Димитър Радев: КТБ е провал на банковия надзор и никой не го отрича
Новият управител на БНБ пред "Капитал"


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Димитър Радев е роден на 12 юли 1956 г. Завършва финанси и кредит през 1980 г. в България и веднага постъпва на работа в Министерството на финансите. За 21-годишната му кариера там той се издига до заместник-министър, отговарящ за бюджетния процес. През 2001 г. Радев се явява на конкурс в Международния валутен фонд, където впоследствие работи 14 години. Последната му длъжност в институцията е ръководител на мисиите за техническа помощ на страните от Източна Европа, Централна Азия, Близкия изток и Африка. Разговаряме с него в седмицата след като беше избран за управител на БНБ и предложи за свои подуправители досегашния екип на предшественика си Иван Искров. Следващата седмица депутатите ще гласуват номинациите на Димитър Костов, Калин Христов и Нина Стоянова, като на аргументите за тяхната експертност и опит в централната банка се противопоставят обвиненията за морална отговорност за проспиването на казуса КТБ - нещо, което те твърдят, че е било изцяло в двора на "капсулирания" банков надзор. А политическите игри вече очертават подкрепа за тях предимно от ГЕРБ и ДПС, което породи спекулации за договорки и зависимости. БСП и Реформаторския блок официално изразиха резервите си и намерението си да гласуват против.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
29 коментара
"В общественото съзнание КТБ е пример за политическа корупция. Вие виждате ли такава в този казус?"
Спете спокойно, интервюиращи. КТБ е разгромена и в България вече няма корупция.
След като КТБ е провал на банковия надзор и никой не го отрича, има ли и каква отговорност за такъв "провал" (а всъщност крупно, невероятно като мащаби, времетраене и щети - материални и морални, престъление)?
Защото това е най-сигурната превенция и гаранция, че такива мащабни престъпления няма да се случват в бъдеще!
След години в историята за този период трябва да се пише.Крадоха народа си както никой до сега.
До коментар [#2] от "info111":
Има разделение в работата на подуправителите, което е разписано в закона. В него няма точко, в която един подуправител може да контролира друг или да изисква от него да прави проверки. Нали за това се предлага сега отговорността за банковия надзор да не е концентрирана само в един подуправител, а да се разпредели върху целия УС на БНБ и така всички 7 члена да могат да контролират дейността на банките и да отговарят за нея. Ако законите бяха смислено написани нямаше сега да се иска чак промяна в конституцията :).
Аз лично смятам, че е добре да има приемственост в БНБ. Това, че един човек е бъркал в кацата с меда, не означава, че всички работещи в БНБ са за затвора и не си разбират от работата. Това е малко като с купуването на изпитите в университета. Като хванат един преподавател да взима пари и се разняся веднага, че всикчи в конкретния университет взимат.
Капитал, с един трол не можете да се оправите...
Публикувано през m.capital.bg
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.