Има консенсус за трети вариант на конституционните промени
Реформаторският блок успя да извоюва първоначалния вариант за разпределението в двете колегии на ВСС
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Парламентът утре няма да гласува първоначалния законопроект на конституционните промени, а ще бъде внесен трети вариант, по който са се съгласили всички политически партии (без БСП и "Атака"). АБВ в момента провежда заседание, на което трябва да реши дали също да застане зад новите текстове. Това стана ясно след днешните срещи между партиите в парламента и приключилия в ранния следобед председателски съвет.
Новият вариант включва трите поправки, по които още през седмицата партиите заявиха, че са съгласни - разделяне на Висшия съдебен съвет на две колегии - съдийска и прокурорска, засилване на ролята на инспектората на съвета и правомощието на адвокатурата да сезира Конституционния съд.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
"Между първо и второ четене обаче ще се иска тълкувателно становище на Конституционния съд дали промените, които касаят ВСС, са допустими - това беше едно от условията на ДПС, за да дадат гласовете си в подкрепа на реформата."
Защо ли вече знам, как ще се произнесе Конституционният съд? Правова държава ли?! Забравете. Който има възможност, да си събира багажа и да се маха. По най-бързия начин.
Само да поптам... вчера имаше заглавие "Бойко Борисов прие предложението на ДПС за промени в конституцията". Ша продължаваме ли да плюем по Боко или вече почваме и по Радан? Или спираме с плюенето? Или да не се надявам на това. Викам така да го извъртим че да хвалим Радан и да плюем по Боко. Както обикновено де...
Няма начин да се съберат гласове за промяна на Конституцията между толкова партии без да се направи компромис - не може да стане само както иска дори обикновеното мнозинство... Мисля, че този тежък компромис е бил постигнат и с външен (западен) натиск - колкото и слабости да има, все пак е, макар и малка, стъпка в правилната посока (не трябва да бъдем максималисти като гърците напоследък - вижте до къде се докараха...).
С/Р за привържениците на РБ! В Свещената книга е описан един случай, според който ИСУС ХРИСТОС спасява една грешница от гнева на тълпата с впечатляващите думи: „Нека този от вас, който е безгрешен пръв хвърли камък!”. След кратко разсъждение, гневната тълпа омекнала и се разотишла... Привържениците на РЕФОРМАТОРСКИЯ БЛОК, преди да обвиняват РАДАН, в каквото и да било, е най-добре малко да свият знамената, да преспят и сутринта на трезво и с бистър ум да пресметнат как с 24 депутати (23+един от Герб) могат да направят промени а Конституцията! (Говоря за привържениците на БЛОКА, а не за тези които по задължение се представят за такива.) И ако не може да се прокара целият проект, не е ли по-добре да се прокара толкова, колкото е възможно сега? И като хвърляме камъни, къде си мислим че падат? Помислете малко повече с главите си...
До коментар [#3] от "historian":
Бива ли да имаш подобно робско мислене?
запазваме шанса да останем в пакет с Румъния
Всъщност пак стана каквото искаха ДПС, АБВ и ГЕРБ - да се отложи гласуването за след изборите през есента. Това беше крайната цел на совалките на ББ, пиенето на кафе на Местан с протестъри и т.н. - отлагане на гласуването на всяка цена. Новият вариант, "исторически компромис" или който както го нарича това последно съглашение между политическите сили, както всички казват се различава твърде малко от стария. Е, като е малко защо не го гласуваха сега без точките, по които няма консенсус и да приемат още днес тези, по които има такъв. После между първо и второ четене да си питат КС, да дискутират, да се пазарят или там каквото правят. Големият въпрос е защо РБ се съгласиха на това отлагане. Не ми се вярва да са толкова наивни, та да не знаят, че ДПС уж отстъпиха по някои въпроси само и само да отложат съдебната реформа за след изборите, нещо което първоначално обявиха официално като тяхна позиция. Другият голям въпрос е какво очакват ДПС да се случи след местните избори - по логика трябва да е основно прекрояване на политическата конфигурация.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.