// К1: Средата / Политика
Реформаторите: Два възможни хода - все губещи
Вътрешните противоречия в Реформаторския блок и конфигурацията в парламента превръщат дясната коалиция в сянка на претенциите й
Девет месеца след като Реформаторският блок влезе в управлението на страната със заявката, че ще бъде гарант за провеждането на реформите, задачата им изглежда все по-трудна. Освен официалното мнозинство на ГЕРБ, РБ, АБВ и Патриотичния фронт (ПФ), което стои зад кабинета на Бойко Борисов, в парламента вече се оформя и неофициално. То се появява под формата на различни конфигурации – ГЕРБ - ДПС, ГЕРБ - ДПС - АБВ или ГЕРБ - ДПС - АБВ - БДЦ, но през последните седмици се видя, че това динамично мнозинство е в състояние да прокара всяко едно решение в случаите, когато в редиците на формалната управляваща коалиция има разминаване. Крехкият баланс на силите в официалното мнозинство допълнително се усложнява от вътрешните центробежни сили в десния съюз. Липсата на единен център, който да формира политиката на РБ, води до излъчването на различни послания, което е допълнителна причина за загубата на позиции.
И така РБ вместо гарант или мотор на реформите постепенно се свлича до поддържаща роля на мърморещ партньор. Като се има предвид, че депутатите на блока са едва две дузини, понякога говоренето им на висок глас за забавянето на всички необходими промени в съдебната система или здравеопазването има известен ефект. Особено ако има и външна подкрепа. Но по-често РБ остава в изолация и бива заглушен. Въпросът е докога може да продължи това.
Рекапитулацията досега
Надеждите за кардинални промени в целия сектор за сигурност засега са отложени. От десния съюз настояваха за сливане на цивилното и военното разузнаване в една държавна агенция. Искаха и драстично съкращаване на щата на Националната служба за охрана (НСО), която според тях е анахронизъм от времето на комунизма. Вместо това обаче на първо четене бяха гласувани четирите проекта на ГЕРБ. А дейността на НСО не само че вече е регламентирана от отделен закон, но между първо и второ четене с гласовете на ГЕРБ и ДПС бяха прокарани още промени, даващи още по-големи правомощия на службата за охрана. В последния ден от работата на парламента миналия петък ГЕРБ заедно с опозицията от БСП и ДПС отложи чрез процедурни хватки приемането на първо четене на антикорупционния закон, изготвен от вицепремиера Меглена Кунева.
На път да бъде ревизирана е и реформата в здравния сектор на министър Петър Москов заради несъгласие с част от идеите му в редиците на ГЕРБ. Първо, след дълго мотаене в парламента от страна на ГЕРБ беше отхвърлено предложението му в Закона за здравното осигуряване за увеличаване на представителите на държавата в надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса. Зад това предложение застана постфактум премиерът Борисов, след като то беше отхвърлено от депутатите от партията му. Срещу промяната твърдо против бяха синдикатите и работодателските организации.
На камък удари и предложението в Закона за лечебните заведения за приватизацията на болниците. Тя първо срещна отпора на министъра на финансите Владислав Горанов, а след него се включи и премиерът, който помоли Москов да се откаже от предложението.
Важни назначения като това на подуправителите на БНБ бяха направени въпреки възраженията на реформаторите срещу повторното избиране на двамата подуправители от екипа на бившия гуверньор Иван Искров – Димитър Костов и Калин Христов. През есента предстоят смени и в други ключови регулатори – като Комисията за защита на конкуренцията и Комисията за регулиране на съобщенията, за които също няма гаранции, че реформаторите ще имат думата при избора на кандидатите.
Единственият значим пробив досега беше събирането на мнозинство за прокарването на промени в конституцията, но и там не е сигурно, че впоследствие текстовете няма да бъдат осакатени. Освен че трябва да се събере мнозинство от най-малко 160 гласа, пред поправките има и още едно препятствие – Конституционният съд. Отделно от това в парламента има внесени законопроекти за съдебната власт на ГЕРБ и АБВ, които могат да бъдат прокарани с гласовете на неофициалното мнозинство и така и тази ключова реформа да си остане само с добрите намерения.
Тактиката на малките стъпки
Политологът Даниел Смилов определя постигнатото от РБ в управлението досега като "по-малко от очакваното от привържениците им и повече от това, което е възможно да се постигне с 23-мата депутати, които блокът има в парламента. "Реформаторите излъчиха ключови министри в правителството, предложиха поредица от законодателни и институционални реформи, оказаха влияние при избора на високи държавни длъжности. Присъствието им в управленския формат е все още важно за неговата обществена легитимност и прави определени, макар и не всички, договорки между останалите политически сили невъзможни или изключително трудни", отговаря той на въпроса дали за времето, откакто са в управлението, реформаторите постигат целта си "да бъдат гарант за случването на реформите". "Ако под "гарант" се разбира нещо повече от това, очевидно не са успели", категоричен е обаче той.
В РБ са наясно, че разстановката на политическите сили в парламента е такава, че Борисов може да лавира с мнозинството. Затова са предприели тактиката на "малките стъпки" - въпреки съпротивата по определени предложения покрай тях се опитват да прокарват други, които пак са свързани с реформите. Дават пример с промените в конституцията, които няма как да бъдат приети без гласовете на партии от опозицията. И въпреки че те бяха чувствително редуцирани, най-важната поправка – за разделянето на ВСС и за разпределението на квотите за избор на членовете на двете колегии – съдийската и прокурорската, се запази в първоначалния си вид. Другият пример е с приетата по предложение на реформаторите поправка в Закона за защита на конкуренцията председателят на КЗК да не може да се избира за два последователни мандата. С това автоматично отпада възможността несменяемият й досега председател от повече от 10 години Петко Николов да бъде отново преизбран начело на този ключов регулатор.
Другият защитен подход на реформаторите е заплахата, че ще преосмислят оставането си в коалицията. В играта на нерви покрай изострената ситуация от предишната седмица и сформираната тематична коалиция между ГЕРБ, ДПС и АБВ при гласуването на подуправителите на БНБ, избора на Мая Манолова за омбудсман и отлагането на антикорупционния закон се стигна дотам лидерът на ДСБ Радан Кънев да заплаши, че може да се наложи "предоговаряне на управляващата коалиция". Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов му отговори, че може да се стигне до редуциране на министрите от РБ в правителството. И макар че вицепремиерът и вътрешен министър Румяна Бъчварова опроверга това, а премиерът постави точка с изявлението си, че дали ще има промени в правителство решава той, този начин на комуникация само издаде високото напрежение в управляващото мнозинство.
Реформаторите са наясно, че засега оправданията от типа, че правят отстъпки в името на все пак прокарването на някакви реформи, макар и половинчати, все още минават за пред избирателите им. Но това едва ли ще е задълго. И първият индикатор за това най-вероятно ще бъде случването или не на съдебната реформа, което ще стане ясно още през есента. Тогава не е изключено пред тях да застане въпросът дали да продължат да правят компромиси, оставайки във властта, с всичките негативи от това, които ще понесат, или да излязат от управлението. Проблемът е, че и в двата случая ще са в lose-lose ситуация – без полезен ход.
Още по темата
Турбуленциите след провала на съдебната реформа не успяха да разклатят сериозно правителството, но показаха политическата смърт на дясната коалиция
19 дек 2015Счупените играчки от реформаторската елха
Челният сблъсък между ДСБ и ДБГ извади на показ вътрешните противоречия в Реформаторския блок
4 дек 2015Резултатът от местните избори отложи за неопределено време превръщането на РБ в партия
13 ное 2015Радан Кънев: Обмислям сериозно идеята да се кандидатирам за президент
Лидерът на ДСБ ще обяви окончателно решението си след втория тур на кметските избори
13 окт 2015Горанов отхвърли поредния опит за вдигане на заплатите в съдебната система
В средата на септември ВСС гласува 12% увеличение на максималните възнаграждения на съдии, прокурори, следователи и съдебни служители
5 окт 2015Нашата система 4:1 или 5 минус 1
Радан Кънев ще предложи създаването на Инициативен комитет за превръщането на РБ в единен политически субект
4 сеп 2015Реформаторите отиват единни на местния вот
Коалиционното спроразумение между петте формации ще бъде подписано във вторник
31 авг 2015Мнения Daily - Реформата е, за да се прави разлика между достойните и търгашите
И още: Икономика (не) за всички - конверсия на власт в активи; Една диктатура по взаимно съгласие
10 авг 2015Бойко Борисов е на път да осъществи мечтата на своя политически ментор Симеон Сакскобургготски да управлява с всички
31 юли 2015ГЕРБ и Реформаторският блок вече имат обща програмна декларация
Втората стъпка е постигане на коалиционно споразумение
2 ное 2014"Кой" препъна преговорите между ГЕРБ и Реформаторския блок
Преговарящият екип на формацията на Борисов прекрати "засега" преговорите със съюза
15 окт 2014
Националният съвет на левицата насрочи дата за изборите на председателя на партията в края на април
14 дек 2019, 1168 прочитания

Гражданите имат право на здравословна околна среда, както и право да получават информация за нея, се казва в решението на Административен съд - София-град
14 дек 2019, 10669 прочитания
14 дек 2019, 10664 прочитания
14 дек 2019, 1315 прочитания
14 дек 2019, 1251 прочитания
14 дек 2019, 1164 прочитания
14 дек 2019, 1031 прочитания
Лице, което твърди, че е председателят на КФН, заведе дело в съда срещу журналист от "Капитал"
Банката смята да покрие недостига след проверката на ЕЦБ със свеж капитал и конвертиране на дълг в акции
Румънската столица има по-ликвиден пазар, повече инвеститори и по-големи наематели
Водещият тв доставчик има нова акционерна структура, в която присъства един от големите инвестиционни фондове - BlackRock
През 2020 г. се очаква доставката на близо 300 превозни средства на ток за градския транспорт в големите градове
Романс по френски с пътуване в човешкото време
Фотографският проект на актьора Джеф Бриджис