Идва новото раздаване на ефира
Държавата се готви да отнеме лиценза на мултиплекса и да обяви нов конкурс за оператор на цифровата безплатна телевизия
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Има едни особени ситуации, в които до такава степен си затънал, че нямаш полезен ход. Като в блато до шия - всички дават съвети да не махаш с ръце и крака, но никой не казва как да се измъкнеш. С прословутата цифровизация на тв ефира българските управляващи отдавна са затънали в гъста лепкава смес и като цяло до момента следваха универсалния съвет просто да не мърдат. Бездействието наистина не навреди повече, но и не помогна - блатото продължи да мирише, ароматът му стигна до центъра на Европа и реакцията оттам не закъсня. И така - време е за резки движения, които управляващите трябва и ще предприемат.
Накратко - съвсем скоро лицензите на "НУРТС Диджитъл" като оператор на мрежата за безплатно цифрово ефирно тв разпространение вероятно ще бъдат отнети, а за издаването на нови ще има конкурс. Другият мултиплекс - "Фърст Диджитъл", който излъчва само националната телевизия, пък ще остане в ръцете на държавата.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
13 коментара
Само не разбираме защо вложените инвестиции се третират като "вреда", та да трябва да се обезщетяват. Срещу изхарчените пари за оборудване операторът е придобил оборудване, което остава негова собственост.
Вредите биват:
-претърпени загуби – намаление на настоящото имуществено състояние, това с което операторът обеднява. След като е превърнал парите в собственост, която остава негова - с какво обеднява, се питаме.
-пропусната полза – имуществената вреда от това, че той пропуска да осъществи една полза – пропуска да увеличи имуществото си, макар да са съществували всички изгледи за това. Ако мултиплексите са на загуба, питаме се, с какво е могъл със сигурност да забогатее, с което не е забогатял до сега :)
Първо - От тези 720 кули, колко точно реално функционират и обезпечават цифровото радио разпръскване? Дали не са далеч по-малко работещите предаватели? Друго - освен радио разпръскване, се говори в предишни статии за колокация на друга техника и услуги.
Второ - Искам да знам, колко точно е себестойността на услугата и на какъв марж работят мултиплексите?
Говори се за високи цени, но без конкретика. В по-предишни статии по темата се споменават едни милиони плащани от телевизиите. Добре де! В такъв случай, колко пък са разходите на мултиплекса? Нали едно от предимствата на цифровата технология пред аналоговата е, че е по-евтина! В стенограмата, май някой беше казал, че сега е по-скъпо от аналоговата услуга по разпространение. Как е възможно това? Ако се окаже, че мултиплекса работи с 200% печалба, не е ли "малко" лицемерно да ми обяснявате колко скъпо било?
"Трябва да кажем ясно, че с чисто пазарни средства няма как да осигурим цифровото разпространение", съгласява се по-нататък и председателят на Съвета за електронни медии Георги Лозанов.
Ключово изказване и от него трябва да започне да се изгражда новата стратегия, НО да се внимава да не стане цифровизацията хранилка за още някой олигарх!
Всичко е обърнато. На тези 28 тв канала с, национално покритие операторите на платен достъп (кабелни и сателитни) им заплащат за излъчването им (по кабел и през сателит). Вместо 28те те да си плащат за разпространението. За да имат гледаемост, рейтинг и т.н.
И аз трябва, по принцип, да си плащам на оператора ми за им гледам рекламите.
Айде нема нужда.
Публикувано през m.capital.bg
И пак тези, които създадоха проблема ще правят нови конкурси. СМЕХ.
Нека позная кой ще спечели "надпреварата".
Крайно време беше.. това да се случи..!!
Скапана мафиотска страна с некадърни мафиоти.
За да се оправят нещата, първо трябва да се промени закона за авторските права и да се урегулира точно, кой плаща за разпространението. В момента в България модела е сбъркан и от там идват проблемите. Телевизиите, искат от разпространителите такса авторско право, вместо разпространителите да искат пари за разпространението. При този сбъркан модел, няма как разпространител, не събиращ такси от зрителите, да може да получава приходи. Трябва законово да се дефинират двата трите типа телевизии. Обществените, които получават приходите си от бюджета, трябва да нямат право да излъчват реклама или да бъдат приватизирани и да станат търговски. Тези пък, които искат да излъчват комерсиална реклама, трябва да им бъде наложено да плащат за разпространението си или най-малкото да им бъде забранено да искат пари за същото. И третият тип телевизии са с платено съдържание. Те трябва да плащат на операторите да ги разпространяват и да събират такси от зрителите. Но за да не се изкривява пазара, на платените телевизии, трябва да бъде забранено излъчването на комерсиална реклама. При сега действащото законодателство, една телевизия, иска лицензионни такси от кабелните и сателитни разпространители на абонат, а в същото време е длъжна да плаща на ефирни разпространители или ако иска да участва със собствено сателитно разпространение. Което автоматично прави ефирното разпространение, загубена кауза. За цялата сбъркана ситуация, естествено е виновна държавата, с нежеланието си от почти 3 десетилетия, да дава достъп до ефирните честоти, на търговска основа. В съседна Гърция, кабелни разпространители няма, защото още преди 15-тина години ефирни такива, разпространяваха цифрово, над 200 програми. Кабелните разпространители изначало са с високи оперативни разходи и като услуга не могат да бъдат много евтини.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.