Владислав Николов от ГЕРБ към Иван Искров
Управителният съвет на БНБ очевидно няма да поеме и грам отговорност за краха на КТБ или поне така изглеждаше по време на поредното изслушване на централните банкери в специалната временна комисия на парламента. За да отговорят, че надзорът не е открил проблеми в КТБ, на заседанието присъстваха и отстраненият подуправител Цветан Гунев, и неговият предшественик Румен Симеонов. За пореден път управителят Иван Искров обясни многократно, че БНБ не е знаела за състоянието на КТБ и се е опитала да я спаси от затваряне.
Пирамида ли е или не?
Депутатът от ДПС Йордан Цонев изтъкна, че трябва да се разгледа бизнес моделът на банката. "Трябва да попитаме НАП дружествата, които Цветан Василев нарича SPV, а ние – фирми бушони, как са си плащали лихвите по кредитите и дали това е било от икономическа дейност или с нови кредити, което превръща банката в класическа финансова пирамида", каза Цонев. Той допълни, че очевидно според отчетите на банката няма лоши кредити. Квесторът Станислав Лютов отбеляза, че има случаи на предоговаряне 24-25 пъти на един кредит. Нели Кордовска, временно оглавяваща "Банков надзор", коментира, че КТБ е докладвала информация относно кредитите си на месечна и тримесечна база. "Тези данни не могат да дадат представа нито за финансовото състояние, нито за източниците на погасяване на кредитите. Оценката лежи в прерогативите на изпълнителните директори", коментира Иван Искров.
Румен Симеонов съобщи, че през тези години са извършени три инспекции на КТБ и една проверка във връзка с мерките за пране на пари и плащанията на банката към фонда за гарантиране на депозитите. Практиката била да се прави проверка веднъж на средно две години, защото БНБ разполагала с 30 души - експерти в банков надзор, организирани в 6 екипа по пет души. Това обаче на практика означава, че всеки екип годишно може да отделя по 55 работни дни на банка. "Вие имате достатъчно средства, самостоятелност, вие решавате колко души да правят проверки – нас не ни интересува колко са били, а че не сте си свършили работа – умишлено или не", каза Румен Гечев.
Конфликти или корупция?
Депутатите подложиха управителния съвет на БНБ и квесторите на кръстосан разпит със съмнения за конфликти на интереси.
Методи Андреев от ГЕРБ съобщи, че комисията за корупция ще гледа специално казуса с Нели Кордовска и я попита дали е било морално тя като член на управителния съвет на БНБ и на фонда за гарантиране на влоговете да изтегли влога си в КТБ, който е над защитения минимум в извънработно време.Кордовска отвърна, че е озадачена, че се занимават с този незначителен въпрос, имала е влог и го е изтеглила в удобно за нея време. "Нямам конфликт на интереси, консултирала съм въпроса с най-добрите адвокати, категорично възразявам, че съм използвала вътрешна информация. Ние с всичките си действия се опитвахме да оздравим банката", каза Кордовска.
Комисията за корупция ще гледа и казуса с главния одитор на БНБ Иван Мавров, който по думите на Андреев е гласувал против отнемането на лиценза на KPMG – България, заради одитите й на КТБ. Предприятието одитира и БНБ. Искров каза, че не знае как е гласувал Мавров и че не му е казвал какъв да е вотът му.
Владислав Николов от ГЕРБ към Иван Искров
Управителният съвет на БНБ очевидно няма да поеме и грам отговорност за краха на КТБ или поне така изглеждаше по време на поредното изслушване на централните банкери в специалната временна комисия на парламента. За да отговорят, че надзорът не е открил проблеми в КТБ, на заседанието присъстваха и отстраненият подуправител Цветан Гунев, и неговият предшественик Румен Симеонов. За пореден път управителят Иван Искров обясни многократно, че БНБ не е знаела за състоянието на КТБ и се е опитала да я спаси от затваряне.
6 коментара
"Или те са били излъгани от финансовата пирамида, което не говори добре за тях, или са си затваряли очите" Колкото и да не харесваме Гечев, понякога и той е прав, а в това изречение е концентрирана истината. Обикновено БНБ и одиторите правят проверки, при които изискват какво ли не и в повечето случаи винаги намират причини да изискат повече провизии от банките, при това за доста по-незначителен кредитен риск. Как пък в КТБ, дето всички шушукаха -те не намериха абсолютно никакъв проблем?!?
Само не мога да разбера защо 9-10 месеца по-късно се води пак абсолютно същия разговор.. и ще доведе накрая до нещо ново..
То беше ясно, че Искров няма да поеме никаква отговорност. Как БНБ за половин ден разбра, че трябва да се налеят пари в ПИБ, за да се спаси банката, а за КТБ трябваха месеци, за да откажат помощ. И за слепите е ясен двойният стандарт на Искров и пасмината около него. Явно го държат с компромати за офшорните му сметки и комисионните от ПИБ!
До коментар [#2] от "contra_banda":
Не разбирам защо трябва да се коментира толкова "тихо и напоително" БНБ и в частност Искров ????Гунев е вече "на топло",а шефът му Искров прави нахални изявления,на които" наивниците"от въпросната комисия "му се връзват" и на всичкото отгоре ги тълкуват!
За тези,които не изпълняват служебните си задължения подходът трябва да бъде само един - съд и ......там където им е мястото и то максимално за колкото е предвидил законът /ако все още се изпълняват законите у нас/.
Или ,може би тези от комисията,пък и не само те, имат КАКВО ДА КРИЯТ и се правят на "умрели лисици"!!!
След като години наред ни омаиваха как нашите банки били по-добре даже от тези в Европа и какви хубави регулации имаме, сега се оказа, че на практика банков надзор няма. Оказа се, че одиторите си гледат работата през куп за грош (или както им е удобно). Оказа се, че законите ни не са точно каквито са в Европа. Оказа се, че последните могат да се промеят според обстоятелствата. Изгелжда, че банковата система в България е някаква симулация на тази в другите страни. И лихвите по депозитите по никакъв начин не оправдават риска за инвестицията.
Много лесно подлагат СЕГА на кръстосан разпит, защото знаят как се затваряха очи преди това. Ама тия от комисията и те трябва да са на пангара.
Докато финансираната с парите на КТБ (респ. държавни депозити и пирамидално набрани от населението средства) медийна империя на Пеевски обслужваше ня
БНБ ясно си отказа помощта на КТБ. Просто така им беше наредено, щото живеем в една псевдодържава. Сега не искат да носят отговорност ама ще трябва, щото Страсбург ги зове!!!