Основните промени в пенсионната система бяха приети окончателно
Осигурителните вноски се вдигат с 2 процентни пункта, а местенето между фонд и НОИ е вече възможно


Георги Желязков

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Основните промени в Кодекса за социалното осигуряване (КСО), свързани с първия стълб на пенсионната система, бяха приети окончателно от депутатите в парламента. Разглеждането на законопроекта започна около 17 ч. и до редакционното приключване на броя гласуването не бе приключило окончателно. Основно с гласовете на депутатите от ГЕРБ, АБВ, БДЦ бяха приети ключовите промени в кодекса – прехвърлянето на партиди от частните пенсионни фондове към НОИ и обратното. Също така народните представители одобриха осигурителните вноски да бъдат вдигнати с 2 процентни пункта за две години, пенсионната възраст за трета категория труд (най-масовата) ще се вдига плавно в следващите 22 години, въвежда се минимална пенсионна възраст в силовите ведомства и се увеличава възрастта за първа и втора категория труд.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
13 коментара
мога да работя и до 100 години стига да има работа и да съм като на 30 години ,но уви нито едното нито другото
Работа има, ама половината си затварят очите, че не ги осигуряват, нито въобще имат договор, оттам и ниските пенсии, всичко е навързано. Ама сме си такива, хайде честито!
А как точно ще гарантират работа за средностатистически работник на 60 години? Да бяха приели и забрана за освобождаване на тези хора. Не е възможно да принуди някой работодател да задържи на работа застаряващ персонал в строителството примерно, представете си 60-65 годишни работници на скеле на височина 15 метра работещи 7 часа дневно 5 дни в седмицата в добрия случай............абсурд.
В САЩ се увеличава възрастта за пенсиониране на 67г., а ние само до 65 г. и не знам си след колко години! В този ред на мисли, пенсионния модел в България ще продължи да бъде нестабилен и недофинансиран, т.е. като още следващото Правителство ще започне да се "упражнява" върху темата!
Решението е едно: отнемане на всякакви привилегии за ранно пенсиониране и от 01.01.2016 пенсиониране на всички на възраст
65
Пенсионната система е "стабилно" финансирана чрез дългове и данъци. Докато потъват пари в НОИ, няма как да очаквате осигуряване на реални заплати. Където държавните правила си завират носа, няма как да има ефективно управление, особено на пари.
Никога кариерно развитие на партиен кадровик, не може да вземе правилно решение за социална политика.
Т.нар. "Основни промени" в "пенсионната система" е геноцид към родените преди 31 декември 1959 година.
Г-н "министър",
Кой ще компенсира "трудовия" стаж на хората потърпевши от т.нар. "демократичен преход"?
Щом като в предложения от Вас "закон" игнорирате и публично обявявате тези хора за мъртви кой Ви дава правото да ги заставяте да правят осигуровките си в НОИ - в държавната институция, която не ги цитира в закона.
Мисленето "на парче" което Вие показахте противоречи на "длъжностната" Ви характеристика - "социален" министър.
Коя е нормативната уредба, която Вие подготвихте като компесаторен механизъм към тази група от хора? Те не бяха в партиините централи в една от които бяхте и Вие за да натрупат трудовия си стаж.
Какво управленческо решение ще предложите на тези хора за да се борят в Живота си, при условия, че закона който Вие внасяте ги игнорира от житейската сцена?
Г-н "министре" ето една проста житейска сметка:
Родени 1954 - възраст 61 г - с недостигаща квота за пенсиониране поради лошо държавно управление.
Родени1955 - възраст 60 г - с недостигаща квота за пенсиониране поради лошо държавно управление.
Родени 1956 - възраст 59 г - с недостигаща квота за пенсиониране поради лошо държавно управление.
Родени 1957 - възраст 58 г - с недостигаща квота за пенсиониране поради лошо държавно управление.
Родени 1958 - възраст 57 г - с недостигаща квота за пенсиониране поради лошо държавно управление.
и заветната предложена от Вас и цитирана в закона възраст ...
Родени 1959 - възраст 56 г - с недостигаща квота за пенсиониране поради лошо държавно управление.
Г-н "министре" до сега Вие правите проучвания за смъртността на българското население, но направихте ли проучване за принудителната смърт на живите, които подлагате веднъж социално и втори път игнорирайки ги законодателно.
Не може един министър за зачерква част от нацията, а друг да се занимава с "окомплектоване" на болести в различни пакети. Ако правителството гледа на България като на Търговски обект, преди да продадеш нещо трябва да си произвел.
Вашето "производство" е свързано с ГЕНЕРИРАНЕ на ПРОБЛЕМИ в обикновения гражданин.
От стари времена съществува една много хубава българска приказка:
"Не казвай как Съм, а как ще Съм"
ГОСПОДИН МИНИСТЪР МИСЛЕТЕ И РАБОТЕТЕ ВЪРХУ СЪЗДАВАНЕ НА НОРМАТИВЕН ДОКУМЕНТ, КОЙТО СОЦИАЛНО ДА МИНИМИЗИРА ЗАКОНОВО СЪЗДАДЕНАТА КАША в живота на обикновения човек...
[quote#8:"spirp"]Какво управленческо решение ще предложите на тези хора за да се борят в Живота си, при условия, че закона който Вие внасяте ги игнорира от житейската сцена[/quote]
Те това е упраленското решение - напущане на житейската сцена! Ако всички доживяват до пенсия, отде пари? Минимум 10%, със среден трудов стаж от 20 г., трябва да са починали далеч преди пенсионна възраст за да може техните вноски да осигурят инфлационното подържане на текущите пенсии.
...на ГЕРБ са им проработили пултовете за гласуване.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.