Северна България потъва икономически, Южна е в застой
Регионите в страната изостават все повече от европейските


Георги Желязков

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Икономически Северна България потъва, а Южна е в застой. Изводът идва от данни за регионалното развитие в Европейския съюз. Освен брутния вътрешен продукт (БВП) по региони Евростат е сравнил и покупателната способност към 2013 г. "Капитал" използва данните, за да види какво се случва с областите в България след влизането в съюза. Анализ показва, че макар БВП, покупателна способност и доходите да са се увеличили, българските региони изостават все повече от европейските.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
42 коментара
Чети премиере и вместо само да се тупаш в гърдите колко магистрали си построил, направи неотложните реформи в съда, енергетиката, образованието, здравеопазването и най-важното - циганите в училищата на сила, ако трябва.Иначе никакви помощи.Знам, че са ти важен и евтин електорат, но ако не ги озаптите и образовате, ще ти бием шута и отиваш на боклука при луканов, виденов, беров, серго, царя - всичките презряни и омразни на народа.И също измервателни уреди в Лукойл.Както си плащам 100% данъци всеки месец, така и златев и руските "инвеститори" зад него да си плащат.
ПОчВАЙТЕ РЕФОРМИТЕ ДА НЕ ВИ ПОчНЕМ НИЕ.
Положението е не е розово, но следва да се има предвид и миналогодишната актуализация на БВП във всички държави с размера на сивата икономика, при която ни свалиха БВП от 47% от средния за ЕС на 45%. Което ще рече,че дори най-големите икономики са си признали по-голям процент на сивата икономика, отколкото ние. За което ги поздравявам, защото и там тя е факт. Емигрантите веднага ще ме разберат - почти няма нашенец, на когото да не се е налагало да работи на черно, когато нямахме разрешение за работа. Ама ходи го обясни това на онези, които миналата седмица се съгласиха да вдигнат осигуровките.
Другата, по-болезнена тема е защо не наваксваме. Има природни закони - на скачените съдове, 1. принцип на термодинамиката, които гласят, че при свързване на два различно пълни съда, нивата им се изравняват. Ако допреш по-топло и по-студено тяло - температурата се осреднява. Ако в единия край на прерията пасат 3 зебри на кв.км, а в другия - 1 зебра, едната се премества. Тук законът нещо не работи - най-бедни в ЕС, в една общност с държави хем по-богати, хем по-едри, би трябвало да наваксаме за нула време. А че това не става, виновен е единствено субективният управленски фактор, който стоически се противопоставя на всякаква нормализация на държавата в посока на добрите примери от западна посока
Демографският срив в Северна България ще се отрази още по-зле на потенциала му в бъдеще. Това се дължи основно на някои фактори, които са започнали преди около век, а други преди 30-50 години.
1. Войните за национално обединение се отразяват негативно на раждаемостта - от 1919-1921 датира началото на спада на раждаемостта - макар и постепенно след ВСВ тя е спаднала до 25-26 на хиляда от 40-41 на хиляда след ПСВ.
2. Принудителното преселване на селското население в градовете и най-вече неподготвеността на държавата и градските власти да приемат големия наплив се отразява в нуждата от спешни мерки за осигуряването на първичните нужди на новопридошлите хора - буквално става въпрос за осигуряването на покрив над главите на хората, което води до нарояването на редица панелни квартали в цяла България.
3. Закрепостяването на населението чрез жителството води до изкуственото задържане на хората в малките населени места, докато логиката на стопанските процеси изисква миграцята от малките нас. места към големите да продължи. Така България можеше да разполага не с един едномилионен град, а с поне три, които след промените щяха да са и естествен източник на стопанска активност и масовата емиграция към чужбина можеше да бъде значително по-малка.
Демографските процеси са дългосрочни явления, често отнемат по няколко века, за да се обърнат. Както споменах от 1919 насам спада раждаемостта и ще отнеме поне още толкова, за да се възстанови демографския потенциал на цялата страна. В частност за Северна България се съмнявам някога да се възстанови броят на населението или стопанското й развитие от преди 1989, защото, както споменах, то не е естествено. Единствено Варна има потенциал да се превърне в двигател на развитието за Севера, но трябват сериозни инвестиции и промяна в манталитета на местния елит.
А Южна България разполага с 3-4 града, които имат сериозен потенциал - София, Пловдив, Бургас и Стара Загора. Успеят ли да се развиват няколко десетилетия с устойчиви темпове ще има шанс и за България.
Наистина тъжно! Просто четеш и не виждаш бъдеще.
При тази демография е пълен абсурд да спираме бежанците вместо да ги учим на български и да ги привлиàме в северната част на страната.
Вмето това разни чугунени глави дрънкат небивалици за терористи.
Според това което виждам 2015 икономиката на страната се пробужда и няма да е изненада ръст от 4-5% още тази година. Това е въпреки калпавото управление. При добро управлени БГ има потенциал за двуцифрен ръст поне за 5-10г. Само десетките хиляди км липсващи тротоари показват това.
Защо автора на статията говори толкова дистанцирано за Северна България? Това друга държава ли е според вас? Ако ви тежим на южняшкото ""
Публикувано през m.capital.bg
....развитие то дайте ни незавимост. Ние ще се измъкнем сами!
Публикувано през m.capital.bg
Проблемът на определени региони от севера е цивилизационен и ако не бъдат възбудени някои еволюционни процеси, така щото местната човешка популация да бъде подменена с друга, шанс за тях няма :)
Глупости на търкалета, както обикновено, Северна България закъса САМ заради урбулешките рИформи от типа "земята в реални граници" 1991-92 и най вече "приватизацията", направена въобще без акъл от Лостов и частично Деди 1997-2004 ....
В резултат особено в Северна България промишленост йок, хранителна промишленост, също, земеделието гола вода... оттам и кризата ... населението на град Плевен, например, е "спаднало" таман с 37000 души за периода 2001-2011.....
И как няма да спадне като и бирената фабрика не работи....
Така че не са виновни ЍПСВ и ВСВ, а некадърния преход от 1989 насам....
До коментар [#9] от "boby1945":
ШЗО-то съсипа Плевен и 6 месеца от моя живот, от тогава не гледам филми като "Планетата на маймуните" и "Венеция през зимата" :)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход