По острия ръб на компромиса

Кой какво печели от сделките за подкрепата за конституционните промени

Съпредседателят на парламентарната група на РБ Найден Зеленогорски (вляво) е недоволен от постигнатия копромис с ДПС за промените в конституцията
Съпредседателят на парламентарната група на РБ Найден Зеленогорски (вляво) е недоволен от постигнатия копромис с ДПС за промените в конституцията
Съпредседателят на парламентарната група на РБ Найден Зеленогорски (вляво) е недоволен от постигнатия копромис с ДПС за промените в конституцията    ©  НАДЕЖДА ЧИПЕВА
Съпредседателят на парламентарната група на РБ Найден Зеленогорски (вляво) е недоволен от постигнатия копромис с ДПС за промените в конституцията    ©  НАДЕЖДА ЧИПЕВА
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Добрата сделка, казват, е тази, от която всички са по-малко недоволни. Постигнатият консенсус за промяна на конституцията на пръв поглед изглежда точно така. ГЕРБ и Реформаторският блок трябваше да се откажат от доста съществена част от първоначалните си идеи. Вътре в самия блок окончателните предложения опънаха сложното единство на коалицията. ДПС изглежда, че отстъпи под вътрешен и международен натиск, като рискува да загуби позициите си в съдебната система.

Всичко това обаче е само на пръв поглед. Всички участници в на моменти инфарктните преговори през последните две седмици има и какво да спечелят от тази ситуация. Засега това са само възможности, но ако бъдат отиграни правилно, в следващите месеци те могат да се превърнат в стратегически победи. Привържениците на реформата в РБ и ГЕРБ спечелиха реална възможност да поставят стабилно начало на промените в съдебната система. Крайният вариант със сигурност не е идеален, но е най-добър от възможните. Всички останали участници в мнозинството за промяна на конституцията спечелиха нещо доста голямо. От сега до приемането на поправките (процес, който може да продължи и до края на годината) тяхното значение за управлението ще бъде по-важно, което дава възможности да задоволят различни свои желания. Тази победа е особено важна за ДПС. До края на процеса по промяна на конституцията те наистина ще са нещо като коалиционен партньор на управлението, с който ГЕРБ и Реформаторският блок трябва да се съобразяват, ако искат да постигнат целите си.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

14 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 7
    • + 12

    Моля авторката да спомене какво я е накарало да стигне до извода, че "ДПС изглежда, че...загуби позициите си в съдебната система.".
    А, разбира се, и да изброи в какво се състои "реформата".
    Защото - според мен - разделянето на ВСС на две камари при запазване на политическия по същество избор на членовете им, начинът на гласуване, както и мандата на членовете на ВСС не само че не се съдържа в понятието "реформа", а е елементарна мимикрия.
    Тази мимикрия е полезна на всички, подписали предложението партии и партийки, защото удължава престоят им в НС.
    А когато това се превърне в цел, нещата стават пределно ясни.
    Може да е трагикомично, но единствен г-н Михаил Миков зададе в прав текст на Борисов въпросите, които касаят обществото: какъв ще е ефектът?

    Нередност?
  • 2
    yez18383939 avatar :-|
    Pronto
    • - 2
    • + 6

    Статията е объркана, вярно че нашата политика е с много нюанси на престъпното, но това не оправдава "мързеливото писане". Ето, ГЕРБ и РБ са представени като съюзници срещу статуквото в началото, после ГЕРБ се оказва, че бил за статуквото от началото /би трябвало да се спомене, че и той е имитирал гласуване по Стратегията/, а и че РБ не е някакъв блок, а смес от защитници на статуквото - Кунева и кръжец, и противниците му - Кънев и банда.
    Иначе, постигната уговорка е доста смислена - дава възможност на съдиите сами да излъчат ръководителите си. Дали това ще бъдат почтени хора, които после да побират пак почтени хора, защото това е най-важното за справедлив процес /бързината е безсмислена, ако за убийство на деца се дават условни присъди, защото обвиненият е Стависки или прокурорски син/. Дали това ще е резултатът, хич й не зависи от Конституцията - справка първата Съветска такава. Но е началото. Има още много работа да се върши, но най-вече трябва и нашето общество да порасте.

    Публикувано през m.capital.bg

    Нередност?
  • 8
    seniorbb avatar :-|
    джендър NATO generals
    • - 2
    • + 4

    В РъБ и ДСБ всички разбират от едно-от съдебна реформа! Направете го и Mosk-off зам правосъдсен министър! Той там е в стихията си! Пък и му е присърце! Иначе болните, здравите, плащащите, ползващите здравни услуги-кичета ги яли! Ако направи малки съкращения на разходите, то е само за да има повече за ПРАВИЛНИТЕ часни болници на ПРАВИЛНИТЕ хора! И защо, от освободените в системата на здравеопазването, няма нито един осъден?

    Нередност?
  • 9
    whitemare avatar :-|
    whitemare
    • - 4
    • + 5

    И тук отново БСП пропуснаха да играят ключова роля и да изолират ДПС от участието в реформата. Сега пътя им е надолу, за сметка на ДПС, които ВЕЧЕ са втора политическа сила в страната. И това се случва пред погледа на всички, които заклеймяваха ДПС. Местан и Доган набиха такъв дебел клин на всички фронтове, че просто няма как да бъдат изолирани поне следващите 10 години. Историческа и стратегическа катастрофа на ГЕРБ и РБ.

    Нередност?
  • 10
    cinik avatar :-|
    cinik
    • + 13

    Не може да се очаква натоварени с бремето на 10-20 години властово присъствие партии и личности да се събудят, осенени от идеята за пълна промяна и да я изкарат на един дъх. Въпреки това, вижда се как измислените работи една по една приключват. Първият белег за това за мен беше решението за датата на несъстоятелност на КТБ. Ударени бяха интересите на кръгове, за които е абсолютно сигурно, че не са пропуснали да "дадат оферта", както са го правили винаги. Точно както във футболната ни група, след години на пране на пари, неплащане, замитане на данъчни задължения и политически услуги от фен-клубовете, с един повей от УЕФА няколко "грандове" изхвърчаха от полезрението. Останалите пък бяха насметени от непознати отбори още на първо-второ предарително сито на международните терени. Повече така не става. Няма с кого. Тези, с които "винаги можеш да се разбереш", един по един изчезват.

    Нередност?
Нов коментар