Единствено решителни действия и видими резултати биха удовлетворили обществените очаквания от властта за реформи, а те не търпят отлагане, защото "ножът е опрял до кокала". Това е един от основните изводи от последното проучване на социологическата агенция "Алфа Рисърч" за обществените очаквания през април.
Данните разкриват и нагласи по конкретни въпроси като пенсионната реформа и за наследството КТБ. Противниците на вдигането на пенсионната възраст имат числен превес, но мярката се подкрепя от образованите и по-висококвалифицирани българи, в което се крие и потенциалът за извършване на реформата. Скандалът КТБ пък е ярък пример за силна обществена нетърпимост към всякакви опити за "замитане на следите" и задкулисно преразпределяне на икономически активи. С този мотив 83% смятат, че не трябва да се допуска сделката с люксембургската LIC33 за БТК и други активи, свързани с Цветан Василев.
Що се отнася до политическите нагласи, единствено център-дясното пространство към момента изглежда сравнително консолидирано, докато останалият политически сектор е силно фрагментиран, а това крие риск да се разшири нишата за радикални популистки проекти, които експлоатират вътрешната или външната несигурност, разкрива проучването.
На фона на ограничено доверие в институциите управляващата ГЕРБ остава най-подкрепяната партия, макар и с малък спад, докато БСП отбелязва нов негативен рекорд и все повече се доближава до третата ДПС.
Ножът е опрял до кокала
Според анализаторите през последните 15 години се наблюдава коренна промяна в обществените нагласи към работата на правителствата - ако през 1999 г. липсата на резултати се е отдавала на обективни външни (войната и ембаргото за бивша Югославия) или вътрешни ("наследството от Жан Виденов") фактори, сега подобни оправдания губят сила.
Както тогава, така и сега обаче подозрението в корупция на българските политици остава основно обяснение на близо половината от хората за неслучващите се реформи и добро управление. А наред с нееволюиращата корумпираност на преден план излизат и два други фактора – непрофесионализмът на хората във властта и най-вече липсата на желание и воля за реформи.
Обръщането на фокуса в обществените нагласи – от обективните трудности към субективната воля на управляващите, е ясен индикатор, че "ножът е опрял до кокала" и нищо по-малко от решителни действия и видими резултати няма да удовлетвори очакванията от властта и управлението.
Виж "кой какво работи"
Дълго отлаганото вдигане на пенсионната възраст е гореща тема в обществото, а проучването сочи, че към момента делът на противниците на по-късното пенсиониране остава по-висок (59%:38%).
То обаче показва и че нагласата към пенсионната реформа зависи от образованието и вида труд, който упражняват анкетираните. Тя се приема от по-добре образованите хора, които работят по-висококвалифициран и интелектуален труд, тъй като те са и по-мотивирани да работят по-дълго. И обратно - колкото по-ниско е образованието и квалификацията, толкова по-силно е желанието за ранно пенсиониране.
Изводът е, че докато в България доминира вторият вид труд, дотогава ще е налице и съпротива срещу пенсионната реформа. Така не пиар посланията, а промяната в образователните и бизнес стратегиите е основният фактор, който може да мотивира хората и да подпомогне както икономическото благосъстояние, така и осигурителната система, пишат анализаторите на "Алфа Рисърч".
Ако изборите бяха днес
ГЕРБ запазва значително преимущество пред втората политическа сила БСП, макар да бележи малък спад спрямо януари, а доверието в социалистите продължава да ерозира и левицата се доближава все повече до ДПС (виж графиките). Слаб спад има и при реформаторите, докато известен ръст се измерва при Патриотичния фронт. Засилената активност на "Атака", от една страна, и променливите позиции на АБВ към подкрепата за различни правителствени решения, от друга, извеждат националистите в лека преднина.Горанов, Лукарски и Танов - най-неодобряваните министри Обществена подкрепа за дейността на основните държавни институции преодължава да е ограничена. Доверието в президента (25.6%), правителството (22.7%), парламента (10.6%) и главния прокурор (11%) почти не се промeня спрямо януари 2015г. Личният рейтинг на премиера Борисов (33.4%) се покачва леко, а класацията на най-успешните министри води регионалният Лиляна Павлова (26.3%), следвана от здравния Петър Москов (24.3%). След тях се нареждат социалният вицепремиер Ивайло Калфин, чийто рейтинг се покачва, министърът на еврофондовете Томислав Дончев, който пък губи част от подкрепата си. Съответно и най-одобряваните от анкетираните политики на правителеството са инфраструктурната, културната и външната, а като най-неуспешни се посочват политиката по доходите, следвана от икономическата, социалната и образователната политики. Лидерите на Реформаторския блок запазват позиции – Радан Кънев и Меглена Кунева събират по 14% одобрение, а известен спад на доверието има най-вече при политиците в левия спектър като Георги Първанов и Михаил Миков, докато тези на националистите подобряват позициите си. |

4 коментара
КТБ продължава да интересува обществото, тъй като е най-голямият обир в новата ни история, за който все още няма осъдени.
Той "ножът е опрял до кокала" от '97-ма насам, но полит-пропагандата е много по-силна от трезвото мислене (ако на българина му е останало такова).
Затова някои се наслушаха на приказки за пенсионни, здравни и образователни рИформи и хванаха Терминал 2.
Други гледат Буда в очите и се смеят на дебелашките му шеги, 'щото и те са прости и той е прост.
Трети се надяват на каманистите и Матушка Русь, но те са все-по малко, защото новите платени попълнения не насмогват на високата смъртност.
браво на Радан
Да ,всичко е измислено само за да не се изплащат пенсиите и възрастните хора да работят докато умрат!Браво страхотна държава сме !