Новата дипломация на канонерките
По какъв начин НАТО подсилва югоизточния си фланг и как това засяга България


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
След анексирането на Кримския полуостров в началото на миналата година руският президент Владимир Путин беше обвинен, че връща международните отношения в ХІХ век - във времената на имперските зони на влияние и колониалните войни. По ирония на съдбата западният отговор на новото, по-агресивно поведение на Кремъл спрямо т.нар. близка чужбина също изглежда като модерна трансформация на военна доктрина от същата епоха. За добро или за лошо България също заема важно място в нея.
Може би сте чували за така наречената дипломация на канонерките. Този термин се ражда през ХІХ век, когато военното превъзходство на великите сили е базирано на мощта на техния флот. Обикновено изпращането на един или няколко военни кораба в близост до нечие пристанище правело другата страна много по-мека и отстъпчива в преговорите, дори без да усети на "гърба" си мощта на флотската артилерия. Другият ефект от тази стратегия бил, че евентуална атака срещу плавателните съдове автоматично водела след себе си война с въпросната велика сила. Тази заплаха пък обикновено и намалявала напрежението.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
28 коментара
[quote#0:"статията"]Изказването на американския главнокомандващ провокира тогава недипломатична реакция от страна на вицеадмирал Румен Николов, който побърза да обяви, че няма разговори за разполагане на чужди танкове в България, и определи казаното от Бен Ходжис като "просто изявление на американски генерал". [/quote]
Май е време този Николов с неговите "прости изявления" да си ходи! Какви чужди танкове, бе, вицеадмирале? България е неразделна част от НАТО, разберете най-сетне този простичък факт, няма нищо външно или чуждо, всички сме един блок. Това е все едно софийска рота с МТЛБта да дойде в Пловдив и филибетата да се изцепят, че са дошли чужди войници и чужда техника.
До коментар [#1] от "The Shadow":
България влезе без референдуми в ЕС и НАТО и затова членствата и са полулегитимни и силно под въпрос.
До коментар [#2] от "42":
Глупости.
Нали тези решения, за ЕС и НАТО са взети от легитимно избран парламент, от избрани от гласоподавателите народни представители.
И понеже тази теза ви е много удобна, пояснявам - всеки депутат е избран от народа -> депутатът гласува решението -> народът е гласувал.
Понимаешь?
Към Момчил Милев ...
Не се отнасяйте така лековато към "крилатите фрази", които "всички знаят", защото те в лековатостта си са ... динени кори.
Въпросната "дипломация на канонерките" е циничен имперски образ и идеологема, която после пък се подхваща в обратен смисъл, като позорност, пък от социалистическата пропаганда, още преди соца. И се набива в "лековатият си вариант" през соца. И Момчил Милев се е плъзнал точно по тая пързалка. Защото въпросната "дипломация" идва от първите канонерки във флота, с които Британия навлиза нагоре по забравих коя голяма река беше и им унищожава военните китайски джонки, които висели без вятър.
И "дипломатическият набег" е ... Т.нар. Опиумни войни.
С които Британия налага на Китай да продължи да им плаща с опиум, против което Китай се опълчил, защото вече не се било траело, деградацията на население и общество била повсеместна ...
Съгласете се, че палавото "дипломация на канонерките" е най-малкото неуместно :)
"По какъв начин НАТО подсилва югоизточния си фланг и как това засяга България"
Подзаглавието е манипулативно. Сякаш става дума за страна, която не е член на пакта. България е държава - членка на НАТО от 2004г. Когато НАТО "подсилва" нещо, това нещо подсилва и държавите - членки.
До коментар [#1] от "The Shadow":
Сорри, ама това за американските танкове в България си е пълна глупост от военна гледна точка.
Какво ще търсят тук?
Ще пуцат през морето връз Крим?
Или над Румъния, та право срещу настъпващите в Донбас руснаци?
Ако е "военна мисъл" е глупост!
Ако е "пропаганда" - е неуместно от устата на военен. За това си има политици!
До коментар [#3] от "Кирето":
Такива важни решения в белите страни се взимат с референдуми, дори Хърватска след нас влезе в ЕС с референдум !
Руснакът разбира само от бой по тъпата кратуна! Ако имаха малко акъл, полека-лека щяха да си вземат целия някогашен СССР. Да, ама не! Сега настроиха срещу себе си за вечни времена не само украинците, но и всичко останали. Дано американците изберат свестен президент, който да ги завърне откъдето тръгнаха преди "кримнаш".
До коментар [#2] от "42":
а червената армия 1944 влезе с референдум... клоуни...
До коментар [#7] от "42":
и към Варшавския Договор - пак с референдум...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.