Промените в ДОПК влязоха в парламента заедно със спорните моменти
Целта е приходната агенция по-лесно да събира публичните задължения на хората и фирмите


Георги Желязков

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Промените в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) са входирани в деловодството на Народното събрание с незначителни промени спрямо варианта, разработен от Министерството на финансите. При първото четене в бюджетната комисия депутатите ще трябва да разгледат тридесетина значителни промени в ДОПК. Основните са свързани с възможността данъчните да могат да прекъсват срока на 10-годишната абсолютна давност за неопределено време и неопределен брой пъти. Също така на НАП вече няма да се налага да праща покани за доброволно плащане на просрочени задължения и няма да бъде длъжна да обявява длъжниците на таблото на съответната териториална дирекция.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
1 коментар
Смятам, че държавната администрация и досега има заково гарантиране възможности да събере всяко свое вземане.
Промените в ДОПК са на ръба на произвола.
Един пример:
Камера на КАТ ви регистрира с превишена скорост. Изпращат ви снимката по пощата като препоръчано писмо. Намирате в пощанската си кутия покана да отидете на гише и да получите препоръчано писмо. Не знаете кой е подателя и за какво става реч. Не намирате време. Изпращат ви покана да си вземете някаквото писмо още два пъти. Не отивате.
Актът за нарушението след това служебно влиза в сила и се издава наказателно постановление за - примерно - 200 лв, което отива при публичен изпълнител от НАП, защото не сте го платили. А всъщност вие абсолютно сте забравили за поканите да си вземете някаквото писмо от пощана и че въпросното писмо е било акта.
Досега глобата си ви виси по ЕГН като задължение и ако си проверявате с електронен подпис задълженията към НАП ще я видите - ако не...
Публичният изпълнител, чиято работа е да сръчква длъжниците на държавата няма да се сети за вас години наред. С какво се запълва работната време в този смисъл за мен е мистерия. Така минават 5 г и наказанието ви пада по давност.
С измененията, за които става дума по-горе, публичният изпълнител на НАП пак нищо няма да прави, но системата за управление на приходите "ще свирка" за всяко просрочие и глобата ви ще отива направо при ЧСИ. Първата работа на ЧСИ-то е да пусни искане за запор на сметки с вашето ЕГН до всички банки в България. Те са 31 банки. Искането до една банка се таксува 18 лв, тоест вече дължите 558 лв такса за запорите, отделно интереса на ЧСИ, което е процент от дълга.
Накратко - измененията в ДОПК развръзват ръцете на държавните служители да продължават да не правят нищо по събирането на държавните вземания и размахват тоягата на частните изпълнители над длъжниците.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.