Брюксел съди България и Белгия заради трайно мръсния въздух
Решението на ЕК бе предшествано от мотивирано становище, изпратено на България точно преди година
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Еврокомисията реши да заведе дело срещу България и Белгия в Съда на Европейския съюз заради трайно високите равнища на фини прахови частици, които са сериозен риск за общественото здраве, съобщиха от пресцентъра на комисията в четвъртък. Така двете държави станаха първите от общо 16 страни в ЕС, срещу които ще бъде заведено дело по този проблем. Останалите 14 държави, сред които Германия, Гърция, Испания, Италия, Латвия, Полша, Румъния и др., все още са в предходната фаза на процедурата.
България от години оглавява класацията за най-мръсен въздух в докладите на Европейската агенция по околна среда, на които се базират решенията на ЕК, а редица български градове са първенци по замърсяване с фини прахови частици (ФПЧ) въздух. Това са прахови частици с диаметър под10 микрона, резултат предимно от човешки дейности – транспорт, промишленост и битово отопление, които причиняват тежки проблеми със здравето.Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
"И завършват със съждението, че не трябва да се забравя, че част от мерките - освен бавни, "са много скъпи, особено като се има предвид икономическото състояние на страната"."
Разбира се, замърсяването е само следствие, основата е друга... Просто сме неефективни в доста аспекти.
Аз само да попитам: след като Полша е лидер в ЕС по ползване на въглища за битово отопление, защо в България се изкарва на челно място отоплението като замърсител вместо мръсните улици и изключително рядкото им чистене с вода. Към тази разстлана мръсотия е само въпрос на време преминаващите коли да я вдигат през деня, а през ноща тя да се стеле отново по улиците., и така до безкрай.
Освен това отоплението е да речем 6м в годината, ЗАЩО тогава и в останалите 6м положението е същото и понякога дори по-лошо от зимата?
Питам, но не очаквам нито адекватни отговори нито вземане на адекватни решения и още по-малко действия в правилната посоко, т.е. редовно миене( а не просто декоративно напръскване с пръскачки)на улиците по градове и села, и почистване от пясък, строителни материали и кал на всички улици и места, замърсяващи цялата пътна мрежа.
И тъй като доста голяма част от населението вече живее на места, до които няма път с настилка, ежедневно тези хора изкарват с колите си хиляди тона кал върху по-здравите пътища. Как смятат държавата и общините да се справят с този все по-разрастващ се проблем, или просто смятат да ни наложат поредните тъпи ограничения като граждани, вместо да си свършат те тяхната работа и да осигурят нормален достъп до всеки дом, фирма, ферма и т.н.?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход