Кривият път на газа

Вече десет години България има по-големи газови амбиции, отколкото реални постижения

Бюлетин: Моят Капитал Моят Капитал

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.

В последните няколко години един от най-устойчивите въпроси към енергийните министри в България е "а къде са интерконекторите". След като решението за изграждането на газовите връзки със съседните страни е взето още през 2009 г., с тях може да се предотврати нова газова криза, има европейско финансиране и обществен интерес, а ги няма, значи има нещо гнило в тръбопроводния въпрос. Ето и сега - първо подписването на финалното инвестиционно решение за строежа на българско-гръцката газова връзка трябваше да се случи на 29 май, после на 2 юни, след това на 12 юни... Вместо това същия ден в Баку премиерът Бойко Борисов се хвърли на поредното си грандиозно твърдение - през 2019 г. през България да тръгнат 25-30 млрд. кубически метра газ (половин "Южен поток") към Западна Европа.

Историята за неслучването на газовите връзки обаче е по-интересна от проста конспиративна теория, според която местни играчи се намесват (не че няма и такива), така че България да остане окована само от тръбите на "Газпром". Тя показва липса на стратегическо планиране, преследване на краткосрочни цели и бомбастични планове - България все още не позволява свободна търговия на своя територия, а иска да стане газов търговски център; не е пренесла и капка негазпромовско гориво, но ще става разпределителен център за цяла Европа на каспийския газ.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

5 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 1
    • + 25

    Много полезно четиво. Благодаря на г-н Станев за труда.

    Нередност?
  • 2
    sider avatar :-|
    сидер
    • - 4
    • + 9

    Подробно и полезно четиво, но. Но Русия още много години ще се намесва в нашата политика с газа и петрола

    Нередност?
  • 5
    qfb1429792184398575 avatar :-(
    Georgi Georgiev

    Проблемите с газа и течните горива у нас е много сериозен (зависимостта от РФ е почти на 100%) единствената радващ е фатка, че само 13% първичното енергийно потребление е Газ. За съжаление никой в България дори и не мисли реално за стратегия свързана с Енергийната ни безопасност, като част от Националната ни сигурност. За това има ред причини , но основните сред тях е корупцията, безхаберието и неграмотността, тези три фактора осигуряват на РФ дълготраен контрол на енергийната сфера у нас, което е основна заплаха за националната ни сигурност наред с демографичната криза и корупцията в милата ни Татковина. Няма място за оптимизъм особенно ако си мислим ,че някой в Европа ще решава нашите проблеми.

    Нередност?
Нов коментар