Защо България не е Гърция
Страната не изживя тежките кризи, които мъчат съседката й заради разумната фискална политика и натрупаните резерви


Георги Желязков

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Последните два месеца, откакто лявата радикална коалиция СИРИЗА спечели изборите в Гърция, фокусът на световните медии отново е върху Балканите. Южната ни съседка е във фактически фалит и причината той да не е реален и болезнен е подкрепата от Брюксел и Франкфурт, макар че това може да се разглежда и като взаимоизгодна сделка, доколкото при спиране на плащанията биха пострадали и кредиторите. Икономистите спорят дали сривът на икономиката се дължи на прекалено бързото или прекалено бавното свиване на бюджетния дефицит след 2010 г. Дали "затягането на колана" не е задълбочило проблемите, или напротив – въпреки липсата на осезаемо подобрение в усещането на населението през последните четири години мерките на предишния премиер Андонис Самарас все пак са спасили държавата от допълнително потъване.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
18 коментара
Внимателният прочит на наукоподобното съчинение не промени убеждението ми, че въпреки тезата на автора, в Гърция се живее по-добре.
Около 100 дни в годината прекарвам там и говоря от лични впечатления.
Докторе май ти е трудно да разбереш за какво става въпрос в статията.
Публикувано през m.capital.bg
Румъния е фалирала? Кога това? Или авторът има предвид заема от МВФ?
" да разберем обаче защо България е по-добре от Гърция"
ами моето мнение е , че многоуважаемият автор сигурно е допуснал правописна грешка и предполагам че вместо горенаписаното е искал да напише " да разберем обаче защо Гърция е по-добре от България"
,а иначе статията е написана добре!
Толкова ли е лошо да кажем нещо добро за държавата си? Поздравявам ви за статията, има много неща които правим добре и ако продължаваме сами да се оплюваме и подценяваме нищо добро не ни чака.
Авторът прелива от пусто в празно. Преди кризата гръцкия БВП на глава от населението е бил 4 пъти по-висок от българиския, сега е "само" 3 пъти по-висок (справка - Гугъл). Няма как България да е по-добре от Гърция при това положение и това е видно във всяко едно отношение.
Доходи - по темата е писано много. Дълговата криза лиши гърците от привилегии, които в България никога не са съществували, но въпреки това гърците получават в пъти повече от българите.
Инфраструктура - само магистралата Солун - Игуменица струва повече от всички изпълнени магистрали в България + тези, които са в проект.
Градска среда и архитектура - всеки опит за сравнение с Солун с Варна или София с Атина може да предизвика само иронична усмивка.
Но най-голямата разлика е качеството на хората - както на "мат'риала", така и на управляващите. Тук всички правителства са съставени от йес-мени, винаги готови да козируват както на Запад, така и на Изток само и само да бъдат оставени да крадат на спокойствие. В същото време гърците въпреки фактическия фалит, в който се намират, подхождат с традиционно самочувствие и успяват да използват всяка ситуация докрай.
До коментар [#6] от "minfin":
Склонен съм да се съглася с Вашите тези и сравнения!Много от макропоказателите в Гърция са драстично влошени, но основните са значително по-добри от българските. Няма да ги цитирам, защото те са общоизвестни.Искам да допълня два сходни показателя, които все се подминават, а са основни при сравнителния анализ.Това е Национално богатство(НБ) в 2 разреза: 1) всички нетни активи, притежавани от гражданите на една страна и 2) национално богатство включващи и природни богатства - подземните богатства, земи гори и пасбища,създадено богатство в недвижимости и инфраструктура, финансов,нематериален капитал и др. И двата са на глава от населението.По първия показател за 2013 г: Гърция е с нетно НБ( без дълговете) от $102 971, а България с $14 367 .По втория (за 2000 г. оценка на МВФ): Гърция $236 972, България $25 256. така , че кой ял ял, кой пил пил.За 30 г. гърция отиде там дето ние и в следващите 50 г. няма да сме.
А благите приказки и похвали за Финансовата стабилност и дисциплина, нека цитираните автори ги разказват на тези 2 милиона души, дето живеят под социалния минимум и на онези 800 хил. души от населението, които са под линията на и на африканската бедност(приета от ООН) с дневен доход под $2!!!
Градската среда в Гърция изглежда добре, защото още преди 70 години са скъсали с османския кирпич и хаотично застрояване.
В Атина има улици дълги по 5 километра, на които сградите изглеждат, като ръб - дръпнати в една линия, като по конец и с еднаква височина.
В България къде имаме такива примери, освен в 1 - 2 града с прави улици, които се доближават до това градоустройство?
Вижте в повечето центрове на българските градове каква какафония е - на 200 метра разстояние има сгради, завъртени в 10 различни посоки, на отстояние, вариращо между 1 и 10 метра от улицата и със сгради с различна височина между 2 и 6 етажа.
Крайните панелни квартали дори с голите полета между блоковете не са за коментар изобщо.
Ето затова е толкова грозно и ориенталско в България, а Гърция изглежда подредено и цивилизовано.
Публикувано през m.capital.bg
Няма да е зле да посочвате източниците си. Значитална част от тази статия е просто превод на този анализ от Бругел: http://www.bruegel.org/nc/blog/detail/article/1597 -a-tale-of-floods-and-dams/
До коментар [#9] от "lvm":
Подкрепям Ви! Коректно е!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.