Законът за енергетиката: Бонус за едни и удар за други
В последния момент депутатите орязаха ВЕИ и подпомогнаха други енергийни производители


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Народното събрание и Комисията по енергийно и водно регулиране успяха да раздадат в последния момент по някой бонус на едни енергийни производители, а други бяха орязани. Това стана на финалното гласуване на поправките в Закона за енергетиката. Те бяха спешно инициирани, за да се избегне иначе неизбежното увеличаване на цената на електроенергията. Сред основните мерки беше въвеждането на нов данък от 5% върху енергийните производители (наричан в закона вноска), с което се цели да се покрият част от разходите на НЕК.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
8 коментара
Лека полека дапочнаха да се оправят кашите забъркани от модата ВЕИ, "привличането" на чуждестранни инвеститори и подобни мантри...
Ще струва някои и друг милиард, но няма как, за наука се плаща....
Помощ за Ковачки? Има и други собственици на когенерации за отопление и заводски централи, които не са в групата на Ковачки. Защо и те трябва да носят негативите и облика на сектора, който първо предходните управления на "Топлофикация - София" се постараха да съсипят, а след това и държавата доскапа заради некадърното регулиране на сектора?
Вместо да правите публицистичен анализ на упражненията на онези 240 ахмаци в парламента, който отдавна не е институция, която се ползва с престижа на държавността. по-полезно ще е да направите преглед на механизмите на нерегламентираната държавна помощ в полза на НЕК с тези 5% национализация на капиталите на производителите ежемесечно. И да обърнете специално внимание на това, че няма краен срок за преустановяването на тези изземвания, които противоречат на морала (ако все още имате впечатление, че това, което е написано в закона, е законно.)
Моля се да бъде поискано разследване срещу държавата за непозволена помощ , наложена на частни инвеститори в полза на държавата час по- скоро, защото като част от електората, който още се опитва да мисли в условията на такова идиотско управление, искам аз и поколението ми да плащаме по-малка глоба за простотията на тази сбирщина, която сме си избрали да управлява и която прекрасно знае, че търпението на електората е все още огромно, защото е колкото възпитан,толкова и тъп!
"Най-голямата отстъпка беше направена за централите, използващи оборски тор за гориво."
Не е редно една технология за ВЕИ да се поставя в по-благоприятно положение от останалите. Има все пак и такива насърчителни механизми, които се изграждат на пазарен принцип и създават конкуренция между различните ВЕИ технологии по естествен път, без изкуствени административни решения.
Радикалното решение на въпроса би било да се отменят преференциалните цени за бъдещи ВЕИ инсталации (както направиха в Чехия). Това наистина е рязка промяна - но все пак не е действие с обратна сила, защото става въпрос за бъдещите инсталации, естествено след някакъв преходен период. И тъй като по Директивата за ВЕИ сме длъжни да имаме някакъв насърчителен механизъм - да се въведе на мястото на преференциалните цени друг механизъм, който да е пазарно действащ. Например както в Румъния насърченията са чрез търгуеми зелени сертификати - и там няма чак такива проблеми като у нас в тази област. При този механизъм електроенергията от ВЕИ се продава като всяка друга - включително и на либерализиран пазар, когато има такъв. А отделно се създава втори пазар за сертификатите. Това би имало следните предимства:
- За всяка година предварително се определя колко да е електроенергията от ВЕИ чрез броя на квотите за закупуване на сертификати (т.е. администрирането е по-лесно в сравнение с преференциалните цени);
- Създава се конкуренция между различните ВЕИ технологии (например между фотоволтаици и водноелектрически централи);
- Има възможност за международна търговия със сертификати (т.е. част от ВЕИ инсталациите у нас би могло да се насърчават и от чужбина);
- Механизмът би се вписал добре в евентуална регионална интеграция в областта на енергетиката, тъй като такъв механизъм вече действа в Румъния.
Любопитно е, че в периода 2004-2005 г. една проектонаредба за въвеждането у нас на такъв механизъм дълго време стоя на сайта на тогавашното Министерство на енергетиката. После (след смяната на правителството) това начинание бе изоставено.
До коментар [#1] от "boby1945":
Глупости на търкалета , англичаните веднага решиха проблема тука с решенията си го задълбочават и точно хората , които забъркаха проблема сега са избрани да го оправят , как ще стане никой не знае.
До коментар [#4] от "Tru Soulja":
Нищо не са решили англичаните на практика, освен дето токът е скъп при тях, не им вървят работите и със строежите на новите централи, далекопроводи и даже с новата "яко" разхвалена АЕЦ Хинкли пойнт С....
До коментар [#5] от "boby1945":
Само за сравнение понеже тока в Англия бил скъп там хората получават 6.31 паунда на час минимална ставка , а средната цена за тричленно семейство е 136 паунда , забележи , че сравнявам минимално заплащане със средна цена на тока , като разделим сметката и заплащането се получава , че англичанина със 22 часа работа си плаща цялата сметка за ток на семейството си , е кое му е скъпото?Средната заплата там е 26500 паунда на година или 2208 паунда на месец разделено на 168 работни часа , ставката средната е 13 паунда при средна сметка за ток 136 паунда излиза , че за 13 часа работа , англичанина си плаща сметката за ток.Това скъпо ли е?В България мин заплата е 380 лева или 12 лева на ден , а средната сметка за ток е 51 лева според ЕРП-тата , реално е повече , иначе казано сметката делено на дневната надница излиза , че българина за 4 дена си плаща сметката за ток , а англичанина за 2 , но това не е от цените , а от модела , по който се изчисляват сметките.
До коментар [#6] от "Tru Soulja":
Ставката на час се дава за свършена работа, ако е висока, значи работещият прави много принадена стойност на чорбаджията, работите на чорбаджията вървят добре ...
Цената на тока на пазара се определя от това кой, с какво и как го е произвел, ако е евтин, значи се работи професионално с акъл, ако е скъп, значи производителя издиша, което е случая с Англия, сравни, например, с производството на ток във Франция ....... двете нямат връзка...
[quote#6:"Tru Soulja"]380 лева или 12 лева на ден , а средната сметка за ток е 51 лева[/quote]
Умнико невеж, крива ти е сметката, тези дето имат заплати от 380 лева/месец у нас в България, не харчат ток за 51 лева/месец, а в пъти по малко....
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.