Корал - изборът е още пред нас
Ако държавата наложи няколко рестрикции и изпълни ангажиментите си, тя все още може да запази един от малкото останали екологични плажове


Кирил Петков

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
За автора
Кирил Петков е сериен предприемач. Завършил е Harvard Business School, основател и преподавател е в Центъра за икономически стратегии и конкурентоспособност към Софийския университет, който пък е връзката към Харвардския институт за икономически стратегии и конкурентоспособност, управляван от проф. Майкъл Портър. Той е член на гражданското сдружение "Да запазим Корал".Корал е един от малкото плажове, където още няма стена от хотели, хиляди чадъри и шезлонги, петнадесет нощни дискотеки с евтин алкохол и множество джетове, заглушаващи всякакъв шум на вълни. Корал е още място, където българи, които обичат природата си, и туристи от Европа - даже и от далечни места като Канада, могат да се насладят на уникалните дюни и безмоторните вятърни спортове като сърф и кайтсърф. Всеки един от тези туристи не само остава с незабравими впечатления от уникалността на българската природа, но и похарчва в село Лозенец своя туристически бюджет, който е многократно по-голям от евтиния пиянски туризъм на Слънчев бряг. Корал е един малкото останали плажове, които качват не само репутацията на българското Черноморие, но и на цялата страна.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Не мога да разбера какъв е този неистов стремеж от всички управляващи непременно да отдадат всяко парче плажна ивица на концесия за смешна сума.
Какво толкова страшно има ако плажа не е "обезопасен и охраняем" Досега хиляди българи и туристи са ползвали такива плажове и от това не са произлезли множество инциденти и удавяния.
А в края ня краищата всеки има право на избор, който иска уреден (с капани, шезлонги, джетове и т.н. съмнителни благинки) плаж да си ходи на такъв - има ги предостатъчно.
Но за съжаление скоро няма да остане и един див плаж, където хората търсещи спокойствие и единение с природата да отидат - а това са най-ценните плажове. Те привличат хората с пари, коите все по-често предпочитат съседна Гърция, че и Турция.
Отдавайки плажа на концесия, за смешен приход, държавата го превръща обикновенно в поредния битак.
До коментар [#1] от "Морски":
Е, хайде пък и Вие - не можете да разберете. Ами това си е урбанизирана зона (съгласно ПУП) и няма дюни (съгласно кадастъра), а само навявания от пясък. Какво толкова?! Вие на документите ли ще вярвате или на лъжливите си очи? ;)
В допълнение, там са били нивите на дядовците им. На тях са гледали морски свинчета и морски кончета, и са ги хранили с водорасли.
Колкото повече застрояват нашето Черноморие,толкова повече българи ще ходим на море в Гърция ☺
Тоест,има решение.
Mного красиво място за плажуване.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.