// К1: Средата / Политика
Правителството: Токът за цялата индустрия ще е по-евтин
Държавната помощ ще струва няколкостотин милиона годишно, но управляващите виждат резерв в системата
Правителството ще намалява разходите в държавните енергийни дружества с по 10% през следващите 3 години. |
До две седмици проверката на финансовата инспекция на ВЕИ проектите ще приключи. |
Резултатът е, че и малките и средните индустриални фирми, а не само големите производствени предприятия ще плащат по-евтина енергия. Така по-скъпа ще е консумацията само за компании за услуги, офиси, молове.
Изчисления на сектора и управляващите показват, че мярката ще струва около между 140 и 280 млн. лв. годишно. Резерв за сумата може да бъде намерен, смятат в правителството. То се ангажира и най-сетне с орязване на разходите в държавните енергийни фирми.
Какво се променя
Председателят на енергийната комисия в парламента Делян Добрев даде пресконференция по-късно в неделя, на която потвърди, че ще се въведат облекчения за всички предприятия, които ползват над 2 гигаватчаса електроенергия годишно, което обхваща 90% oт използваната енергия на свободния пазар. Намалението ще е стъпаловидно за различните видове консуматори.
От отстъпката в цената няма да могат да се възползват дружествата в сферата на услугите като търговски центрове, офиси, търговски вериги и други. Добрев също посочи, че по този начин увеличението за стопанските потребители ще е символично.
Напрежението около цената на тока (което беше причината за падането на първия кабинет "Борисов") би трябвало да се тушира с увеличаването на обхвата на наредбата, която определя кои предприятия могат да получат държавна помощ под формата на отстъпка от 85% от компонентата за зелена енергия. В сегашния й вариант, който беше публикуван за обществено обсъждане в средата на миналата седмица, е предвидено само предприятията с годишно потребление над 30 гигаватчаса годишно да могат да ползват отстъпка в цената. На практика това са само големите индустриални потребители, чийто брой е около 30.
От думите на Петкова в неделя стана ясно, че част от препоръките към наредбата са за намаляване на прага, които ще се "обмислят, за да може по-голям кръг да се възползват" от ниската цена.
Намерен е буфер
Според представители на енергийния сектор и управляващите разширяването на кръга предприятия (с консумация над 2 гигаватчаса годишно) няма да създаде дефицит в НЕК, тъй като в ценовия модел на енергийния регулатор са заложени достатъчно буфери.
Комисията е изчислила, че НЕК трябва да излезе на печалба от 299 млн. лв., която може да се използва за покриване разхода на индустрията за зелена енергия, и то без да се създава нов дефицит в системата. Допълнително НЕК ще има приходи и от балансираща енергия, които не са отчетени в ценовия модел, които според оценки на експерти от КЕВР са около 50-80 млн. лв.
Другият буфер е по линия на американските централи - ТЕЦ "Ей и Ес Гълъбово" и "КонтурГлобал Марица-изток 3" - сега моделът е при лошия сценарий цените им да не паднат. Ако обаче правителството и дружествата спазят споразумението, това ще осигури резерв от 97 млн. лв. Вариантите за него са два: или да се използва за покриване на други разходи, или просто да отпадне от цена "задължение към обществото".
Други мерки
Добрев посочи, че допълнително намаляване на разходите ще се търси от редуцирането на свръхподкрепата за възобновяема енергия, след като завършат проверките на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ). Според Теменужка Петкова те трябва да са готови до две седмици, а резултатите ще дадат възможност при констатирани нарушения да се спира преференциалната цена за изкупуване на енергията от съответния проект.
Вицепремиерът Томислав Дончев посочи също, че правителството призовава Европейската комисия (ЕК) да приключи по-скоро с проверката за свръхподпомагане на ВЕИ сектора и дългосрочните договори за американските централи ТЕЦ "Ей и Ес Гълъбово" и "КонтурГлобал Марица-изток 3", което ще даде допълнителна информация какви са възможните действия. Тази проверка беше образувана по искане на бившия председател на КЕВР Боян Боев, който ръководеше регулатора по времето на правителството "Орешарски".
От своя страна Дончев призова да не се подхвърлят съмнения, че политици имат интереси във ВЕИ сектора и затова се търсят най-лесните решения.
Други мерки, които могат да бъдат предприети за преодоляване на финансовия дефицит в енергийния сектор, са намаляването на разходите в държавните енергийни дружества с по 10% годишно за следващите три години. Подобна стъпка е повече от адекватна, като се имат предвид разходите, които се извършват в дружества като ТЕЦ "Марица-изток 2" и "Мини Марица-изток". Проверка на Агенцията за държавна финансова инспекция вече е констатирала сериозни нарушения при провеждането на редица обществени поръчки в двете дружества. Както "Капитал Daily" вече писа, има пълни основания да се смята, че подобни злоупотреби най-вече в държавните мини продължават. Показателно е и че в държавния ТЕЦ работят в пъти повече хора в сравнение с американските централи в "Марица-изток". Съкращаването на разходите в енергийните дружества ще срещне сериозния отпор на синдикатите, затова държавата трябва да действа твърдо.
Регулаторът на отчет в парламента
"КЕВР е функция на парламента и регулаторът дължи отчетност пред него", посочи Дончев. Затова той призова в началото на тази седмица да се свика изслушване на членовете на регулатора пред всички народни представители и ако те имат различни подходи за балансиране на енергийната система, да ги предложат.
Томислав Дончев изрази учудването си, че ценовото решение на КЕВР среща политическо неодобрение, след като всички парламентарни сили имат свой представител в регулатора. По думите му то е прието с подкрепата на всички членове. Срещу това възрази председателят на БСП Михаил Миков, според когото ценовият модел е бил подкрепен от комисарите на ГЕРБ и Реформаторския блок и че отговорността не трябва да се прехвърля. На пресконференция на ГЕРБ Делян Добрев пък го обвини в лъжа, тъй като в протоколите от гласуването, които са публикувани на сайта на регулатора, се вижда подкрепата на всички комисари.
каре
Организации на двата полюса
Решението за разширяване на помощта за бизнес клиентите би трябвало да задоволи напълно работодателските организации, които заплашиха с оставки, уволнение и стачни действия. Става въпрос за Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българската стопанска камара (БСК), Българската търговско-промишлена палата (БТПП) и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), освен ако в действията им няма друг политически контекст.
През уикенда две от големите международни организации - Американската търговска камара и Конфиндустрия България, която обединява интересите на италианския бизнес, излязоха с декларации в подкрепа на водената политика от регулатора и запазването на нейната независимост. "Американската търговска камара специално изразява подкрепата си към КЕВР в усилията й да действа като независим регулатор, вземащ решения, които осигуряват прозрачност и финансова стабилност в системата", пише в отвореното писмо на американската камара.
Българската минно-геоложка камара обяви подкрепата си за министъра на енергетиката Теменжука Петкова "в усилията й за реформи в сектор "Енергетика", защото тя завари много тежко наследство и трябва повече време и подкрепа от всички заинтересовани страни".
Още по темата
Енергетика
Финансовите резултати на енергийните дружества показват сериозен спад на печалбите през 2014 г.
1 юли 2015Енергийният регулатор отложи решението за цените на тока с месец
Топлофикационните и заводските централи ще трябва да доказват колко пара продават
29 юни 2015Част от ремонта на АМ "Тракия" приключи; ДСБ предлага Вили Лилков за кмет на София; Работодатели не изключват да продължат протестите срещу цените на тока и през тази седмица; Ремонтните дейности по булеварди в София ще продължат цяло лято
28 юни 2015Кабинетът ще прехвърли горещия картоф за цените на електроенергията на регулатора
27 юни 2015Енергийният регулатор ще реши за отлаганенето на цените на тока във вторник
КЕВР отложи решението си, тъй като законовата поправка, която му дава това право, все още не е влязла в сила
26 юни 2015Ще намалим разходите в държавните фирми и за зелена енергия
Разходите могат да се свият със стотици милиони единствено от реформа в държавната енергетика.
24 юни 2015Търсим резерви в държавните енергийни дружества
Съвсем скоро предстои да сключим договор със Световната банка, която да разработи модела, свързан с либерализацията, казва министърът на енергетиката Теменужка Петкова
23 юни 2015Икономика или популизъм: Колко струва всъщност "скъпата зелена енергия"
Разговорът за цената на тока трябва да се води на основата на достоверни данни, смятат от Българската фотоволтаична асоциация
23 юни 2015Международни бизнес организации в подкрепа на решението за тока
Минната камара защити енергийния министър
20 юни 2015Правителството иска износът на енергия да се обложи с допълнителни разходи
Мярката е подкрепена от икономическия и от енергийния министър и ще бъде гласувана от правителството следващата седмица
18 юни 2015Индустрията ще спести 95 млн. лв. от отстъпката в цената на тока
Държавата е готова с правилата, според които около 40 предприятия ще ползват по-евтина енергия
16 юни 2015
Бойко Борисов се размина с Венецианската комисия за това как трябва да се гарантира независимост на процедурата
6 дек 2019, 2264 прочитания

Министерството на труда предлага подмяна на сегашните трудови книжки с нови, без да може да обясни защо не ги цифровизира
6 дек 2019, 1458 прочитания
6 дек 2019, 4018 прочитания
6 дек 2019, 2694 прочитания
6 дек 2019, 2298 прочитания
6 дек 2019, 2167 прочитания
6 дек 2019, 1901 прочитания