Зелена светлина за историческия "Дисниленд"
Нови поправки в Закона за културното наследство отварят възможности за по-лесното превръщане на исторически ценности в туристически атракции


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Зимата още не си е отишла, но в залата на общинския съвет в Пловдив вече е горещо. Помещението едва побира интереса на пловдивчани. Има и правостоящи. Банките започват да се тресат от тропащите по тях ръце. Чуват се освирквания. На трибуната, облечен в черно, се опитва да вземе думата Божидар Димитров, директор на Националния исторически музей и известен всичколог. Той е единственият, който е скочил да брани строителен проект в археологическия комплекс "Небет тепе", паметник на културата от национално значение и естествена мозайка от различни исторически епохи.
Замисълът, който защитава Божидар Димитров, е за изграждане на кули и крепостни стени, около които да се разположат всевъзможни атракциони. Проектът е остро критикуван от професионалната гилдия и гражданското общество в града заради неправдоподобност и грубо фалшифициране на историята. За капак е възложен без конкурс и при отрицателно становище за намеса от страна на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН). Въпреки това проектът е разрешен от Министерството на културата и спрян от финансиране и изпълнение единствено благодарение на съвестта на гражданите в Пловдив.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
Общинските администрации и кметове са превърнати във феодални структури: от тях се иска да печелят избори и респективно не им се търси сметка за нищо. Да припомням ли случаите с кметовете на Царево, Хасково, Пазарджик, Балчик, Неделино?
Замисълът на поправките в закона е очевадна: да им се даде още една възможност, заобикаляйки НИНКН, да печелят пари по европрограми със строеж на бутафории. Никого от вносителите не интересува смисълът и ползата от тези фалшификати. Доводът, че те щели да повлекат потоци туристи е несериозен. Едно, защото туристите търсят автентичното и твора - това не е правило.
Във Видин има автентична средновековна крепост, оцеляла до днес - Баба Вида. Приходите й от билети не могат да покрият заплатите на персонала, нает да обслужва туристите...
Младият политически "аналитик" вероятно е писал анализа под въздействието на току що прочетената сентенция на Сократ (Знам, че нищо не знам)
Моля авторката за извинение. Коментарът ми беше предназначен за хаотичния и нищо не казващ "анализ" на военно-политическия "анализатор" М. Милев.
А иначе тя е един от малкото талантливи автори в Капитал.
Аз съм категорична, че трябва да се промени системата. Тя е изключително неефективна, тя е едно соц-налседство. Супер-централизация на експертите (НИНКН) и цялата власт - на Министъра. Е, при тая система какво работи - нито съгласувания, нито мерки за реставрация, нито се идентифицират нови обекти. БЛАТО! Трябва много изначално да се преосмисли системата, защото в момента нищо не опазва - освен себе си. Трябва да се преразгледат всички регистрирани до сега (то е главно до 89-та, сега нищо не се идентифицира и регистрира) и да се въведат различни режими и различни правила. Не може едни правила да важат и за археологически обекти и за други, това е смешно. И стига с тая ценрализация, тя е метод на управление характерен за други режими - не демократчини.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.