Състоянието на банките ще стане ясно чак юли 2016 г.
Прегледът на качеството на активите на кредитните институции ще е по данни към края на настоящата година
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Дългоочакваната оценка на качеството на активите на банките, обявена след затварянето на Корпоративна търговска банка през лятото на 2014 г., продължава да се отлага във времето, но поне вече има ясен график и повече детайли как ще се провежда. Той е публикуван в Националната програма за реформи на правителството, с която то поема ангажимент да адресира констатираните от Европейската комисия в нейния доклад за макроикономическите дисбаланси на страната слабости в банковия надзор.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
Сега под предлог "вижте какво стана с КТБ", се нападат по-лесно останалите банки. Нали това беше целта.
"При ЦКБ също има с 2.6 млн. лв. повече загуби за обезценки, като от банката изрично посочват, че работят с фирми за събиране на вземания и затова декларираните от тях лоши кредити са по-ниски от средните за системата."
Хахахаха, то другите банки не работят с такива фирми, налЕ?
Целта на всеки стрес-тест е да покаже реалното състояние на нещата, а не "замазаното състояние", за което се дава толкова много време! По този начин и политици и банкери косвено признават, че КТБ не е изолиран случай!
Бавно и славно, сега ще оценяваме как ще оценяваме активите, за да може някъде 2016-та да започнем да ги оценяваме, за да можем към 2018-та (по бързай бавно плана на БНБ) да видим дали има банки с не чак толкова добри активи и не чак толкова добро поведение, за да можем някъде около 2020-та да им предпишем да се поправят и около 2022-ра да ги проверим!
До коментар [#2] от "Woodstock":
Казали са си хората причините. А иначе спекулациите са излишни. Напоследък ми се струва, че капитала от сериозна медия все повече и повече се превръща в клюкарник.
До коментар [#5] от "orbit":
Аз спекулации не правя. Просто ми е весело с какви залъгалки работят от ЦКБ.
Иначе, фактите говорят сами по себе си - към края 2015 наткрупаните обезценки на банките в БГ се движат около 8-10 на сто от брутния им кредитен портфейл. При ЦКБ обаче този процент е .... 1,4. При Инвестбанк - 1,5... При една друга банка бяха 1,1.
Е, излиза, че някои колекторски фирми са много добри и работят само с една група банки. ;)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.