ЕС, но всъщност сме просто една от всички страни глобени по подобни причини. Още с влизането ни в ЕС имаше един политолог, който казваше тогава на нашите въодушевени политици, които си мислиха, че ще грабим с пълни ръце от хазната на ЕС, че средствата, които ще усвоява на България може да са много като сума, но реално една не малка част от тях само ще минат през страната ни и няма да останат тук. Ето на пример говорейки за непрозрачни практики според Европейското законодателство, можем да причислим и изисквания фирмите изпълнителки да бъдат български фирми. По този начин си развиваме икономиката като осигуряваме заетост на българския бизнес. Е да, ама според ЕС трябва да могат всякакви фирми да кандидатстват, а в другите страни тези фирми използват редица данъчни облекчения и субсидии, което им позволява да дават по-ниски цени и на практика да не оставят бизнес за българите. С други думи - даваме ви едни пари, но те трябва да отидат при "нашите" фирми. Ако не отидат, ще си ви глобим и пак ще си вземем обратно парите.
Спирането на плащанията по програмата и последвалите глоби обаче нямат нищо общо с естетическата стойност и въобще качествата на проверяваните проекти.
То едното води до другото.
До коментар [#1] от "evpetra":
Историческата стойност на Белчин може да не е безкрайно голяма, но изпълнението на проекта е в пъти по-добре от този на Леденика или Кракра.
До коментар [#5] от "buiko":
Не съм ходила скоро до Леденика и Кракра, но съм възмутена от начина, по който са пръснати пари (и прибрани от сем. Пешови!) за едното нищо, при положение, че имаме много други места с доказана значимост за световната история, за които няма пари дори за охрана.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.