За какво и как харчат болниците
По-скъпите доставки за публичните спрямо частните е системен проблем, който изисква незабавни мерки.


Живко Иванов

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Живко Иванов, управляващ партньор във финансово-счетоводна къща "Симбула"
Към края на 2013 г. приходите на лечебните заведения за болнична помощ достигат 1.9 млрд. лв. Частните са реализирали малко под 25% от тях, а секторът продължава да е доминиран от публичните лечебни заведения, в чийто дял от над 75% основен принос имат болниците с мажоритарно държавно участие - общо над 1.1 млрд. лв. през 2013 г.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
Ако бяха приватизирали болниците пред 15 години, както направиха с ДКЦ-тата нещата щяха да изглеждат иначе, но уви-идиотите от НДСВ се направиха на мъже и спряха процеса. Та сега това е положението-харчене, харчене, харчене..
Държавно предприятие с по-евтини доставки е оксиморонно понятие. Държавната собственост обслужва онзаи група, която обича да казва "Бате к*ре, пУсни ме некъде на държавното, шотттт на отворен пазар ми се стЪжни отсекъде - за 10% печелба неъ кой ъ ти раоти поече...."
От този анализ не могат да се правят изводи за ефективността на доставките.
За една и съща услуга частните болници получават значително по-високо заплащане. Цените "на частно" са по-високи от това, което НЗОК плаща по клинични пътеки, а държавните и общински болници разчитат предимно на приходи от клинични пътеки. Дори ако услугата минава по здравна каса, в частните болници често се иска и доплащане от пациента.
Да се сравняват 10 % от ПРИХОДИТЕ на държавна и частна болница е малко като делене на ябълки с круши.
0987 не си прав/а/. Не гледай само цените на Токуда, ами гледай какво източване на касата има в малките общински и държавни болници. някъде стана дума за болницата в Лом, мога да ти дам десетки такива примери. Ако общинските болници могат да си позволят да цакат СЗОК, частните не могат, защото най-често кметовете не са зад гърба им. Просто контролът в публичните здравни заведения е принизен-това е истината..
До коментар [#4] от "dimgeorgiev":
Не твърдя че няма източване и кой кого (не) цака.
Твърдя, че от анализа в статията подобни изводи не могат да се направят. 13% от общо приходите на държавните не са непременно повече от 10% от общо приходите на частните, съотнесени към единица "продукт".
Пример: Да речем че за една операция, Пирогов получава 400 лева от НЗОК, а Токуда получава 400 от НЗОК и 400 от пациента. Пирогов е харчи 30% за материали - 120 лева. Токуда харчи само 20% от приходите за материали - 160 лева. Кой е по-ефективен?!
Верния отговор: не е ясно. Може в Токуда да предоставят по-висок клас услуга, за която има повече разходи. Или в Пирогов да искат от пациента да си носи част от материалите. Само моля да не се увличаме по "научно" звучащи анализи, че е смешно.
В крайна сметка за колко се купува единица стандартен медикамент или консуматив? И колко единици се използват на едното и на другото място за една и съща услуга?
Не зная ти -0987 - с какво се занимаваш, но аз съм лекар и гледам нещата доста отвътре. Самият факт, че в публичните болници тежестта на възнагражденията е много по-голяма, е парадоксален. това е абсолютно немотивирано.
Колкото до абсолютните и относителните цифри за разходите, пак не си прав, защото не би трябвало да се прави разлика между видовете финансиране. като си получил 400 лева за една операция-ще се вместиш в бюджета, който имаш, като си вкарал 800 за същата-логично в двоен.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход