Парламентът осъди "масовото изтребление" над арменците
Със 157 гласа "за" и 36 "против" Народното събрание прие проектозакона на "Атака", но премахна понятието "геноцид"


Мартин Димитров

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
На деня, в които се отбелязват сто години от началото на унищожението на арменското население в пределите на Османската империя, българският парламент излезе с решение, с което признава "масовото изтребление" над арменците в Османската империя в периода 1915-1922 г.
Това се случи след поредната доза парламентарни скандали и опити с процедурни хватки дебатът и взимането на решение да се отложи. При гласуването на седмичната програма в сряда проекторешението беше поставено в началото в петъчния дневен ред, но в четвъртък председателят на земеделската комисия Румен Христов (Реформаторски блок) поиска първа точка в заседанието да станат промените в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи. Менда Стоянова (ГЕРБ) от бюджетната комисия пък поиска втора точка да е Законът за пазарите на финансови инструменти.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
16 коментара
Депутатите да хванат да прочетат Карнегиевата Анкета , и тогава да гласуват . Там хубаво е разгледано как братски народи се самоизбиват . Това продължава и днес в много точки на света , но си затваряме очите .
Е как да стане ... и вълкът да е сит, и агнето - цяло? Заради това вечно шикалкавене сме на тоя хал.
В международното наказателно право терминът "геноцид" се употребява за първи път през 1948г в „Конвенция за преследване и наказване на престъплението геноцид“, която го определя като тежко престъпление срещу човечеството.
Легално определение на престъплението "геноцид" в международното наказателно право има и в Римския статут на Международния наказателен съд от 2006г.
Геноцид - целенасочено и систематично унищожаване,
частично или пълно, на дадена национална, етническа, расова или религиозна група посредством:
- убийство на членовете на тази група;
- тежко физическо или психическо увреждане на членовете на групата;
-насилствено възпрепятстване на тяхното възпроизвеждане;
-причиняване на каквито и да е тежки условия за живот, с цел унищожаването, изцяло или частично, на тази група;
-насилствено отнемане на деца от една група и прехвърлянето им в друга група.
Отговорността за извършването му се носи не от държавата а от съответната власт в тази държава.
С въвеждането на термина "масово изтребление" е напълно възможно българският парламент да влезе в историята на международното наказателно право, като създател на понятие за ново тежко престъпление срещу човечеството. "Масово изтлебление" звучи не по - малко страшно и стряскащо от геноцид. Само трябва да му се даде определение.
Еееее, Германия и Франция използваха думата геноцид, ние вместо да сме в европейското семейство седим на къс повод при Високата порта и САЩ,които отказаха да признаят геноцида над арменците.
После да не се чудим защо в ЕС ни третират като втора категория.
До коментар [#4] от "Cherrie":
немският има собствена дума за това, която е по-стара от геноцид - Völkermord (убийство на народ), но използват и чуждицата Genozid.
Но е ясно, че нашите са решили да направят работата половинчата - да хвърлят прах в очите на мат'ряла, като реално нищо не правят, защото не приравняват директно с международния термин. ДПС са напуснали, ама не им пука, защото няма някакви последствия от масовото изтребление, спрямо геноцида.
През 1913г в Турция са избити и прогонени българите, 1915г - арменците, през двадесетте години - гърците. В началото на 20ти век Турция е "прочистена" от християни и от едно значително малцинство там, те са се свели до под 1% от населението. Това е най-големият геноцид в Европа до втората световна война. Не е само арменски, въпреки че за арменците е било най-тежко. Понеже става дума за геноцид срещу християни, за това срамежливо се мълчи и в момента.
Избиването на мюсюлмани в Сребреница сега е официално признато за геноцид, вкл. от турските управляващи. Всяко българско, арменско или гръцко село и градче от първата четвърт на 20ти век в Турция е една Сребреница. Това трябва да се заяви ясно. "Окончателното решаване на християнския въпрос" в Турция е факт и последствията ги виждаме днес.
Това, което се е случило с арменци, българи и гърци в Турция през първата четвърт на 20ти век си е точно геноцид и ако днешна Турция иска да бъде приета като нормална страна трябва точно тя да го признае. А всякако мънкане и увъртане от наша страна относно геноцида си е малодушие и покана да ни се случи отново. Не случайно евреите непрекъснато говорят за геноцида срещу тях. Забрави ли се, ще се повтори.
До коментар [#6] от "c.m.":
Малодушие ли е само? Шмекерлъци, пазарлъци, кафанджийски локумарници, срамежливки невинни! Що за Народно събрание и депутати са това, което не може да нарече нещата с истинските им имена (понятия)? Защо не се постави най-сетне въпросът за изселването на християните-българи след Балканската и Междусъюзническата войни на международно ниво? Или никой депутат, министър, премиер (все пехливани) няма доблестта да го направи? Тогава за какво са ни?
А къде се ,,изпариха,,пет милиона турци от Бал-я полуостров избити и прогонени ,оставили всичко .За тези столетия през величието на Осм.Империя навсякъде е имало турско население,а сега по някой анклав ,това говори за ,,милото,, и ,,толерантно,, отношение,така че стига с този едностранчив цирк...
Е, преди сто години българската държава е дала подслон на хиляди унижени, страдащи арменци. Много от тях остават в България и я приемат за своя втора родина. Днес, сто години по-късно, българският парламент, респективно българската държава не призна геноцида над арменския народ. Цинизъм, политически сметки или поредната гавра с историческата памет? Кога сме постъпили като уважавана и доблестна държава - преди сто години или сега?
Наскоро българският министър председател си призна в интервю, че не знае за Крайовската спогодба. Може би трябваше депутатката Баракова да разясни днес нещата и терминологията. Страшно унижение. Кому са били нужни жертвите от баташкото клане!? Днес разни депутати да се разхождат и дюдюкат по време на обявено едноминутно мълчание. Преди време се сърдихме за тоалетната в Брюксел. Тя поне беше чиста. ПОЗОР!
Българио, за тебе те умряха,. една бе ти достойна зарад тях,. и те за теб достойни, майко, бяха. И твойто име само кат мълвяха,. умираха без страх.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.