Губи ли България от износа на ток?
Правителството се надява да веведе нови такси върху експорта, но те могат да го блокират
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
След изчерпването на лесните стъпки за ограничаване на разходите за производство на електроенергия - малко намаление на цените на централите с дългосрочни договори и ограничаването на изкупуването на електроенергия от заводските и топлофикационните когенерации, правителството вече трябва да започне да прилага по-трудните решения. И така идва ред на износа.
В момента България изнася между 20 (януари 2015 г.) и 30 (юли 2014 г.) процента от произвежданата в страната електроенергия. Това на пръв поглед е добре, защото вкарва приходи в страната - 775 млн. лв. за миналата година според статистиката на НСИ. Проблемът е, че на пазарите в околните страни може да се конкурира само евтината българска електроенергия, произвеждана основно от АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица-изток 2" и собствените мощности на НЕК. Ефектът от това е, че на вътрешния пазар се продава по-скъп ток.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
20 коментара
Очевидно е,че губи от износ,но износителите печелят!
При това положение АЕЦ Белене можеше ли да изнася, ако беше построена?
Здравейте Илин,
Поздрави за статията.
Има две неточни твърдения от ваша страна:
1) "ако се блокира износът, системният оператор губи приходи и за да ги компенсира, би трябвало да увеличи таксите си за пренос в страната"
Това не е така. Проверете последните няколко ценови решения на (Д)КЕВР в частта им за ЕСО. Освен това съм сигурен, че сте наясно - ЕСО не си увеличава таксите за пренос смостоятелно когато му скимне.
2) "Това рязко увеличава разходите на НЕК, които трябва да плаща за техния престой"
На кои централи НЕК плаща за "престой"? На всички ли?
Иначе сте прави - трябва балансирано решение, за да не се преливат едни милиони от по-болната (НЕК) към по-малко болната глава (ЕСО).
До коментар [#2] от "volarok":
АЕЦ Белене нямаше да изнася, защото нейния ток щеше да е от скъпите. Той щеше да остане за вътрешно потребление. Затова не можаха да намеря инвеститор.
Решението на проблема е само едно - либерализация на пазара на електроенергия. Който произвежда евтино - продава и печели. Който произвежда скъп ток, да му мисли!
"заради това, че износителите не плашат таксата, годишно НЕК губи малко над 170 млн. лв., доста повече, отколкото са допълнителните приходи от износа. Ако тази сума се влее в НЕК, това ще намали финансовия дефицит на държавната компания с над 25%. Подобна идея вече се върти в министерството на енергетиката"
Ей, ама верно малоумници работят по министерствата!
Без да съм икономист, ми е ясно, че като сложиш на износа въпросната такса, той ще стане неконкурентноспособен на външния пазар и ще спре.
И така хем пак няма да имаш допълнителни приходи от износа, хем ще си фалираш централите.
Единият блок на АЕЦ Козлодуй работи за вътрешния пазар и продава на НЕК електричеството ПОД себестойността му, т.е. на загуба.
Компенсирането идва от произведения от другия блок ток, който отива за износ и така общия баланс е положителен.
Не че цялата тая простотия не беше извършена при предходното управление на ГЕРБ - сложиха такса на износа, износът спря и за пръв път в историята си АЕЦ беше на загуба. Възстанови се износа като се премахна таксата и нещата потръгнаха.
Сега пак същото са намислили...
[quote#1:"Free person"]Очевидно е,че губи от износ,но износителите печелят![/quote]
Липсата на печалба НЕ Е загуба.
А и "износителите" са всъщност държавни предприятия (АЕЦ, ТЕЦ-2), т.е. държавата във всички случаи печели.
Никой не иска да говори открито и за един друг проблем в българската енергетика...! Спадащото потребление! Населението намалява, производството където го има едва крета, дребния и среден бизнес и той е на изчезване...! Тоест за производството на единица енергия има условно постоянен и минимален разход и тези разходи от година на година се разпределят върху все по-малко потребители! Това, както и отчайващо ниския ни стандарт и доходи, стабилно държат спиралата надолу! Още по-притеснително е, че ГЕРБ нямат никаква идея как да започнат да изправят икономиката и производството на крака...! Кадрите на милиционерската партия са напълно неподготвени за работа в съвременни условия! Това е най-страшното!
Очевидно пазарът на електроенергия изобщо не се подчинява на нормални икономически закони, защото е свръхрегулиран държавно, и то регулиран некадърно и непредвидимо. Затова си мисля, че трудно могат да се правят заключения какво би станало, ако наложат такса за износа или не наложат.
Доколкото разбирам текста, бизнесът е направил изводи от типа - 1. такса за износа означава вдигане на печалбите от износ (в случай, че цената въпреки това се окаже конкурентна) и съответно възможност да се продава на по-ниски местни цени 2. спад на износа, (в случай, че цената с таксите е неконкурентна) и тъй като са високи постоянните разходи (т.нар. "престой") - това ще доведе до натиск да се продава на по-ниски местни цени с цел все пак да се продава нещо, за да не се трупат разходи...
Тези т.нар. цели на предложението за такса какво са? - някакво пожелание ли? Знаем за свойството на държавните фирми никога да не фалират, въпреки огромните си разходи и дългове, но това предложение, само ще подхранва това тяхно свойство...
Силно ме озадачава невъзможността цените да се определят пазарно - според търсенето и наситеността на пазара. Цената расте когато има повишено търсене и липса на конкуренция, която да погълне това допълнително търсене. В случая обаче явно всеки си измисля някакви такси, само за да компенсира дефицити и диференцира цени и т.н.
Но на външните пазари трудно можеш да наложиш цени и такси, за да компенсираш нещо, при наличието на конкуренция, въпреки че и там има регулация... Убеден съм, че ако се либерализират пазарите, първите фалити ще са в България.
<По време на конференция на КРИБ Петкова заяви, че се обмисля налагането на зелена такса върху износа.>
Много логично. Зелената такса има смисъл да намалява производството на ток чрез замърсяващи технологии. Облагането само на вътрешното потребление, а не на производството, е пълна глупост и подкрепа на замърсяващи технологии. Освен това се създават и ценови предимства за нашите съперници в съседните страни и така косвено се засягат интересите на българските производители.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.