// К1: Средата / Политика
Компаниите изнасят рекордно много
Продадените в чужбина стоки са за над 22 млрд. лв. за полугодие, което е ръст от 11%
Инфографика |
*Статията е допълнена в 18:50h
През януари - май 2015 г. износът за Европейския съюз (ЕС) се увеличава с 12.2% на годишна база и достига 11.6 млрд. лв. (14.2 млрд. за шестте месеца). През полугодието на миналата година той беше 12.6 млрд. лв., или растеж от 12.7%. Европейските икономики започнаха да се съживяват през първите шест месеца на годината, което и доведе до повече търсене.
ЕС продължава да е двигателят на българския износ, като там няма изненади в основните търговски партньори: Германия е най-големият пазар за български стоки, следвана от Италия, Румъния и Гърция. Стоките, които продаваме в Германия, са най-вече различни руди, фармацевтични продукти, пластмасови изделия, каучук, облекла, мед и медни изделия, помпи за течности, хладилници, фризери, електрически машини и части за тях, кабели, автомобилни части, мебели. Вероятно е обаче данните за следващите месеци – най-вече за юли, да покажат по-нисък износ към Гърция в резултат на капиталовия контрол, който беше наложен в страната. Най-голям ръст при експорта към ЕС за първите пет месеца на годината се отбелязва при минералните горива и масла, както и при необработените материали, негодни за консумация (изкл. горивата). С 15.4% намаляват изнесените безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн. С почти толкова процента пък нараства вносът им от ЕС.
Една четвърт от износа към трети страни е за Турция
По принцип ръстът на износа към трети страни е с по-големи флуктуации и по-несигурен, отколкото този към ЕС, но за първото полугодие на 2015 г. той е бил 8.8% по-висок спрямо същия период на 2014 г. и достига 8.2 млрд. лв. По-слабото евро (съответно и на лева) от началото на годината до голяма степен допринася за този ръст, защото прави местните стоки по-конкурентни. На практика една четвърт от стойностния обем на експорта е от продажби в Турция - 2.12 млрд. лв. За тази дестинация изнасяме основно нефтени масла или масла от битуминозни материали, мед и изделия от мед, продукти от какао, електрическа енергия, пластмасови изделия, дървен материал, метали, котли, машини. Доста по-малко изнасяме към следващите в списъка Китай, Сингапур и Сърбия - стоки от порядъка на между 400 и 542 млн. лв. Експортът към САЩ продължава да расте със завидни темпове - с 28.1% на годишна база, като изпреварва, макар и с малко, Русия.
За първите шест месеца продажбите на български стоки към Руската федерация са се свили с 26.3% спрямо първата половина на миналата година, като причините са ясни - санкциите срещу и от Русия. Въпреки незадоволителните числа на експорта към този пазар влиянието на тези санкции не е толкова голямо, колкото се очакваше, защото много фирми са се преориентирали към други пазари, или е възможно да изнасят за руския пазар през трети страни, които не са въвели такива санкции. Въпреки конфликта между Русия и Украйна обаче износът ни към Украйна расте бързо - с 68.3%, а стойностният му обем е 191.9 млн. лв. Това се дължи най-вече на повече експортирани нефтени масла, но реално преди 2014 г. такива сме изнасяли и в още по-големи количества за тази дестинация.
Най-добрата новина е, че експортът на машини, оборудване и превозни средства продължава да расте бързо и устойчиво както към трети страни, така и към ЕС, а това означава, че расте и добавената стойност на износа. Въпреки това България все още продължава да изнася най-вече суровини. С доста високи темпове растат продажбите на мазнини и масла от животински и растителен произход (най-вече на слънчогледово олио), но там се тръгва от много ниска база. Според анализ на "Индъстри уоч" от края на юли данните за износа потвърждават, че индустрията в страната се преструктурира в посока увеличаване на производството на потребителски и инвестиционни стоки и намаление при някои традиционно важни суровини в българския износ.
Още по темата
№8 в националната класация
Рецепта за растеж с инвестиции и нови пазари
"Росина ойл – 1" инвестира все по-смело и търси все повече партньори
13 ное 2015България изнася все повече машини
Мед, нефтени масла и автомобилни части са другите най-продавани стоки
11 авг 2015Промишленото прозводство е с най-голям годишен ръст от началото на 2015 г.
Голямо е нарастването е в добива и минералните суровини, спадове има в производството и разпределението на ток и газ
10 авг 2015Търговията на дребно постепенно се ускорява през юни
Темповете обаче остават далеч от прекдризисните нива
10 авг 2015С правилна реклама български продукти може да намерят пазар в САЩ
Калин Пенчев, собственик на Malincho, в интервю за "Капитал Daily"
4 авг 2015"Индъстри уоч": Износът е двигателят на икономическия растеж
През всеки един от първите пет месеци на 2015 г. експортът расте средно с 12%
28 юли 2015Износът на пшеница от новата реколта започна при 320 лв. за тон
Жътвата на жито вече е преполовена, а на ечемик приключи
21 юли 2015Есента ще доставим масла за Либия за 40 млн. долара
Пламен Бобоков, председател на управителния съвет на "Приста ойл холдинг"
17 юли 2015Износът извън ЕС намалява заради горивата и петрола
За първите пет месеца на годината общият експорт е нараснал с 11.6% до над 18 млрд. лв.
12 юли 2015
Частно обвинение и съдебен контрол ще решат голяма част от проблемите
13 дек 2019, 1564 прочитания

Секретарят на Венецианската комисия пред "Капитал"
13 дек 2019, 1418 прочитания
13 дек 2019, 8285 прочитания
13 дек 2019, 4758 прочитания
13 дек 2019, 2790 прочитания
13 дек 2019, 2165 прочитания
13 дек 2019, 1645 прочитания
Турската Gulermak предложи ниска цена, заради което беше отстранена. Сега КЗК разреши на "Метрополитен" да даде с 42 млн. лв. повече на втория в класирането