И мениджърите на КТБ са отговорни за кредитите към свързани лица
Една година обаче квестори и синдици не предприемат нищо, за да реализират отговорността
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Има един текст от Закона за кредитните институции, който вече една година нито квесторите, нито после синдиците, нито Фондът за гарантиране на влоговете, нито прокуратурата искат да видят.
А той казва съвсем ясно, че когато са отпуснати кредити в нарушение на ограниченията в закона за експозиции към свързани лица, администраторите на банката носят солидарна отговорност за предоставените суми заедно с кредитополучателя.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
8 коментара
"....По преценка на БНБ над 75% от кредитите, които КТБ е отпускала, са били към свързани лица...."
Хехе, ПО ПРЕЦЕНКА на БНБ... Че нали "по преценка" на Искрата още на втория ден беше заявено, че КТБ има "дупка" от 4.5 млрд. И понеже първите квестори и първата одиторска фирма се ошумоляха, ги изгониха още на втората седмица и докараха двамата нови квестори и ТРИ(!!) одитолски компании, които така и НЕ ДАДОХА одиторски доклади, които следваше да са публични. А смотулясаха нещо за поеманите ангажименти, които не могат да се използват ЗА НИЩО, нито да се публикуват. КЪДЕ СА ОДИТОРСКИТЕ ДОКЛАДИ??
Та ПО МОЯ ПРЕЦЕНКА някой следва да бъде привлечен под НАКАЗАТЕЛНА отговорност за умишлено нанесени щети в особено големи размери на вложители, акционери, облигационери, фалирани фирми и държавата, плюс предявяването на регресен иск към всички банкови и държавни органи, участвали в събарянето на банката...
свързани лица може да има фактически,но юридически няма,в това съм 100% сигурен,ако имаше досега щяха да кажат поне 1 име и съответната алинея по която е свързано лица,както примерно изкараха за ПИБ и Георгио как е управител май в една фирма на собствениците
някой надзорен и някой разследващ орган явно не си вършат работата - т.е. да намерят кои лица и фирми и кои администратори на банката са източили парите и сега вдигат димна завеса с пикантерия от привилегировани лихви и цесии.
Съжалявам, но проблемите с тази банка са в слабия контрол на нейните мениджъри и на слабия банков надзор в отпускането на пари...
Тази статия няма никакъв смисъл и е поредната димка за замъгляване на мозъка. Не знам с какви юристи се е съветвал авторът, но нищо не е издържано в правен и финансов аспект. Нито има доказани свързани фирми, нито кредити, които не са обосновани от някаква икономическа логика. Как можеш да подведеш под отговорност мениджър, който не е подписал нито един документ, нито е отговарял за дейност, която не е в ресора му? Тук очевидно и преднамерено се пропуска фактът, че КТБ е отговаряла на изискванията на БНБ по отношение на всички показатели! Възниква въпросът - кого обслужва този нескопосан материал? Прокуратурата или просто политиката на собственика на медията?
"По преценка на БНБ над 75% от кредитите, които КТБ е отпускала, са били към свързани лица.
Нито от Фонда за гарантиране на влоговете в банките, нито синдиците отговориха на запитването ни защо не са предприели никакви действия, за да реализират отговорността на администраторите."
ОТГОВОРА Е ЯСЕН.
ПРЕЦЕНКАТА НА БНБ НЕ ОТГОВАРЯ НА ИСТИНАТА И НЯМА КАК КВЕСТОРИТЕ И СИНДИЦИТЕ ДА СЕ ПОЗОВАТ НА НЕЯ.
ИНАЧЕ ПРОБЛЕМИ НЯМА.
А къде беше преценката на БНБ ПРЕДИ да се отпуснат толкова много кредити към свързани лица? Да не би да са ги отпуснали за ден-два?
"Юристи коментираха пред "Капитал", че тази отговорност е много по-трудно доказуема от тази по Закона за кредитните институции."
След като сравнително лесни и ясни казуси, нашата прокуратура се изхитрява да провали ( примери - Марио Николов, батко и братко, Алексей Петров, Маргините и какви ли не други:) или да бави и отлага, както е с Бисеров, Брендо и други, та какво остава за трудно доказуемите случаи като самото КТБ.
На мен ми е интересно и в същото време е много опасно за всички нас, ако прокуратурата и БНБ бъдат много по-бързо осъдени, за незаконните действия по казуса КТБ и се наложи, пак ние да плащаме обезщетение на собствениците, та тогава какви ще ги плещи Цацаров и ще се случи ли на него и изпълнителите на поръчката да станат клиенти на съдебната система.
Цацаров и т.н. българска протуратура нито са в състояние, нито реално ще разследват пълно, обективно и професионално престъпленията в КТБ по простата причина, че те заемаха основна роля в предумишлената атака срещу нея и банковата система на България.
Те не са част от решението на проблема, А ОТ СЪЗДАВАНЕТО И РАЗВИТИЕТО МУ и то много съществена част!
Докато Цацаров е на поста главен прокурор забравете за реални и съществени промени в съдебната система в България, опростено и лаконично казано (за да е съвсем разбираемо). Отстранявнето му от този критично важен за борбата с престъпността, тоест за България пост не е автоматично решение на проблема (който е по-дълбок и систематичен), НО Е НЕОБХОДИМО, МАКАР И НЕДОСТАТЪЧНО УСЛОВИЕ И БЪЛГАРИЯ НАЙ-НАКРАЯ ДА ЗАПОЧНЕ ДА СТАВА БЯЛА ДЪРЖАВА!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.