Министерството на финансите се върна към първоначалната си идея за тотален контрол върху дейността на т.нар. ведомствени бензиностанции. На сайта на ведомството е качен нов вариант на Наредба Н-18, в който отново има изискване да се монтират нивомерни системи с връзка към НАП на всеки стационарен съд, в който се съхранява гориво. Изключение ще има за най-малките обекти.
След остра реакция от страна на зърнопроизводителите и транспортните компании в началото на февруари финансовият министър Владислав Горанов се отказа от допълнителния контрол върху ведомствените бензиностанции. Остана единствено изискването за регистрацията им и за един месец се регистрираха над 6200 обекта при едва 315 преди това. Тогава от НАП обясниха, че предстои "картографиране на бранша" чрез проверки, с които да открият и нерегистрираните обекти.До изтичането на крайния срок за регистрация - 9 март, бяха подадени данни за общо 12 335 съдове или съоръжения за съхранение и зареждане с течни горива. Над 60% от обектите са в сферата на на селското стопанство. Малко над 11% от собствениците работят в областта на транспорта, складирането и пощите.
Какво предвиждат промените
Още при въвеждането на регистрационния режим финансовият министър намекна, че вероятно това няма да е последната промяна в наредбата и че "ако се прецени, че е необходимо", ще бъдат монтирани измервателни уреди - най-вероятно при големите ведомствени бензиностанции със стационарни резервоари. В новата наредба обаче такова разграничение няма. Липсва и анализ и обосновка.
Облекчение все пак им за най-малките обекти със съдове с обща вместимост до 1000 л те няма нужда да инсталират нивомери и да поставят касови апарати. В първия вариант на наредбата ограничението бе до 500 л. Остава обаче другото ограничение – от обектите да не се зарежда повече от 2000 л в рамките на календарна година, в противен случай ще трябва да се поставят системите. Зърнопроизводителите и транспортните компании, които основно притежават ведомствени бензиностанции, са на мнение, че мярката е ненужна, скъпа и не се решава проблеми. От Асоциацията на зърнопроизводителите коментираха за "Капитал Daily", че все още не са се запознали с новите текстове, но са твърдо против измервателните уреди. Според зам.-председателя Ангел Вукодинов по-добре е да се затегне контролът върху търговците и вносителите, а не да се гонят хиляди малки собственици.Сроковете
Срокът за монтиране на нивомерните системи с връзка към НАП е 30 юни 2015 г. За подвижни резервоари (мобилни автоцистерни) той е по-дълъг - 30 септември, но там не е необходимо да има нивомери, а само електронна система с фискална памет (ЕСФП). Най-много време – до 31 декември 2015 г., е отредено за случаите, в които става дума за зареждане на съоръжения или инсталации за производство или отопление.
От Министерството на финансите са категорични, че промени в наредбата няма да доведат до необходимост от допълнителни финансови средства за бюджета. Също така не се въвеждат норми на правото на ЕС, поради което не се налага по акта да бъде изготвена справка за съответствие с европейското право.
На икономически форум във вторник финансовият министър Владислав Горанов обяви, че въвеждането на новите изисквания към ведомствените бензиностанции е част от мерките на правителството да намали сивата икономика. "Имаме много резерви в сивата икономика, които ни помагат при липса на реален растеж на брутния вътрешен продукт да реализираме повече приходи. За стотина дни ние успяхме да съберем близо 1 млрд. лв. повече спрямо миналата година и да отчетем бюджетен излишък в края на първото тримесечие", каза финансовият министър.
*промяна в пети параграф на 9.04.2015 г.
Министерството на финансите се върна към първоначалната си идея за тотален контрол върху дейността на т.нар. ведомствени бензиностанции. На сайта на ведомството е качен нов вариант на Наредба Н-18, в който отново има изискване да се монтират нивомерни системи с връзка към НАП на всеки стационарен съд, в който се съхранява гориво. Изключение ще има за най-малките обекти.
7 коментара
А докьде стигна слагането на измервателни уреди в Нефтохима?
Публикувано през m.capital.bg
Всички репресии са на гърба на малкия и среден бизнес. Той не може да си позволи политически чадър.
Горанов, вместо да търсите резервите в сивия сектор оправете
Публикувано през m.capital.bg
Направете реформите и оправете тъпата седебна система, тоя въпрос го дъвчем вече 20години и която е извор на отрова и мизерия, за да могат да дойдат някакви свестни инвеститори в тая страна, щото след като изпомпате и последните резерви - ще ми ядете опинците!
Публикувано през m.capital.bg
[quote#0:"Министерството на финансите"]... са категорични, че промени в наредбата няма да доведат до необходимост от допълнителни финансови средства за бюджета.[/quote]
Какъв е смисъла на това изречение?!?
До коментар [#4] от "MyTwoCents":
Това е цитат от мотивите, които МФ дава към предложените промени. Ето тук са публикувани: http://www.minfin.bg/bg/page/578
Много добра илюстрация за безсмислието на цялото мероприятие.
До коментар [#5] от "Стоил Арнаудкин":
Да, от това изречение излиза, че не очакват никакъв положителен ефект за бюджета.
В крайна сметка са искали да кажат обратното вероятно, но административния жаргон им е изиграл лоша шега.
До коментар [#6] от "MyTwoCents":
Мисля, че са искали да кажат, че прилагането на промените няма да струва нищо на бюджета, поради което няма да са нужни допълнителни средства. Т.е., всичко ще е за сметка на стопанските субекти. А какви ще бъдат положителните ефекти за бюджета, това изобщо не се коментира. Въпреки че уж това се цели...