Водната реформа е към края си, сега да потърсим парите
Какво споделиха министри, водни оператори и финансисти на конференцията на "Капитал"


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Сумата, нужна на България за ремонт на водната й инфраструктура, е 11.7 млрд. лв. От тези пари само 2.5 млрд. лв. ще дойдат по новата програма "Околна среда". Това оставя огромна дупка от 9 млрд. лв., за които някой някак трябва да плати.
Именно от тази изходна точка тръгна конференцията "Механизми за финансиране на ВиК сектора", организирана от "Капитал". Според министъра на околната среда и водите Ивелина Василева има огромна нужда да се помисли как европейското финансиране от основно да се превърне в допълващо. "Грешен е моделът, в който основните пари са безвъзмездни средства", заяви тя. Нуждите са огромни
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Това е целта на ГЕРБ- окрупняване на сектора и харизването му на чужденци. И след това- българите- бедни донори на големите мултинационални корпорации. Като с ЕРП-тата. А водата- едно от последните национални богатства, принадлежащи на хората, в чужди ръце.
Канализацията е част от инфраструктурата в една община и като такава трябва да се изгражда и поддържа със средствата на общината. Т.е. данък имоти трябва да е достатъчен и за да покрие и това перо.
Защо точно данък имоти, а не ДОД, ДДС или акцизите или някакъв друг данък или цена на водата? ДОД и ДДС са национални данъци и не би трябвало да се използват за общинска, а за национална инфраструктура.
Защо не и през цената на водата - на кубик потребена вода? Ами защото изграждането и поддържането не зависи от това колко вода потребяваш - все ти трябва канал и тръба за питейна вода до вкъщи. Трябва и дъждовна канализация. Т.е. парите за поддръжката трябва да идват от друго място - или от данък имоти, щото всеки имот има нужда от канализация.. или на база абонамент - т.е. всеки трябва да си плаща постоянна абонаментна такса за поддържане на канализацията му до съответния имот. Или тази такса да е включена директно в данък имоти.
Всичко друго е .. беден богат носи - един плаща друг консумира.
До коментар [#2] от "mickmick":
Финансирането на канализацията става само и единствено през цената на водата. Погледни си фактурата и ще видиш, че имаш такса (около 20-25 стотинки, зависи къде живееш) за отвеждане на отпадъчни води. За фирмите тя е по-висока. С тези пари ВиК операторите би трябвало, според собствените им бизнес планове, одобрявани периодично от КЕВР, да правят поддръжката и доизграждането на канализацията. Тази такса обаче се изчислява според водомера, на кубик, както и водата. Само че цената на водата е 1.05 (в София), или 4 пъти повече. Съответно, ВиК операторите са заинтересовани водомера да върти, т.е. да подават вода. И те правят инвестиции само в мрежата за водоснабдяване. Ако им прегледаш отчетите, ще видиш, че инвестициите в канализация са под 5%. Водоснабдителната мрежа на "Софийска вода" АД е 3600 км, а канализационната - 1600, виж бизнес плана им на сайта на КЕВР. Какво повече да се каже...
До коментар [#3] от "savovjr":
Да, знам, че в момента финансирането на ВиК в момента е само на база консумирана цена. Но не мисля, че е справедливо - независимо дали човек консумира 1 или 100 кубика вода на година.. все му трябва канал и тръба до имота, които да се поддържат постоянно. Това не може да стане с цената на 1 консумиран кубик вода. В момента ВиК товарят консумиращите за сметка на неконсумиращите вода. Все пак обаче абонатите искат в който и да е ден от годината и да могат да си пуснат вода и тя да тече - това всъщност е услуга, която не се оценява на база консумирана вода. Освен това - има и дъждовна канализация.. там водомери няма.. Та мисълта ми е, че в момента ценообразуването е несправедливо - защото се ощетяват големите потребители за сметка на малките. Да не говорим, че и парите не стигат при сегашното ценообразуване, защото тия с малката консумация не могат да си покрият постоянните разходи които правят ВиК дружествата за тях.
Това се отнася и за ЕРПтата даже - навсякъде където имаме скъпа инфраструктура и постоянна поддръжка независима от консумацията.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.