Военните мечти струват милиарди
Прекомерните финансови претенции на генералитета може да взривят идеята за модернизация и превъоръжаване на армията


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Някъде преди около 10 дни съвсем между другото българското Министерство на отбраната излезе с невзрачно съобщение, в което информира, че е завършило работа по документ, носещ дългото и не особено атрактивно име "Програма за развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили на Република България 2020". Съвсем закономерно тази скромна новина веднага се удави в информационния спам, заливащ българските медии. По този начин на практика почти всички проспаха финализирането на може би най-важния стратегически документ, който трябва да моделира българската армия в следващите пет, а по всяка вероятност и повече години. От трудните решения, които българските политици би трябвало да вземат през следващите няколко седмици, зависи дали войската ни ще започне да развива като въоръжена сила с модерни бойни способности, или ще продължи да деградира в посока на превръщането й в армия от бюрократи с пагони. Защото ресурсът на въоръжението, наследено от времето на Варшавския договор, на което въоръжените сили в момента приоритетно разчитат, е на края на своя жизнен цикъл.
Една от причините около въпросната програма да не се шуми много-много въпреки нейната изключителна важност е, че тя провокира безшумен, но изключително ожесточен политически дебат, който тече под повърхността. "Програма за развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили на Република България 2020" всъщност обединява в себе си две неща. От една страна тя трябва да формулира на политическо ниво как точно и в каква посока искаме да развиваме армията си през следващите пет години. На практика в момента България няма подобен действащ стратегически документ, след като действието на предишния подобен - "Бяла книга за отбраната и Въоръжените сили", разработена от сегашния премиерски съветник по отбраната о.р. ген. Аню Ангелов, изтече в края на 2014 г. В момента военните не са получили каквато и да било ясна политическа индикация кои бойни способности трябва да развиват приоритетно и кои не.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
26 коментара
"набъбва до астрономическите 1.84 млрд. лв." И то какви самолети за тия пари, стари Ф16, с по-слаби характеристики от МИГ29.
Там проблемите са много сериозни, въртят се едни засекретени поръчки, и в крайна сметка всичко се оказва на петорна цена.
И тогава генералите ни още дъ-ъ-ълго време ще трябва да търпят ръждясалата техника, дарена ни преди повече от 25 години от "братския" СССР...
Авторът да не бърка генерали с гъзоблизци. За съжаление генерали отдавна нямаме.
Армията ни е като прокуратурата, като образованието, като здравеопазването, като... - прогнила от корупция и клиентелизъм и абсолютно ненужна в този си вид.
Хей, военните, престанете да ни извивате ръцете да ви купуваме скъпи играчки!
Аз мисля, че заглавието трябва да бъде "Сигурността струва милиарди". Щото, ако питате мен, надали всички тия "играчки" са детската мечта на военните. Моля, не моделирайте мнението на читателя още със заглавието!
На Руслямска държава не ѝ пречат огромните като процент военни и паравоенни разходи. Нали русофилистиците искат да сме като тях?
-krayna-bedontia/
Крайната русофилия води до крайна беднотия: http://petatakolona.com/kraynata-rusofilia-vodi-do
Искаме сигурност и отбрана, но ако може да са безплатни...
[quote#9:"georgi_9999"]Моите коментари получават по 10-40 минуса за 10 минути от засегнатите. [/quote]
Пиши на български език, моля...
(От засегнатите...)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход