Регионалното министерство подготвя нови правила за етажната собственост
Общините ще контролират остъкляването на балкони и ще изготвят норми как да изглеждат фасадите


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Министерството на регионалното развитие и благоустройство подготвя нови правила за външния вид на жилищните сгради. Това обяви регионалният министър Лиляна Павлова по време на конференция на тема "Плановете на действие на енергийна ефективност на сградите: инструмент за борба с климатичните промени и намаляване разходите на общините и сградите".
Сред малкото подробности, които Павлова сподели по идеята засега, е това, че общините ще изготвят на местно ниво нормативна уредба за това как да изглеждат фасадите и какъв цвят да бъдат. Те ще трябва и да контролират остъкляванията, за да се спрат индивидуалните опакования на балконите.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
промените трябва да са в насока ,на всички да им стане ясно ,че ако до края на 2015 не се съберат съсобствениците в етажната собственост ,не вземат решения за саниране ,не направят сдружения ,после порутената им собственост ще бъде санирана ,но със санкция на общината ,тоест ще се изискат задължително технически паспорт за обследване на сградата ,качествена изолация ,качествено остъкляване по определен план ,покриви ,входове ,качествено поставяне на щрангове за парна система ,солари и климатици с определени качества ,но вече няма да е безплатно ,а за сметка на собствениците на въпросните сгради ,където сега няколко червени пенсионера собственици на апартаменти саботират санирането на цели сгради ,което е безплатно за сега ,трябва да се обясни ясно в закони и наредби ,че въпросното саниране ще е задължително до 2017 и ако не се направи сега безплатно ,от там нататък саботиращите санирането на цели сгради ще поемат цялата сума ,защото така ощетяват останалите желаещи да си санират имотите сега и безплатно ,да им се даде гратисен период до средата или края на 2016 и от там нататък да няма компромиси .
До коментар [#1] от "ivan ivanov":
Съгласен съм с тебе, но има вече много писания за подводни камъни в това саниране ... в часта с обследването на жилищата, подмяна на щрангове и проверка на заварки и крепежни елементи. Няма апаратура подходяща да извърши голяма част от това. И ако фирмата натоварена да издаде тези предписания, които са основа за санирането .... ще се влезе в един филм, та гледай
Разгеле - реформа на етажната собственост е крайно наложителна. Във всеки блок има по един-двама темерути, които саботират всички начинания. Такава слободия на Запад няма - на повечето места етажната собственост е отделно юридическо лице, което се управлява като нормално търговско дружество. В такова дружество няма как акционер с под 50% от капитала да блокира решения на мнозинството. А у нас при етажната собственост един собственик може да блокира останалите 20.
Решенията на събранията на собствениците трябва да стават задължителни. Ако някой от собствениците се цепи (в блока на родителите ми има едно семейство, което никога не е плащало пари за ток за стълбището), то общината следва да налага залог върху собствеността и от залога да плаща дължимата сума.
По-важно от дизайна и това какво изглежда отвън, е това какво е отвътре. А отвътре е една мръсотия на стари сгради, които са с общи шахти и хлебарки. Вместо да се действа по този въпрос, някой гледа външния вид. Но това няма да промени същността отвътре.
До коментар [#1] от "ivan ivanov":
В българската граматика няма правило, което ограничава използването на точката като препинателен знак.
Иначе по темата - ако етажната собственост няма пари или пълното съгласие на всички собственици да санират, ремонтират и пр., как общината ще намери средства? ББР не е каца без дъно, а по-малките общини даже са в несъстоятелност, де факто.
А щом трябвало задължително да се санира, защо не промениха закона преди да започнат програмата за енергийна ефективност. Всички са наясно, че сега няма как да се гарантира 100% съдействие в болшинството сгради.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.