Представените от правителството промени в пенсионната система целят единствено да намалят донякъде дефицита на държавното обществено осигуряване (ДОО), а оттам на консолидирания държавен бюджет. Това е мнението на представителните организации на работодателите в България, които в отворено писмо изразиха своята "изключителна неудовлетвореност и разочарование от изложените от Министерството на труда и социалната политика (МТСП) виждания за пенсионна реформа". Бизнесът е категоричен, че представените преди седмица идеи не отговарят на изискванията за цялостна структурна реформа, не се взима предвид мнението на работодателите и не се изпълняват предизборните обещания.
Вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин представи общо 30 мерки, които според него ще намалят зависимостта на Националния осигурителен институт от бюджетните средства, ще направят системата по-устойчива, а като краен ефект се очаква да се генерира повече ресурс за по-големи пенсии. В окончателния пакет от мерки, изготвен от МТСП, се залага основно на вдигане на осигурителната тежест и отказ от категорични действия в двете ключови направления – ранното пенсиониране и източването на системата чрез инвалидните пенсии.
Критиките на бизнеса
В своето писмо работодателите изтъкват, че от пакета са изключени най-съществените и спешни промени, които следва да бъдат осъществени. Според тях на първо място трябва да се почисти системата от всички социални плащания, които нямат общо с осигурителния принос, а са с характер на социално подпомагане. Продължава структурната неяснота за характера на системата за социално осигуряване, пише в писмото.
Засегнат е и въпросът с инвалидните пенсии. Според представителите на бизнеса има висока степен на съгласие между социалните партньори по този проблем, но въпреки това правителството три месеца не е успяло да изготви мерки, с които да се справи с този проблем. Не можем да скрием недоумението си от подобно подминаване на проблема. Практически продължава да се толерира това прекомерно скъпо "удоволствие" за обществото, се казва в писмото.
И третият най-голям проблем според бизнеса е ранното пенсиониране. Въпреки заклинанията за радикални промени законодателството продължава да произвежда, а обществото да издържа за сметка на осигурителните фондове неприлично млади пенсионери, служили в отбраната, сигурността и съдебната система на Р България, получаващи осезаемо по-високи пенсии от останалите граждани, е записано в становището. Според тях не може да се говори за "плавен ръст на пенсионната възраст", тъй като числата за продължителността на живота и демографската структура на населението показват категоричната необходимост от радикален преход към едновременно увеличаване на осигурителния стаж и пенсионната възраст.
Отбелязано е също и намерението за увеличаване на осигурителните вноски. Това според работодателите влиза в тежък конфликт със заявеното от партиите от управляващата коалиция по време на последната предизборна кампания и с 3-годишната управленска рамка. Налага се да напомним, че избирателите са гласували в подкрепа на изявленията за запазване или дори за намаляване на осигурителната тежест, а не за нейното увеличаване с цел попълване на дефицити, породени от структурни деформации, както ни се предлага в последната визия за пенсионна реформа, се казва в становището.
Предложенията на правителството
В мерките на правителството е записано, че вноските във фонд "Пенсии" и фонд "Безработица" ще се увеличават плавно, като за 12 години очакваният ръст ще е с 4.5 процентни пункта. В същото време се предвижда частта от осигуровката, която отива в пенсионен фонд, да остане 5%, въпреки че по кодекс от 2017 г. трябваше да стане 7%.
В същото време е предвидено изравняването на пенсионната възраст на мъжете и жените до 65 години да се случи едва през 2037 г. Вдигането на възрастта ще става плавно – с 1-2 месеца на година, докато сега в Кодекса за социалното осигуряване (КСО) е записано, че вдигането трябва да е с по 4 месеца годишно.
По темата с ранното пенсиониране в сектор "Сигурност" Ивайло Калфин обясни, че се водят разговори с вицепремиера Румяна Бъчварова за въвеждане на минимална възраст за пенсиониране, като сега тя е под 53 години. Социалният министър обаче не може да даде краен срок за тези разговори и всъщност не е сигурно дали работещите в силовите ведомства ще позволят това да се случи.
Липса на конкретика има и при справянето с огромния брой инвалидни пенсии. Самият Калфин обяви, че през 2014 г. всяка втора пенсия е била дадена по инвалидност. И тук обаче предстоят разговори със здравния министър Петър Москов, а крайният резултат също е неясен.
Представените от правителството промени в пенсионната система целят единствено да намалят донякъде дефицита на държавното обществено осигуряване (ДОО), а оттам на консолидирания държавен бюджет. Това е мнението на представителните организации на работодателите в България, които в отворено писмо изразиха своята "изключителна неудовлетвореност и разочарование от изложените от Министерството на труда и социалната политика (МТСП) виждания за пенсионна реформа". Бизнесът е категоричен, че представените преди седмица идеи не отговарят на изискванията за цялостна структурна реформа, не се взима предвид мнението на работодателите и не се изпълняват предизборните обещания.
6 коментара
Няма нищо лошо господа работодатели .
Вдигате заплатите; осигуровките, а това ще доведе до бърз оборт и раздвижване на пазара. Мислите само да защитите интересите си . Пак нищо лошо , но имащите трябва да помислят за тези без които не могат да изкарат никакви пари! Така, че не сте прави. Само преджението Ви за принудително пенсиониране е читаво т. е. Има 70 год.административни кадри окупирали работни места необходими на завършилите млади хора за да не бягатт в чужбина. За това предложение шапка Ви свалям!
Публикувано през m.capital.bg
Т.н. "осигуряване" у нас си е чист безвъзвратен данък трудова повинност. Работиш и си плащаш за това без никаква гаранция да си получиш дори малка част от парите. Защо от т.н. "експерти" нито един не проговори за индивидуалност на вноските и тяхното онаследяване, както е на доста места по света? Хем стимул да плащаш ще имаш, хем ще оставиш нещо на наследниците си. Каква е тази "солидарна" глупост - аз да блъскам и внасям, а бай Мангал да получава без грам стаж и нагло претендиране, че " държавата нали плаща" , но не и децата ми? А защо никой не пита какво се случва с парите на онези, които не доживяват с някоя друга година до пенсия, но имат 30-35 г. вноски? Каква е тази неистова плам да се замазват спестяванията от вноски за старините ни и непрекъснато да се бяга от прозрачност на плащанията? Държавата НИКОГА не е бил добър стопанин и управител на парите ни, не само при пенсиите!!! И стига с това УВЕЛИЧАВАНЕ! От къде да дойдат допълнителните суми? Не мога да вдигам крайната цена, т.к пазарът не позволява, а печалбата ми е минимална? Това си е чиста намеса на некадърната държава в пазара на всяка една област. Слаби управляващи - от 25 г. все едно и също - вдигане на трудовата повинност, както споменах. Оставка!
До коментар [#1] от "racho09":
Да не страдаш после в магазина - като видиш новите цени-включващи повишението на заплататите на произвеждащите и търгуващите това дето се продава там Направено от работодателите съгласно твоята препоръка
С декрети и заклинания заплати не се вдигат Заплатите отразяват цените на които може да се купува и продават продуктите и услугите - от частните работодатели
А работодателите в публичния сектор не се броят - те зависят от друго и на практика висят на данъците събирани от всички
Искам да попитам г-н Калфин, колко пари заминават за пенсиите на 40 годишните военни пенсионери? Как не Ви е срам да говорите за повишение на вноските, вместо да говорите за промяна именно в тази част от пенсионната система. А и, че искате да ни вземете парите от частните фондове.
Всяка монета има две страни. Хубаво повишаване на пенсионната възраст, но определено трябва да се направи преоценка кой аджеба да се пенсионира по-рано и кой не.
Не може човек, който е работил на открито и то нощни смени например, да се пенсионира на 65 години. Просто физически невъзможно е да си върши работата човека. Тогава какво? Ще го трудоустрояваме? Или го захвърляме да се спасява както може?
Боклуци! Аз ще се разкарам от държава, в която трябва да плащам за капризите на комсомоли и милиционери! И това ще го направи всеки втори студент! А после ще внасяте китайци да ви работят и да ви плащат пенсиите!