Българската народна банка и правителството имат подготвено споразумение с Европейската централна банка за ликвидна подкрепа в случай на зараза от Гърция. То е договорено отдавна и не е задействано, нито се сключва сега по спешност, а не е обявявано, за да не се вкарва напрежение. Това научи "Капитал" от източник от банковия сектор.
Новина отвън
Първоначално информацията беше изнесена от Bloomberg, който съобщи, че ЕЦБ е готова да отпусне ликвидна подкрепа за България и за други държави в региона, за да ги предпази от зараза от Гърция. Агенцията се позовава на "запознати със ситуацията", според които механизмът предвижда ЕЦБ да предостави достъп на банковата система до рефинансиращите си операции в евро срещу приемливо обезпечение. Българските глобални облигации се приемат за такова, така че вероятно банките имат достатъчни количества от качествени книжа, които са в списъците на ЕЦБ.
Предпазливо мълчание
Засега информацията не е официално потвърдена, като ЕЦБ и БНБ са отказали коментар пред Bloomberg, a пред "Капитал" и финансовото министерство не пожела да коментира. Според информация на вестника всъщност договореният план е при нужда ликвидността да се предоставя на БНБ, а тя да рефинансира банковия сектор. Това, както и ограничаването на експозицията на банките към гръцките им централи и към държавен дълг, е било и основната причина БНБ и банкерите да демонстрират спокойствие по темата с Гърция.
Управляващите запазиха почти пълно мълчание по въпроса в петък и през уикенда. Единствено председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова заговори по темата, но предпазливо. "Информацията не е потвърдена нито от Европейската централна банка, нито от нашата централна банка", коментира в събота тя. Според нея, ако това стане, не бива да се счита за лош сигнал, защото е нормално Европейската централна банка да следи кризата в Гърция и да търси всякакви възможни последици и рискове, до които тя може да доведе. "Когато говорим за възможни последици и рискове, винаги трябва да отчитаме и най-малките такива. Въпреки това засега не бива да приемаме съобщението за помощта на ЕЦБ за потвърдено и вярно", каза още Стоянова.
"Няма риск за българската финансова и банкова система заради гръцката криза. Българските банки, включително и тези с гръцки собственици, са в отлично финансово състояние и имат сериозна ликвидност", посочи председателят на бюджетната комисия. Според нея рискът може да дойде само ако ние сами направим така, че да се поддадем на някакви внушения и паники, които са без никакви основания.
Двама банкери заявиха пред "Капитал" в петък, че доколкото е имало напрежение в банките с гръцка собственост, то е било в понеделник и следващите дни ситуацията се е нормализирала. Според друг източник през второто тримесечие е продължила тенденцията, започнала първото тримесечие, на отлив на клиенти от четирите институции с централи в Атина, като притесненията са били основно сред корпоративни клиенти. Официални данни за шестмесечието ще има най-рано в края на месеца.
Българската народна банка и правителството имат подготвено споразумение с Европейската централна банка за ликвидна подкрепа в случай на зараза от Гърция. То е договорено отдавна и не е задействано, нито се сключва сега по спешност, а не е обявявано, за да не се вкарва напрежение. Това научи "Капитал" от източник от банковия сектор.
3 коментара